sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vědecký dárek čeká na rozbalení – vzorky z Měsíce

Jako velmi moudré se ukazuje rozhodnutí odborníků z éry programu Apollo zachovat část z 382 kilogramů lunárního regolitu a hornin přivezených na Zemi pro další generace. Bylo jim jasné, že jejich nástupci budou disponovat technikou, postupy a metodami, o kterých se stávající generaci ani nezdá. Věděli, že díky těmto novým metodám bude možné prozkoumat vzorky mnohem podrobněji. Budoucnost, kterou si specialisté z programu Apollo vysnili, nastává právě nyní. Jejich nástupci, z nichž mnozí v době programu Apollo ještě ani nebyli na světě, jsou nyní ve svých špičkově vybavených laboratořích připraveni udělat onen pověstný skok vstříc nalezení odpovědí na otázky spojené s vývojem Sluneční soustavy.

Mezi devíti vybranými, kteří budou analyzovat lunární vzorky zapečetěné před půl stoletím, jsou například dva týmy působící na Goddardově středisku v marylandském Greenbeltu. Jejich přístrojové vybavení představuje aktuální špičku ve svém oboru a bude použito k určení chemického složení zrníček regolitu o velikosti prachových zrnek. Oba týmy z Goddardova střediska budou studovat, jak se základní stavební kameny života vyvíjely ve Sluneční soustavě a jak bylo chemické složení materiálu na měsíčním povrchu ovlivňováno radiačním působením ze Slunce i kosmických zdrojů po dobu věků.

Používáme přístroje, které v době prvních analýz lunárních vzorků neexistovaly,“ popisuje Jamie Elsila, astrochemička z Astrobiologické analytické laboratoře na Goddardově středisku. Právě ona vede tým, který bude studovat vzorky lunárního regolitu odebraného v roce 1972 při misi Apollo 17 v údolí Taurus-Littrow na východním okraji Moře jasu (Mare Serenitatis). „Jelikož jsou dnešní přístroje citlivější,“ pokračuje Elsila, „můžeme analyzovat i prvky, které jsou zastoupeny jen velmi slabě. Kromě toho dokážeme oddělit chemické sloučeniny ze směsi, abychom je snáze identifikovali.

Nahoře vidíme rentgenový mikrotomografický snímek vzorku s označením 73002 vytvořený v roce 2019. Dole je rentgenový snímek stejného vzorku pořízený v roce 1972.
Nahoře vidíme rentgenový mikrotomografický snímek vzorku s označením 73002 vytvořený v roce 2019. Dole je rentgenový snímek stejného vzorku pořízený v roce 1972.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Její laboratoř se zaměřuje na hledání a analýzu aminokyselin v meteoritech, kometárním prachu a lunárních vzorcích. Ve všech případech jde o dobře zachovalé pozůstatky mladé Sluneční soustavy. Aminokyseliny jsou jednoduché organické látky, které existují už miliardy let. Především jsou nezbytné pro existenci života, jaký známe. Při analýze materiálu z mise Apollo 17 se tým vědců zaměří na hledání molekul jako je formaldehyd nebo kyanovodík, ze kterých se aminokyseliny tvoří. „Získáme tím pohled na svět, který tehdy existoval,“ dodává Elsila.

Povrch Měsíce je oproti zemi mnohem zachovalejší – nefouká tam žádný vítr, neprší tam a nejsou žádné další geologické erozní vlivy, které známe ze Země. Výsledkem je, že když vědci studují materiál přivezený z Měsíce a hledají v něm molekuly podporující vznik života, mohou narazit na důkazy procesů, které se již na Zemi ztratily. Nepřímo se tak můžeme dozvědět něco o procesech, které formovaly naši planetu.

Jose Aponte a Hannah McLain pracují v astrobiologické analytické laboratoři Goddardova střediska. Hledají aminokyseliny ve vzorcích z Měsíce, meteoritech či kometárním prachu.
Jose Aponte a Hannah McLain pracují v astrobiologické analytické laboratoři Goddardova střediska. Hledají aminokyseliny ve vzorcích z Měsíce, meteoritech či kometárním prachu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Na Zemi nenajdete žádné kameny, které jsou starší než zhruba 4 miliardy let. To znamená, že přesně nevíme, jak silná tu byla vulkanická činnost, nebo jak intenzivně Zemi bombardovaly meteority,“ říká Barbara Cohen, planetární vědkyně z MNGRL (Mid-Atlantic Noble Gas Research Laboratory – středoatlantická výzkumná laboratoř vzácných plynů) v rámci Goddardovva střediska.

Vzorky z Apolla 17, které se budou studovat na Goddardově středisku, byly před téměř 50 lety krátce po přistání na Zemi zmrazeny a od té doby se jich nikdo nedotkl. Vědci nyní dostanou unikátní možnost prozkoumat materiál z podpovrchového odběru. Budou totiž analyzovat zrnka z různých části odebraného válce regolitu, který vznikl tím, že astronauti zarazili odběrnou trubici do hloubky více než 20 centimetrů pod povrch. Poté, co ji vytáhli, vzorek ještě na Měsíci vakuově uzavřeli. Teprve až nyní bude toto hermetické uzavření porušeno.

