sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Thomas Pesquet míří na trénink do USA

Evropský astronaut Thomas Pesquet zahájí koncem března v Houstonu trénink na svou druhou kosmickou misi na ISS. Evropská kosmická agentura uvádí, že přesný termín jeho startu zatím není oficiálně potvrzen, ale právě tento Francouz se má stát prvním Evropanem, který poletí na soukromé pilotované lodi. ESA uvádí, že k jeho startu by mělo dojít ve druhé polovině roku 2021. ESA dále uvádí, že zatím není určeno, zda Thomas poletí v lodi od firmy Boeing nebo SpaceX. Thomas má však bedlivě sledovat start dvojice amerických kolegů – Boba Behnkena a Douga Hurleyho, kteří mají v Crew Dragonu vyrazit k ISS na testovací misi.

Thomas Pesquet při nácviku manipulace s Canadarm2
Thomas Pesquet při nácviku manipulace s Canadarm2
Zdroj: https://blogs.esa.int/

Na francouzského astronauta čekají zkoušky rozdělené do několika fází. Ta první bude zaměřena na základní osvěžení nejdůležitějších věcí. V Johnsonově středisku budou posouzeny jeho znalosti systémů a provozu stanice, aby na základě těchto výsledků mohli jeho trenéři připravit tréninkový program přesně na míru.

Thomas Pesquet při výstupu do volného prostoru.
Thomas Pesquet při výstupu do volného prostoru.
Zdroj: https://blogs.esa.int/

Thomas si třeba také oblékne skafandr, aby se ověřilo, že mu dobře sedí, než se v něm pustí do zkoušek v obřím bazénu NBL (Neutral Buoyancy Laboratory), kde se testují výstupy do volného prostoru. Pesquet nedávno dokončil každoroční recertifikaci, která je nutná k tomu, aby se mohl potápět v bazénu NBL. Společně s německými kolegy Matthiasem Maurerem a Alexandrem Gerstem si ve středisku evropských kosmonautů v Kolíně nad Rýnem oživovali znalosti spojené s ovládáním ramene Canadarm2. Jakmile bude rozhodnuto, ve které lodi Thomas poletí a kdy má dojít ke startu, začne se připravovat na konkrétní loď a její systémy.

Thomas Pesquet při práci s ledničkou MELFI na ISS.
Thomas Pesquet při práci s ledničkou MELFI na ISS.
Zdroj: https://blogs.esa.int/

Pro Thomase půjde již o druhou výpravu na ISS – připomeňme, že tento člen výběru z roku 2009 vyrazil na stanici poprvé v roce 2016. Během své mise pojmenované Proxima provedl téměř 50 vědeckých experimentů pro ESA i francouzskou agenturu CNES. Podílel se ale na mnoha výzkumných aktivitách pro další partnery programu ISS a během své mise se také intenzivně věnoval edukační a inspirační činnosti – zážitky ze své mise totiž aktivně sdílel na sociálních sítích a snažil se nadchnout mladé lidi k zájmu o techniku a kosmonautiku. I při své druhé misi by měl mít stejné úkoly – svůj čas na ISS chce maximálně využít pro Evropskou kosmickou agenturu.

Přeloženo z:
https://blogs.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://blogs.esa.int/exploration/files/2020/03/jsc2014e080697_orig-1024×819.jpg
https://blogs.esa.int/exploration/files/2020/03/ESA-T.Pesquet-training_webresize-1024×683.jpg
https://blogs.esa.int/exploration/files/2020/03/iss050e059752_orig-1024×682.jpg
https://blogs.esa.int/exploration/files/2020/03/31632842122_e33a6cc945_o-1024×682.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
4 let před

neohrozí jeho cestu koronavirus?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Kamil

Snad ne.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.