sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office

Družice na NGSO

Konstelace družic na negeostacionární oběžné dráze NGSO mají do roku 2028 předběhnout v příjmech geostacionární družice. Trh s geostacionární oběžnou dráhou Země představoval v roce 2023 přibližně 85 %

Polaris Dawn přistála

Kosmická loď Crew Dragon Resilience mise Polaris Dawn přistála poblíž Dry Tortugas v Mexickém zálivu. Skončila tak pětidenní soukromá mise během které došlo na první komerční

Finance pro Lightspeed

Telesat zajistil vládní prostředky pokrývající více než polovinu 3,5 miliardy dolarů nákladů na navrhovanou širokopásmovou konstelaci s nízkou oběžnou dráhou Země (LEO). 14. září 13:00

National Geospatial-Intelligence Agency

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) vybrala 10 společností, které budou v příštích pěti letech soutěžit o zakázky až do výše 290 milionů dolarů na poskytování komerčních družicových snímků

United Airlines

Americký dopravce United Airlines oznámil plány začít vybavovat více než 1 000 letadel ve své mezinárodní flotile připojením Starlink, a to od příštího roku. Společnost tak přejde

Kritika FAA

Den po tvrdé kritice ze strany Kongresu a průmyslu obhajoval Federální úřad pro letectví svůj přístup k udělování licencí. Jako příklad dobré spolupráce použil úřad společnost SpaceX.

AST SpaceMobile

SpaceX vypustilo prvních pět produkčních družic pro širokopásmovou konstelaci AST SpaceMobile. Zakladatel, předseda a generální ředitel AST SpaceMobile Abel Avellan uvedl, že operátor navázal po startu

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Provoz Mars Express za časů epidemie

V rámci současné epidemiologické situace je lidem doporučováno, aby co nejvíce pracovali z domova a omezili kontakt s ostatními, což má snížit šíření koronaviru. Přesně před týdnem, 16. března, na tento systém přistoupila i většina zaměstnanců ESA. Jenže co to znamená pro 17 let starou sondu Mars Express na oběžné dráze rudé planety? Většina misí má možnost uložit sondu v případě potřeby do tzv. bezpečného režimu. V něm je sonda na stabilní dráze a všechny systémy, které nejsou životně důležitém, jsou vypnuté. Jenže pokud by Mars Express zůstala v tomto režimu delší dobu, nebylo by to pro ni bezpečné.

Mars Express u Marsu
Mars Express u Marsu
Zdroj: https://solarsystem.nasa.gov

Sonda je momentálně ve „fázi zatmění“, což znamená, že při každém oběhu proletí stínem Marsu a její panely nevytváří žádnou elektřinu. V té době je tedy závislá na akumulátorech, které dodávají energii a na vnitřních ohřívačích. Aby nedošlo k tomu, že se zastarávající akumulátory příliš vybijí, musí pozemní týmy přizpůsobit činnost ohřívačů před každičkým průletem stínem, během něj i po něm, aby se životně důležité systémy udržely na správné teplotě. Tímto jemným laděním se sníží spotřeba energie ohřívači o zhruba 30 %.

Mars Express  používá sledovače hvězd a také gyroskopy k určení své orientace. Ty však již stárnou a po většinu času jsou vypnuté, aby se šetřily. Aktualizace softwaru z roku 2018 byla úspěšná a umožnila dramaticky prodloužit zbývající životnost těchto součástek. Jednou za několik dní musí být gyroskopy aktivovány v rámci běžné údržby. To ale není možné bez možnosti komunikovat se sondou a posílat příkazy. I proto není bezpečný režim pro stárnoucího průzkumníka Marsu tak bezpečný, jak název říká.

