sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropa pomůže dopravit Američany na Měsíc

Jestli je něco v kosmickém výzkumu opravdu cenné, je to schopnost vzájemné spolupráce mezi státy. Jednou z ukázkových spoluprací je samozřejmě Mezinárodní kosmická stanice, ale tím to rozhodně nekončí. Další spoluprací, která bude ukázkově prospěšná pro obě strany, je evropská participace na americkém programu Artemis. Evropa dodala již jeden servisní modul pro loď Orion a druhý právě staví. Nyní byla podepsána smlouva, která tuto výrobu rozšiřuje a co víc. Třetí servisní modul pro misi Artemis III bude ten, který umožní americkým astronautům doletět k Měsíci, kde by pak v roce 2024 mělo proběhnout přistání. Evropa si tím zajistí místo pro své astronauty na dalších misích!

Výroba evropského servisního modulu
Výroba evropského servisního modulu
Zdroj: https://www.esa.int/

Program NASA jménem Artemis má za úkol vrátit přítomnost člověka zpět do měsíčního prostoru. Jeho aktuálním hlavním úkolem, který má NASA splnit, je přistání na povrchu Měsíce v roce 2024, kde se projde první žena a další muž po jeho regolitu. K uskutečnění těchto plánů se budou používat komerční lunární landery, samozřejmě pilotovaná loď Orion startující na raketě SLS a evropský servisní modul ESM, který vyrábí firma Airbus. Dohoda, která byla uzavřena, navíc obsahuje objednávku celkem šesti exemplářů ESM, což zajišťuje dlouhodobou evropskou přítomnost v oblasti Měsíce.

První dodaný ESM z této nové dodávky se samozřejmě týká mise Artemis III, která proběhne v roce 2024 a má uskutečnit další přistání lidí na povrchu Měsíce – poprvé od mise Apollo 17, která se uskutečnila v roce 1972. Tedy po více jak padesáti letech od posledního přistání člověka na Měsíci. Vůbec poprvé se pak bude přistávat u jižního pólu Měsíce. Ředitel ESA pro pilotovaný a robotický výzkum David Parker řekl: „Uzavřením této dohody znovu prokazujeme, že Evropa je v programu Artemis silným a spolehlivým partnerem. Evropský servisní modul k tomu zásadním způsobem přispívá, protože umožňuje vědecký výzkum, vývoj klíčových technologií a mezinárodní spolupráci na vysoké úrovni, která rozšiřuje přítomnost lidstva za nízkou oběžnou dráhu Země.“

Loď Orion spojená s ESM
Loď Orion spojená s ESM
Zdroj: https://www.esa.int/

Pro výrobu každého exempláře evropského servisního modulu se používá více jak 20 000 dílů a komponent, od elektroinstalace, nádrží, až po pohonný systém. Součástí jsou i solární panely, systém podpory života, počítače a další sofistikované vybavení. Modul tak obsahuje více jak 12 kilometrů kabelů. „Naše know-how a odborné znalosti nám umožní pokračovat v usnadňování budoucích misí směřujících k Měsíci prostřednictvím mezinárodních partnerství,“ říká Andreas Hammer, vedoucí výzkumu vesmíru ve společnosti Airbus. „Ve spolupráci s našimi zákazníky z ESA a NASA a průmyslovým partnerem Lockheed Martin, máme nyní spolehlivou základnu pro plánování prvních tří měsíčních misí. Tato smlouva je potvrzením společného přístupu spojujícího to nejlepší z evropských a amerických kosmických technologií.“

Evropa uspěla ve stavbě ESM i díky jejím předchozím bohatým zkušenostem s vývojem servisního modulu pro evropskou automatickou zásobovací loď ATV, která obsluhovala Mezinárodní kosmickou stanici v letech 2008 až 2015, kdy uskutečnila celkem pět misí s pěti exempláři. ATV sloužila k dodávkám nejen potravin, náhradních dílů a experimentů, ale také jako loď, která na stanici dovážela palivo, vodu, kyslík a další provozní látky. U lodí Orion bude servisní modul provádět dost podobnou práci. Jeho úkolem bude zajistit elektrickou energii, provozní látky, palivový systém, vodu a kyslík. Jedná se o naprosto klíčovou část celé lodi. V současnosti je již jeden modul v USA a druhý se vyrábí.

Systémy ESM
Systémy ESM
Zdroj: https://www.esa.int/

ESM ponese čtyři solární panely s rozpětím 19 metrů, které budou produkovat 11,2 kW energie. Průměr servisního modulu je 4,1 metru a na výšku má 5,2 metru. Vybaven bude jedním hlavním motorem z raketoplánů – OMS o tahu 26,6 kN, osmi orientačními tryskami R-4D-11 o tahu 490 N a dvaceti čtyřmi menšími tryskami RCS o tahu 220 N. ESM poveze 8,6 tun pohonných látek a celková hmotnost dosáhne 13,5 tuny.

