sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA schválila vývoj teleskopu WFIRST

Teleskop pojmenovaný Wide Field Infrared Survey Telescope (zkráceně WFIRST) prošel kritickým programově-technickým milníkem a na jeho konci dostal oficiální zelenou k zahájení vývoje hardwaru a jeho zkouškám. WFIRST uvidí plochu 100× větší, než jakou dnes pokrývá zorné pole Hubbleova teleskopu. Vědci díky tomu budou schopni detekovat slabé infračervené záření z různých částí vesmíru, ale těšit se můžeme i na vytváření ohromných panoramat okolního prostoru. Vědci by mohli díky těmto měřením lépe porozumět tajemstvím temné energie, ale očekávají i objevy exoplanet.

Návrh teleskopu WFIRST je již v pokročilé fázi a měl by používat díly s prověřenými technologiemi. Mezi prověřenými kusy hardwaru vyčnívá optická sestava srovnatelná s Hubbleovým teleskopem, který před lety na NASA převedl Národní průzkumný úřad NRO. Při konstrukci WFIRST se využijí také zkušenosti získané Dalekohledu Jamese Webba – vlajkové lodi infračervené astronomie, která má startovat příští rok.

Diagram teleskopu WFIRST
Diagram teleskopu WFIRST
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com

Když teď projekt prošel posledním významným milníkem, mohou pracovníci začít finalizovat celý návrh. Postaví třeba testovací inženýrské modely, na kterých si ověří, že jejich design přečká extrémní podmínky startu a pobytu v kosmickém prostoru. Vývoj WFIRST má stát 3,2 miliardy dolarů, při započítání nákladů na pět let provozu, vývoj technologického demonstrátoru schopného zobrazit planety u cizích hvězd, by se měly celkové náklady dostat na 3,934 miliardy dolarů.

Program tedy dostal zelenou, ale kvůli financím zatím není jisté, jaké nabere zpoždění. Zákon o konsolidovaných položkách na fiskální rok zajišťuje financování programu WFIRST do září 2020. Návrh rozpočtu na rok 2021 navrhuje ukončit financování mise WFIRST a zaměřit se na dokončení Dalekohledu Jamese Webba. Agentura prý není připravena na další dalekohled s cenou několika miliard dolarů, dokud nebude Webb úspěšně vypuštěn a nasazen do provozu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/wfirst_phatsim_context_annotated.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/11/04014037/wfirst_cutaway.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rorejs
rorejs
4 let před

Hmm, vývoj je schválen, ale potřebné prostředky nikoli. Takže to je dobrá zpráva, nebo špatná?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  rorejs

Já bych řekl, že dobrá. Projekt je připraven a jen čeká na otevření penězovodů. 😉

Jiří Hošek
4 let před
Odpovědět  rorejs

Finanční prostředky na WFIRST jsou do 30.9.2020. Tyto finanční prostředky (na WFIRST) nebyly požadovány už před dvěma roky (na fiskální rok 2019) ani loni (na fiskální rok 2020), ale Kongres s tím nesouhlasil a v obou případech potřebné prostředky uvolnil. Existuje tedy určitá nenulová pravděpodobnost, že si Kongres bude za svým názorem stát i tentokrát.

Kamil
Kamil
4 let před

Stejně začínám nabývat dojmu, že budoucnost kosmické astronomie není v čím dál větších dalekohledech, ale ve velkém počtu propojených menších dalekohledů, kdy jich na vysoké dráze (nad geostacionární drahou) budou kroužit stovky

David R.
David R.
4 let před
Odpovědět  Kamil

U přístrojů, které vyžadují chlazení, stínění, přesnou orientaci v prostoru, směrové datové spojení atd. může být přínos mít jednotky kusů, např. 4, kdy cena „kopie“ už je výrazně pod cenou originálu, a mohou fungovat jak společně, tak i samostatně. Ale platit výše vyjmenované věci 100x asi už tak výhodné nebude.

