sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Portal Space Systems

Společnost Portal Space Systems získala 17,5 milionu dolarů v počátečním kole investic, které umožní podniku vyvinout a předvést vysoce ovladatelnou družici Supernova využívající sluneční světlo k pohonu tepelného pohonného systému.

Haven-1

Společnost Vast oznámila 3. dubna, že podepsala dohodu s NASA o provedení environmentálního testování modulu vesmírné stanice Haven-1 v testovacím zařízení Neila Armstronga v Ohiu.

SpinLaunch

Společnost SpinLaunch 3. dubna oznámila, že podepsala smlouvu v hodnotě 122,5 milionu eur s výrobcem malých družic Kongsberg NanoAvionics na výrobu 280 družic pro konstelaci zvanou Meridian Space.

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dobrá zpráva! Sondy ESA se vrací do služby

Vizualizace sondy Solar orbiter.

Po krátkém utlumení provozu evropských vědeckých sond ve Sluneční soustavě, o kterém jsme psali v Kosmotýdeníku, se tyto sondy pomalu vrací k tomu, co jim jde nejlépe, tedy ke sběru vědeckých dat. V řídícím středisku ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu dlouho probíhalo řízení misí normálně i když většina zaměstnanců i kontraktorů pracovala z domova. Jenže když se COVID-19 nakazil jeden z pracovníků řídícího střediska, musela být přijata opatření zabraňující šíření infekce. „Ta osoba je již naštěstí v pořádku a uzdravuje se,“ uvedl Paolo Ferri šéf řízení misí v ESOC a dodal: „Během dvou dnů před jeho diagnostikou, kdy chodil do práce, přišel na místě do kontaktu s dvaceti kolegy.

Cluster II
Cluster II
Zdroj: https://www.esa.int/

K zamezení dalšího šíření byla všem těmto osobám uložena karanténa a celá budova prošla pečlivým úklidem a desinfekcí. Mnoho z těchto lidí se podíleli na řízení meziplanetárních sond Solar Orbiter, Mars Express a Trace Gas Orbiter, nebo čtyř družic Cluster II, které obíhají Zemi. Kvůli tomu musela být činnost těchto misí omezena na dobu, kdy byli členové jejich týmů doma. „Rozhodli jsme se preventivně přerušit provoz těchto misí, dokud nepomine riziko potenciálního domino-efektu navazujících infekcí a s tím souvisejících karantén,“uvedl Ferri.

Věda se nyní ale konečně vrací! Výhodou meziplanetárních sond je, že jsou navrženy tak, aby vydržely v tzv. bezpečném režimu i po delší dobu. Někdy se na své cestě dostanou z pohledu ze Země za Slunce a během těchto dvou až tří týdnů s nimi jejich týmy ztratí kontakt. Každá ze čtyř zmíněných misí proto byla přepnuta do bezpečného režimu – byly na stabilních drahách, ale jejich vědecké přístroje byly dočasně deaktivovány.

ExoMars Trace Gas Orbiter
ExoMars Trace Gas Orbiter
Zdroj: https://cdn.vox-cdn.com

Bolí mne  u srdce pokaždé, když musíme vypnout vědu a ani teď to nebylo jinak. Občas se stane, že některá sonda může mít problém a vstoupí do bezpečného režimu a pak to trvá zhruba týden, než je zase fit,“ uvedl Ferri a dodal: „Tentokrát byla věda přerušena kvůli problémům se zdravím lidí na Zemi, což je unikátní, ale když je to u konce, máte ještě větší radost, než když zachraňujete stroj.

Naštěstí se u nikoho z karantény neprojevily žádné příznaky a první nositel zůstal také jediným. „Když jsme přerušili vědeckou fázi, stanovili jsme jasná kritéria stanovující, kdy může začít obnova těchto činností. O víkendu jsme proto mohli začít všechny mise pomalu vracet zpět do běžného provozu,“ vysvětlil Ferri. Jeho slova doplňuje Markus Kissler-Patig, šéf vědeckých činností Evropského astronomického střediska v Madridu: „Srdce nám krvácí, když sondy u Marsu nemohou dělat svou vědu. Jsme zodpovědní za vědecký přínos těchto fantastických strojů a proto chceme tento vědecký přínos maximalizovat – ta věda neslouží jen vědcům, ale celému lidstvu. Ale tentokrát šlo o zdraví našich lidí. V takové situaci jsme neměli o čem přemýšlet. Taková rozhodnutí jsou jednoznačná, protože prostě víte, že je to správná věc.

Díky preventivním opatřením přijatým hned na počátku, je situace ve středisku ESOC stabilní. Osoby, které dochází na místo, pracují převážně izolovaně a nesetkávají se s ostatními. Pokud už musí být v jedné místnosti, dodržují bezpečnou vzdálenost a ochranná opatření.

Řídící středisko ESOC v Darmstadtu.
Řídící středisko ESOC v Darmstadtu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/solar_orbiter/20813939-1-eng-GB/Solar_Orbiter.jpg
https://www.esa.int/…/9153563-8-eng-GB/The_Cluster_quartet_pillars.jpg
https://cdn.vox-cdn.com/…/ESA_ExoMars_Trace_Gas_Orbiter.0.jpg
https://www.esa.int/…/17114077-1-eng-GB/Main_Control_Room_pano.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
5 let před

Pěkný článek. Zvedne náladu

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  SaturnV

Ano, taky mne to potěšilo.

pbpitko
pbpitko
5 let před

Koho by nepotešilo ? 🙂