Při misích Apollo 15, 16 a 17 měli astronauti k dispozici vrtačku schopnou odebírat jádrové vzorky o průměru dvou centimetrů.. Tato fotografie vznikla ještě při nácviku na Zemi.
Při misích Apollo 15, 16 a 17 měli astronauti k dispozici vrtačku schopnou odebírat jádrové vzorky o průměru dvou centimetrů.. Tato fotografie vznikla ještě při nácviku na Zemi.
Zdroj: https://www.lpi.usra.edu

Vědecký tým očekává, že díky podmínkám ve skladu by ve vzorku mohly zůstat zachovány citlivé organické látky, které u jiných vzorků z programu Apollo skladovaných při pokojové teplotě mohly projít nejrůznějšími chemickými změnami. Kromě výše popsaného základního výzkumu by odborníci z Goddardova střediska chtěli pomoci najít odpověď i na obecnější otázky – třeba jaká je nejefektivnější metoda dlouhodobého uchovávání vzorků. Takový výzkum je nezbytný pro vědce studující základní stavební kameny života. Nasbírané poznatky se využijí nejen pro co nejlepší uchování vzorků z programu Artemis, ale i ze sondy OSIRIS-REx a jednou i z Marsu.

Natalie Curran je postdoktorandskou výzkumnicí v laboratoři MNGRL, což někdy pracovníci vyslovují jako Moon girl, tedy měsíční dívka – je to docela trefné, protože v této laboratoři pracují povětšinou ženy. MNGRL se zaměří na přesné určení koncentrací vzácných plynů v odebraných vzorcích, aby bylo možné určit, jakým druhům záření na lunárním povrchu byly vystaveny. „Použijeme naše poznatky k tomu, abychom složili mozaiku toho, jak kosmické prostředí formovalo údolí Taurus-Littrow před stovkami milionů let. To poskytne cenný geologický kontext vědcům, kteří budou analyzovat vzorky z této oblasti, především pak našim kolegům, kteří budou v těchto vzorcích určovat, zda základní stavební kameny života vznikly na Zemi, nebo sem byly dopraveny z kosmického prostoru,“ doplňuje Curran.

Zleva Sarah Valencia, Barbara Cohen a Natalie Curran drží vzorky lunárního regolitu, který odebrali astronauti při misích APollo. V jejich laboratoři MNGRL (Mid-Atlantic Noble Gas Research Laboratory) se budou analyzovat dosud pečlivě uchovávané vzorky z Apolla 17.
Zleva Sarah Valencia, Barbara Cohen a Natalie Curran drží vzorky lunárního regolitu, který odebrali astronauti při misích APollo. V jejich laboratoři MNGRL (Mid-Atlantic Noble Gas Research Laboratory) se budou analyzovat dosud pečlivě uchovávané vzorky z Apolla 17.
Zdroj: https://www.nasa.gov/f

Díky přístrojům, které dokáží oddělit vzácné plyny do skupin podle jejich typů, budou moci specialisté z MNGRL určit, jak tyto plyny vznikly. Pokusí se určit, zda se sem dostaly slunečním větrem, kosmickým zářením, či dopady meteoritů a jak dlouho byly těmto jevům vystaveny. Čím více vzácných plynů najdou, tím víc byl vzorek vystaven výše popsaným jevům. Curran a Cohen věří, že se jim podaří určit i konkrétní typy projevů kosmického počasí, kterým byly vzorky vystaveny – použijí k tomu porovnávání izotopů vzácných plynů, které objeví.

Jádrové vrtáky z mise Apollo 17 - byly zapečetěny ještě na Měsíci.
Jádrové vrtáky z mise Apollo 17 – byly zapečetěny ještě na Měsíci.
Zdroj: https://www.hq.nasa.gov

Už v listopadu byl v Johnsonově středisku v Houstonu otevřen kontejner se dvěma vzorky odebranými při misi Apollo 17. Právě do jejich analýzy se pustí devět vědeckých týmů, které před časem vybrala NASA. „Jedná se o celkem vzácné podpovrchové vzorky (73001 je spodní část, 73002 horní část) z okolí kráteru Lara odebrané z hloubky až 23 cm, což je v místech s možností výskytu trvale zmrzlého regolitu (250 K). Zajímavé tedy bude zejména zkoumání vzorku 73001. Odběr vzorků nebyl úplně bezproblémový, ale to naštěstí tolik nevadilo a navíc to bylo dobře zadokumentováno. Vzorky byly po celou dobu přepravovány a skladovány v podmínkách vakua (CSVC), i když bez chlazení. Ale s ohledem na uzavření v kontejneru to tolik nevadí, protože plyn uvolněný zahřátím je stále v kontejneru,“ vysvětlil na našem fóru Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Místo odběru vzorků 73001 a 73002.
Místo odběru vzorků 73001 a 73002.
Zdroj: https://i.ibb.co/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EI3F4j-UcAE63pZ.jpg
https://www.nasa.gov/…/two_samples_togehter_slide_w_credits.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/p1010516_1.jpg
https://www.lpi.usra.edu/lunar/samples/apollo/tools/images/drill_lg.gif
https://www.hq.nasa.gov/alsj/a17/A17DeepCore.pdf
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/p1000500_1_1.jpg
https://i.ibb.co/ZXgbKj8/A17mapavz.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
4 let před