milantos
milantos
4 let před
Odpovědět  Kamil

V tom tvrzení je několik zásadních problémy.
1/ aby nahradily tento teleskop menší dalekohledy, tak jen pokud jde o sběrnou plochu, je potřeb např. 25 přístrojů o průměru 0,5m.
2/ pozorují se extrémně slabé objekty- takže pokud na 1/2 m dalekohled dopadne žádný nebo 1foton, nic se nezeznamená. Pro 2,5m dalekohled je ta plocha 25x větší- což je podstatné
3/ spřažení více přístrojů na oběžné dráze – v případě optických přístrojů- je celkem mimo technické možnosti. I v případě optických dalekohledů na zemi, kde je mezi nimi vzdálenost do 100 m a ta vzdálenost je konstantmí, pevná, je to opticky vrcholný výkon.
4/ Dalekohled na geostacionární nebo jen vyšší dráze bude obíhat Zemi za 1 nebo jednotky dnů. U dalekohledu na L2 to bude trvat celý rok. Význam to má v tom, že je dalekohled po velmi dlouhou dobu osvětlen Slunce z jednoho směru konstantně a může se s tím konstrukce i optika snadno vyrovnat a lze dělat velmi dlouhé expozice. A to tak, že dalekohled bude svojí konstrukcí ( jeho optika i detektory) chráněn před světlem Slunce. Tohle na klasické dráze i vyšší GEO dráze nelze

Ladicha
Ladicha
4 let před
Odpovědět  Kamil

Jsem v kosmonautice laikem, ale protiargumenty Davida R a milantose se mi jeví logicky správné. A pokud jde o financování takovýchto projektů, které posunou zásadním způsobem poznání lidstva, bylo by záhodno, aby se na něm podílelo lidstvo jako celek. Vím, že je to nereálné, ale představme si nějakou formu celosvětové daně pro vědu, ze které by se projekty hradily. O jejich výběru by pak nerozhodovaly národní kongresy, ale světová vědecká rada.

Piranha
Piranha
4 let před
Odpovědět  Kamil

Dobrý den,
chápu že to myslíte dobře, ale jednoduše řečeno se mýlíte (nemáte dostatek informací z astronomického oboru).

Já jsem jen amatér a laik, ale zatímco spojovat-sčítat digitální signál z radioteleskopů už lidstvo umí (i když jsou k tomu potřeba superpočítače – viz. ALMA).

Tak u optické části světla se zatím dělají nesmělé pokusy se soustavami zrcadel kde ty teleskopy musí být rozmístěny ve 2D ploše s přesností na nanometry a světlo se skládá přímou optickou interferencí (lidstvo nedokáže dostatečně přesně změřit amplitudu a fázi optického spektra aby je bylo možné pro tento účel převést na digitální signál).

Více spojených teleskopů vám může pomoci simulovat přesnost (rozlišení teleskopu jinak stoupá úměrně s průměrem objektivu). Ale nezískáte tím citlivost. Vy potřebujete doslova nasbírat dostatek fotonů ze slabých zdrojů a tam se můžeme bavit o toku třeba v jednotkách fotonů na metr čtverečný za den ! Potřebujete zrcadlo aspoň o velikosti Hubbla nebo JWST aby slabé signály nebyly vyhozeny spolu se šumem.

A pak je tady ještě ten problém se samotnou náhradou – museli bychom se bavit o statisících až milionech tun vybavení. Protože astronomie není jen o jednom nejlepším teleskopu na světě, ale i o stovkách a tisících dalších „anonymních“ přístrojů po celém světě. I samotné detektory (bez teleskopu) jsou často větší než by se vůbec vlezlo do jakékoli chystané rakety (my máme problém je přemisťovat tady na Zemi, natož je dopravit do vesmíru)

https://kosmonautix.cz/2020/03/05/nasa-schvalila-vyvoj-teleskopu-wfirst/