Rozměry ESM a Orionu
Rozměry ESM a Orionu
Zdroj: https://www.esa.int/

Zdroje informací:
https://www.esa.int/
https://www.esa.int/
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2019/03/orion_and_european_service_module_orbiting_the_moon/19291651-2-eng-GB/Orion_and_European_Service_Module_orbiting_the_Moon_pillars.jpg
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/videos/2020/05/european_service_module_3/22012310-9-eng-GB/European_Service_Module_3_pillars.jpg
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2020/05/european_service_module_2_assembly/22030523-2-eng-GB/European_Service_Module_2_assembly_pillars.jpg
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2019/03/orion_dimensions/19276078-4-eng-GB/Orion_dimensions_pillars.png
https://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2018/11/orion_and_the_european_powerhouse/18076355-4-eng-GB/Orion_and_the_European_powerhouse_pillars.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
marekproc
marekproc
4 let před

Myslim, ze evropska stopa v Artemis je celkem velka – nekolik ESM pro Orion, ESPRIT komunikacni system pro Gateway pro datovy prenos s Mesicem uz pro Phase 1 a k tomu refueler pro Phase 2, I-HAB jediny habitat pro Phase 2 pokud se potvrdi ze US-HAB se rusi…

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před

Dobrý článek a výborně zvolené grafiky. Trochu jiný pohled vždycky mile překvapí.

Vaclav
Vaclav
4 let před

“ Pomůže “ je dost silné slovo. Mohlo by se vykládat tak, že bez Evropy by Američané na Měsíc opět nevkročili, což není pravda. Vhodnější by bylo “ se podílí „, nebo “ přispěje“. NASA mohla zadat dodávku SM komukoli. Předpokládám, že se staví dle amerických plánů. Zásadní otázka zní, kdo zaplatil plány, vývoj a bude platit jednotlivé dodávky. Pokud vše zaplatila a zaplatí Evropa, pak je další stěžejní otázka v jakém poměru bude finanční zátěž Evropy k celkovým nákladům vynaloženým před první misí. Odhaduji, že to bude v řádu jednotek procent.

Michal Václavík
Michal Václavík
4 let před
Odpověď  Vaclav

Servisní moduly pro Orion vyvinula a staví ESA podle vlastních plánů, neboť vycházejí ze servisních modulů ATV. Takže váš předpoklad, že se staví podle amerických plánů je špatný. Doporučuji například si pozorně přečíst články co zde vydává pravidelně Jirka Hošek, než budete vynášet nepodložené soudy o rozsahu zapojení jednotlivých partnerů v programu Artemis/Gateway. A pokud tyto soudy chcete vynášet, tak je podložte fakty.

Vaclav
Vaclav
4 let před

Já nejsem žádná autorita, abych byl povolán vynášet nějaké soudy, naopak, kosmonautika není mým hlavním koníčkem a jsem vděčný za každou informaci. Jen si kladu otázky ve věcech kde mi není problém dostatečně jasný, nebo patřičnou informaci jsem nenašel či v informační záplavě přehlédl.

SFENCE
SFENCE
4 let před
Odpověď  Vaclav

Ale sve komentare vetsinou pisete v duchu, takhle to proste je, a ne ptam se…

To je mozna duvod, proc Vase komentare casto budi takove vasne.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Vaclav

Nikdo vám nevyčítá, že něco nevíte. Nikdo není odborník na vše, každý z nás něco neví. Na tom není nic špatného. Ale zásadní problém je vždy v tom, když někdo něco neví a přesto píše (nebo říká) slova, která vzbuzují dojem, že ví. A v tom je zakopaný pes u všech vašich komentářů. Vy se pustíte do sáhodlouhých rozborů, které mohou na laika působit zasvěceným dojmem. Ve skutečnosti ale jak sám říkáte, ty informace nemáte. Na to je jednoduchá rada – do spekulace se pak vůbec nepouštějte a rovnou se zeptejte, jak to je. Ušetříme si tím spoustu zbytečných emocí.

Michal Václavík
Michal Václavík
4 let před

Ono se fakticky nepracuje jenom na ESM-1 a -2, ale už dlouho na vylepšené verzi Mk.II, takže jsou rozpracovány i ESM-3 až 6. Celkem nasmlouvaných je dodáni prozatím devíti ESM.

Stepan Krnansky
Stepan Krnansky
4 let před

V čem se bude lišit Mark II? Jsou už nějaké informace?

Díky za odpověď

Jiří Hošek
4 let před
Odpověď  Stepan Krnansky

Před dvěma roky to Michal Václavík vysvětlil na našem diskusním fóru
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=21&t=775&start=50#p94160

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.