sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Sojuz MS-16 u ISS

Dnes dopoledne jsme byli svědky úspěšného startu nosné rakety Sojuz 2-1a, která poprvé vynesla pilotovanou kosmickou loď Sojuz. Konkrétně šlo o Sojuz MS-16, který ve svých útrobách ukrýval tříčlennou posádku – Anatolije Ivanišina a Ivana Vagnera z Ruska a Chrise Cassidyho z USA. Loď dosáhla správné oběžné dráhy a mohla tak začít pronásledovat ISS. Po rychlém letovém profilu dorazí ke stanici už pouhých šest hodin po startu – plánované připojení na staniční modul Poisk je plánováno na čtvrtek v 16:16 SELČ, ale jako obvykle se tento plán může o pár minut změnit. Budeme rádi, když se připojíte k našemu komentovanému přenosu.

Náš přenos spustíme zhruba 25 minut před připojením, tedy okolo 15:50 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
https://blogs.nasa.gov/spacestation/

Zdroje obrázků:
https://external-preview.redd.it/…71328a577c54ea4e2ea7a17d9a280a0ac3673c91

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Čása
Petr Čása
4 let před

Hezký přenos a sice krátký, ale pěkný rozhovor pro TV Prima 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Petr Čása

Díky za pochvalu. 😉

SaturnV
SaturnV
4 let před

Moc pěkný přenos. Start jsem sledoval živě na velké televizi, ale připojení jsem nestihl. A ještě všechno nejlepší k svátku Dušane!

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  SaturnV

Díky moc za přání i za pochvalu přenosu!

majomusk
majomusk
4 let před

No žeby Rusi predbehli USA v obnove pilotovaných letov aspoň na ISS?Nový kozmodron,prachy v armáde,plán návratu na Mesiac cca ako USA,nemajú také pozlátko ako USA ale zas tak pozadu niesu.A to Amíci potrebujú súkromníkov…

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  majomusk

Nechápu otázku. Rusové žádné pilotované lety k ISS obnovovat nemusí, protože je provozují stále. A ve svém výčtu jste zapomněl na to, že Rusové nemají jednu podstatnou věc a sice peníze. Jejich kosmický program je podfinancován a to se bohužel projevuje na tom, že vize nejsou přenášeny do reality – nebo jsou, ale s výrazným zpožděním.
A ještě jedna věc. To, že NASA potřebuje soukromníky není úplně správné vyjádření. Musíte si uvědomit, že NASA provozuje největší letku sond a teleskopů po celé soustavě ze všech kosmických agentur. Oproti tomu Rusové nemají vědecké sondy žádné (jen podíl na TGO). Takže NASA má mnohem více projektů které musí financovat. Její program Artemis není jediným projektem, který rozvíjí.

majomusk
majomusk
4 let před

To som až tak nemyslel,že otázku.Viem,že oni robia taxík na ISS roky.Sojuz je kvalita.Pilotovaná kozmonautika je ale tiež iný level.Samozrejme,že v automatoch sú pozadu.Bohvie ako to bude po pandémii…

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  majomusk

Věřme, že dopady budou co nejmenší.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.