Nezvykle prázdné řídící středisko mise Mars Express.
Nezvykle prázdné řídící středisko mise Mars Express.
Zdroj: https://blogs.esa.int/

Sonda potřebuje dohled pozemních pracovníků a během bezpečného režimu by se k sondě žádné takové pokyny nedostaly. Zátěž baterií by se tedy zvýšila a potřebné gyroskopy by byly pořád v provozu, čímž by si ujídaly cenný zbývající funkční čas. Vědecký tým však s potěšením oznamuje, že sběr vědeckých dat i přes omezenou přítomnost na pracovišti stále pokračuje. Všichni se snaží přizpůsobit svou práci a provozní procedury v současné složité situaci.

Sonda Mars Express
Sonda Mars Express
Zdroj: https://www.esa.int/

Pro případ, že by se tým vůbec nemohl dostat na pracoviště, vytvořil časovou osu mimořádných pokynů, které by sondu připravily na průlet stínem. Pokyny by zajistily, aby se sledovače hvězd nedívaly na Mars, obsahovaly by pokyny k zapínání a vypínání gyroskopů podle potřeby a byly by v nich i další příkazy, které mají sondu udržet v dobrém stavu. Tento balíček pokynů by v případě použití udržel sondu v bezpečí po dobu tří týdnů. S každým uplynulým týdnem tým přidává soubor pokynů na další týden, takže je tu pořád soubor pokynů na další tři týdny, který může být kdykoliv odeslán k sondě.

Prostor na sondě k ukládání pokynů je však omezený, takže tým musel z balíčku vyřadit veškeré instrukce, které nesouvisí s udržením sondy chodu. To se bohužel týká i instrukcí pro vědecké přístroje. Pokud bude pohotovostní plán aktivován, budou po dobu jeho platnosti vědecká pozorování přerušena.

Zajímavosti o misi sondy Mars Express.
Zajímavosti o misi sondy Mars Express.
Zdroj: http://www.esa.int
Překlad: Dušan Majer

Přeloženo z:
https://blogs.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://airbus-h.assetsadobe2.com/…wid=1920&fit=fit,1&qlt=85,0
https://solarsystem.nasa.gov/…/1039_MarsExpress_illustration_20170906_1280.jpg
https://blogs.esa.int/rocketscience/files/2020/03/Mars-Express-Control-Room-1024×576.jpg
https://www.esa.int/…/mars_express/17447281-1-eng-GB/Mars_Express.jpg
http://www.esa.int/…/19409110-2-eng-GB/Mars_Express_in_numbers.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
4 let před

Zajímavý článek, jako vždy, ale chtěl jsem se zeptat, v jakém programu překládáte ty obrázky.(moc se mi líbí)

Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  SaturnV

Díky za pochvalu. Snažíme se používat různé programy podle toho, co je zrovna potřeba. Tenhle obrázek je už starší, použili jsme ho v článku již vloni. Ruku do ohně za to nedám, ale možná jsem k němu využil Gimp.

Jan Jancura
Jan Jancura
4 let před

Díky za zajímavý článek který objasňuje jak náročné je řízení podobných sond. To bych nečekal. Možná, že mi to uniklo, ale kde je umístěno to řídící pracoviště? Poněkud mne zaráží, že nejsou schopni zajistit řízení tohoto projektu za současné situace, vždyť když i nyní běží energetická síť apod., která je určitě personálně náročnější než řízení tohoto projektu.

Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Jan Jancura

Je to v německém Darmstadtu. Podle mého názoru jde o to, že řízení energetiky je nezbytné pro chod státu, ve srovnání s tím je kosmická sonda bohužel zbytná a vztahují se na ní tvrdší omezení.

vreckam
vreckam
4 let před
Odpovědět  Dušan Majer

ono precejen v 21.stoleti muze u techto projektu fungovat homeoffice. Nemyslim praci pres vpn na domacim PC operatora, ale precejen uz existuji metody.
Ale asi jsou financne narocnejsi, nez naprogramovat sondu k „samopreziti“

Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  vreckam

Ano, do interní struktury samozřejmě nevidím, ale dokážu si představit, že to není tak lehké.