sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Úspěšný start rakety Dlouhý pochod 2C

Poté, co Čína při premiérové misi ztratila raketu Dlouhý pochod 7A, si mohla tato země dnes zlepšit náladu. Na raketě Dlouhý pochod 2C totiž vynesla trojici družic pro síť Čchuang-sin-5 (Chuangxin-5), která byla vypuštěna pod označením Yaogan Weixing-30 Várka-6. Ke startu došlo z kosmodromu Si-čchang přesně ve 4:43 SEČ. Podobně jako v případě jiných startů pro tuto sérii, jde i tentokrát o další kusy určené k dálkovému průzkumu. Tyto družice by se konkrétně měly zaměřit na provádění elektromagnetických měření a dalších experimentů.

Podobně jako měl Sovětský svaz (a v trochu menší míře i současné Rusko) své univerzální krycí označení Kosmos, tak Čína využívá označení Yaogan k zakrytí armádní podstaty objektů na oběžné dráze. Družice Čchuang-sin-5 vyvinulo Středisko malých družic v rámci Čínské akademie věd. Zatím všechny družice ze sítě Yaogan Weixing-30 / Čchuang-sin vynesly rakety Dlouhý pochod 2C z kosmodromu Si-čchang.

První trojice se na oběžnou dráhu vydala 29. září 2017, stejný rok 24. listopadu následovala druhá trojice. Yaogan Weixing-30 Várka-3 startovala 25. prosince 2017 a hned 25. ledna 2018 přišla čtvrtá skupina. Před dnešním startem byla poslední pátá várka vypuštěná 26. července 2019. Vypouštět družice po trojicích není ani pro Čínu nic nového. Už dříve tu bylo několik misí, které na jednu raketu posadily tři družice – podobně, jako v případě amerického systému NOSS pro dohled nad oceány. Po trojicích létaly třeba projekty Yaogan 9, 16, 17, 20 a 25 na raketách Dlouhý pochod 4C z kosmodromu Ťiou-čchüan, Předpokládá se, že v těchto případech jde o družice armádního systému Ťien-ping-8 (Jianbing-8) na drahách 1100 × 1100 km se sklonem 63° vůči rovníku.

Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2020/03/NSF-2020-03-24-04-25-27-736.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
4 let před

Nevíte co způsobilo selhání rakety Dlouhý pochod 7A?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  SaturnV

Zatím se neoficiálně mluví o třetím stupni.

Libor Lukačovič
4 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Neoficiálne o druhom…

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Libor Lukačovič

Aha, tak jsem asi vycházel ze starých informací. Díky.

Libor Lukačovič
4 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Na upresnenie – prvé hypotézy predpokladali zlyhanie tretieho stupňa. Ale celkom skoro sa objavilo amatérske video, v ktorom je vidieť že druhý stupeň pravdepodobne explodoval (alebo že by to bola len anomália?).

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Libor Lukačovič

Rozhodně díky za upřesnění.

https://kosmonautix.cz/2020/03/24/uspesny-start-rakety-dlouhy-pochod-2c/