sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

SORCE končí po 17 letech

Družice SORCE (Solar Radiation and Climate Experiment) měřila množství slunečního záření, které vstupuje do naší atmosféry více než třikrát déle, než původně měla. Její mise skončila 25. února, ačkoliv dokázala překonat letitý problém s palubními akumulátory. Čtyři palubní přístroje sledovaly množství, spektrum a odchylky slunečního záření. Tato měření pomáhají vědcům lépe porozumět tomu, jak moc se změny ve sluneční aktivitě projevují na změnách pozemského klimatu. „Tato měření jsou důležitá ze dvou důvodů,“ říká Dong Wu, hlavní vědecký pracovník mise SORCE z Goddardova střediska a dodává: „Klimatologové potřebují vědět, jak moc sluneční aktivita kolísá, aby věděli, kolik z pozemských změn je kvůli změnám na Slunci. V řadě druhé jsme už diskutovali, zda Slunce zjasňuje a slábne v průběhu stovek let. Naše životy jsou krátké, ale přesný trend je důležitý. Když poznáme tyto změny, můžeme je odhadnout do budoucna. Můžeme do klimatických modelů zanést očekávaný vývoj sluneční aktivity a další informace, jako jsou koncentrace málo zastoupených plynů, abychom zjistili, jaké bude naše klima.

Družice SORCE (Solar Radiation and Climate Experiment)
Družice SORCE (Solar Radiation and Climate Experiment)
Zdroj: https://space.skyrocket.de/

Podle NASA mají na zvyšování teplot od roku 1750 lidmi produkované skleníkové plyny více než 50× větší vliv než lehké zvýšení sluneční energie. Samotnou družici SORCE postavila firma Orbital Sciences Corp. a o vynesení na oběžnou dráhu se 25. ledna 2003 postarala raketa Pegasus-XL, která startovala z Floridy. Mise měla trvat pět let, ale nakonec se protáhla na 17 let, během kterých přinesla přesnější údaje o slunečním záření v naší atmosféře než předešlé kosmické mise.

Délka projektu přinesla cenné údaje ze dvou jedenáctiletých slunečních cyklů,“ uvedl Eric Moyer, zástupce projektového manažera a dodal: „Data ze SORCE umožnila unikátní porozumění toku energie ze Slunce, jeho změnám a také tomu, jak tyto změny ovlivňují naše počasí, klima a ve výsledku veškerý pozemský život, který závisí na slunečním záření.

Umělecká představa družice Glory.
Umělecká představa družice Glory.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Osm let po startu začaly družici SORCE degradovat akumulátory, což ovlivňovalo měření. Už nebylo možné sbírat data pořád – pozemní týmy proto přešly na pozorování pouze za dne. Díky tomu mohla družice fungovat i bez akumulátorů, dokud nebude vyvinuta a vypuštěna náhrada. Družice Glory, která měla pokračovat v pozorování SORCE, však byla při nehodě rakety Taurus XL během startu v roce 2011 zničena.

TSIS-1 (Total and Spectral solar Irradiance Sensor) přivezla na stanici loď Dragon v rámci mise CRRS-13
TSIS-1 (Total and Spectral solar Irradiance Sensor) přivezla na stanici loď Dragon v rámci mise CRRS-13.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Nouzová výpomoc přišla v roce 2013, kdy se na oběžnou dráhu dostala družice amerického letectva s přístrojem, který sleduje množství slunečního záření v atmosféře. Plná náhrada za SORCE ale přišla až v prosinci 2017, kdy se na ISS dostal přístroj TSIS-1 (Total and Spectral solar Irradiance Sensor). Ten je umístěn na vnějším plášti stanice a zajišťuje tak pokračování nepřetržitého kosmického měření tohoto fenoménu od roku 1978.

Po fázi souběžných měření TSIS-1 a SORCE, která posloužila ke kalibraci, se NASA v únoru rozhodla stařičkou družici vypnout. Pozemní týmy jí poslaly příkaz k elektrickému odpojení přístrojů, deaktivaci setrvačníků i komunikačního systému. Aktivní stažení do atmosféry z výšky okolo 600 km není možné, protože družice nemá vlastní pohonný systém. Podle odhadů by mohlo ke vstupu 315 kg vážící SORCE do atmosféry dojít v roce 2032 – očekává se shoření většiny družice.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/738240main_sorce-cleanroom.jpg
https://space.skyrocket.de/img_sat/sorce__1.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7e/Glory_spacecraft_model.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/tsis.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
5 let před

Zajímavý článek. Jak vysoko SORCE obíhá, že mu vstup do atmosféry bude trvat tak dlouho?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  SaturnV

Jak se píše v článku, je to okolo 600 km. Konkrétně je to 617 × 657 km.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.