sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy evropského cubesatu pro internet věcí

Největší zařízení, které Evropská kosmická agentura používá k testování antén zůstává v provozu navzdory pandemii COVID-19. Nyní zde probíhají testy posledního exempláře družicové sítě, která bude sloužit takzvanému internetu věcí. „Hlavním rozdílem oproti běžným testům je, že kontakt mezi lidmi musí být minimalizován, abychom dodrželi požadavky na dodržování bezpečnostních odstupů,“ vysvětluje Eric Van Der Houwen, testovací inženýr antén a dodává: „Znamená to, že zákazníci dorazí do naší komory k instalaci jejich nanodružice a pak odejdou. Normálně zůstali na místě po celou dobu zkoušek. Po většinu času pracuji ze svého stanoviště a na dálku spolupracuji s kolegou, který se jmenuje Alfredo. Když potřebuju osobní pomoc, třeba je nutné něco zkontrolovat, nebo posunout něco těžkého, tak kolega přijde. Oba máme roušky a dodržujeme bezpečné odstupy jak to jen jde.

Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone)
Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone)
Zdroj: https://www.esa.int/

Alfredo Catalani je také inženýrem zodpovědným za antény a během zkoušek dohlíží na celou činnost: „Během pandemie COVID-19 jsem zůstal uvězněný v Itálii, ale dokázali jsme i přesto pracovat skoro stejně jako normálně. Dostávám k dalšímu zpracování veškerá data ze zkoušek. Eric funguje jako moje oči – posílá mi fotky různých nastavení a když potřebuju snímek z nějakého jiného úhlu, stačí ho jen požádat. Testujeme chování celkem šesti antén na těle nanodružice, abychom prověřili, že budou na oběžné dráze bez problémů fungovat. Firma nám dodala data ze simulací chování antén a naším úkolem je porovnat tyto simulace s reálně naměřenými údaji během skutečného provozu a upozornit na rozdíly, pokud se objeví.

Nizozemská společnost Hiber vytváří družicovou síť, kterou mají tvořit cubesaty – malé družice vytvořené ze standardizovaných bloků s hranou o délce 10 cm. Tato síť by měla poskytnout celosvětovou nízkonákladovou konektivitu pro takzvaný internet věcí. To znamená, že přes tyto družice mají proudit data z přístrojů vybavených modemy – mohou to být nákladní vozidla, elektrické rozvody, potrubí či senzory pro přesné zemědělství.

HiberThree, letový exemplář takového cubesatu má startovat letos v létě a nyní prochází kvalifikačními zkouškami v komoře Hertz (Hybrid European Radio Frequency and Antenna Test Zone). Tuto komoru provozuje Evropská kosmická agentura a jde o místnost s kovovými stěnami, které mají pomoci eliminovat vnější vlivy, aby mohly radiové zkoušky proběhnout co nejpřesněji.

Vizualizace cubesatu od firmy Hiber
Vizualizace cubesatu od firmy Hiber
Zdroj: https://www.esa.int/

Hertz je unikátní svou hybridní podstatou. Mohou zde být vyhodnocovány radiové signály z lokálních antén, ale i z vysílačů v kosmu na vzdálenost tisíců kilometrů. Díky tomu je možné obsloužit všechny druhy anténních systémů. Hiber není v Hertzu žádným nováčkem – už vloni zde proběhly první zkoušky. „Provedli jsme měření blízkých polí tohoto 30 centimetrů dlouhého cubesatu s různými anténami v těsné blízkosti,“ popisuje Catalani a dodává: „Hlavní UHF anténa (samorozkládací helix), která je určena k přijímání a vysílání dat od pozemních modemů a zase opačným směrem, musí dobře fungovat ve spolupráci s UHF a VHF anténami pro telemetrii, příkazy a pokyny samotné družici, ale i s anténami v pásmu S pro práci s daty. Před startem ještě přibude dodatečná anténa pro signál GPS.

Hlavní anténa cubesatu firmy Hiber.
Hlavní anténa cubesatu firmy Hiber.
Zdroj: https://www.esa.int/

Firma se jmenuje Hiber, protože její terminály povětšinou hibernují a zapínají se jen ve chvíli, kdy nad nimi přelétává družice Hiber a je možné provést přenos dat. O výrobu samotných cubesatů se postarala nizozemská společnost ISIS-Innovative Solutions In Space, která se specializuje právě na malé družice. „Jsem rád, že ESTEC projevil navzdory opatřením kvůli COVID-19 svou flexibilitu k naplánování a provedení těchto testů,“ uvedl Bert Meijvogel z Nizozemské kosmické kanceláře a dodal: „Pro HiberThree jde o významný předstartovní milník, který se týká klíčových úkolů této družice pro internet věcí.

Od založení na konci roku 2016 využívala firma Hiber podporu různých složek programu ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), který Evropská kosmická agentura vytvořila  za účelem pomoci firmám růst. Amazon Web Services ji dokonce vyhlásily komerčním startupem roku 2018. Firma se dočkala vypuštění své první družice už během prvního roku od založení.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/hiber_cubesat_in_hertz/22041122-1-eng-GB/Hiber_CubeSat_in_Hertz.jpg
https://www.esa.int/…/inside_hertz_chamber/17188260-1-eng-GB/Inside_Hertz_Chamber.jpg
https://www.esa.int/…/hiber_cubesat/22041081-2-eng-GB/Hiber_CubeSat.jpg
https://www.esa.int/…/hiber_s_helix_antenna/22041163-1-eng-GB/Hiber_s_helix_antenna.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiny Honza
Jiny Honza
4 let před

Pochopili jste to někdo? Tedy kromě faktu, že za „pandemie“ se dá pracovat. Nebo že se dají data „pomalu“ vysílat na UHF frekvencích. A co to má společného s internetem věcí? Nebo včelami?
Motýle?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Jiny Honza

Článek má popsat komplikace, které experti překonávají, aby mohli testy pokračovat.
Tyto cubesaty mají přenášet data v rámci internetu věcí.
Ohledně smyslu videa musíte kontaktovat firmu, která jej vyprodukovala.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.