Hezký článek,díky za něj.Jen bych zde připoměl jediného českého geologa,který měl možnost podílet se na zkoumání vzorků z misí Apollo,pana docenta Petra Jakeše,PhD,CsC a jeho knížku,krásně popisující celý proces výzkumu,jak se k tomu vlasně dostal.Doporučuji si ji přečíst,jmenuje se Létavice a lunatici.Až do své smrti doc.Jakeš přednášel na Karlově universitě v Praze,fakultě Přírodovědecké geologii.Čest jeho památce!

Petr Scheirich
Petr Scheirich
4 let před
Odpovědět  tonda

Nebudu rozporovat, že Petr Jakeš byl jediný český geolog, který se na zkoumání vzorků podílel. Jen doplním, že i další češi vzorky zkoumali (i když je asi nemůžeme označit přímo za geology):
http://www.osel.cz/4547-zkoumani-vzorku-z-mesice-u-nas.html

tonda
tonda
4 let před
Odpovědět  Petr Scheirich

Díky za odkaz,toto jsem vůbec nevěděl

frank
frank
4 let před
Odpovědět  tonda

dobrá knížka 🙂

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před

To vážně tehdy před padesáti lety předpokládali, že to jsou poslední vzorky z Měsíce? Že sice vzniknou nové a mnohem lepší vědecké přístroje, ale na Měsíc už nikdo nepoletí? To měli tedy předvídavost.

Podle obdobné logiky by ovšem měli ten „dárek“ rychle zase uklidit a počkat dalších 50 let, kdy budou zcela jistě k dispozici ještě mnohem lepší vědecké přístroje. Nebo za 100 let? Nebo…

Risa123
Risa123
4 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Nemůžou čekat věčně…

Radim
Radim
4 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Jeden z impulzů k rozpečetění vzorků je naděje, že v brzké době budou dovezeny vzorky nové…

R.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Radim

Trefa, přesně o tom to je.

Alois
Alois
4 let před
Odpovědět  Jiný Honza

V době letu Apolla 17 byly zrušeny další lety na Měsíc a Saturn-5 končil a měl být nahrazen raketoplánem. Lidem kolem Apolla bylo jasné, že pomocí raketoplánu se na Měsíc nikdy nepoletí a bylo tedy jasné že v příštích desetiletích se nic z Měsíce nepřiveze. Jistě ani v nejhorším snu je nenapadlo, že další vzorky budou za padesát let a že je přiveze Čína.

3,14ranha
3,14ranha
4 let před
Odpovědět  Alois

To nebyl hlavní důvod. Vzorky (nebo nevykopané nálezy v terénu) se pro budoucí vědce zanechávají zcela vědomě (a to i tady na Zemi).

Vyplývá to z požadavku na opakovatelnost vědy (aby šlo zkontrolovat správnost vědeckých teorií ke kterým došli s dobovými metodami vědci v minulosti)

A z požadavku na potenciální unikátnost každého vzorku – kvalita metod se s časem zlepšuje, zatímco přelomový vzorek s unikátním složením může být v extrémním případě i jeden jediný (v archeologii třeba antikythérský mechanismus – antický počítač)

petr
petr
4 let před
Odpovědět  Alois

… v nejhorším snu ? Eši ty synku nebudeš nějaký předpojatý…

Tom
Tom
4 let před
Odpovědět  petr

Tady bych se Aloise zastal.
Vedelo se ze nejakou dobu potrva nez se lide na Mesic vrati, ale opravdu by tenkrat nikoho nenapadlo ze to bude pres 50 let.
A co se Ciny tyce – tak antikomunismus v USA nebyl sice na svem vrcholu jako rekneme koncem 50. let, ale porad dost silny na to aby pristani Cinanu byla nocni mura. Nota bene Cina v te dobe jaksi… No nebyla povazovana za technologickou velmoc, kdyz to reknu diplomaticky.
Tady je videt jak se svet meni a jak je nekdy tezke predvidat budoucnost.

Spytihněv
Spytihněv
4 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Jde o to, že vzorků z Měsíce od Apolla bylo dost a dost. Velké množství bylo podrobeno zkoumání a jen malá část byla ponechána a počkala na lepší metody analýzy. Myslím, že nebyl důvod zabývat se všemi. Už by se toho příliš nového nezjistilo. Takže podle mě to uchování logiku mělo.

pbpitko
pbpitko
4 let před
Odpovědět  Spytihněv

Súhlas, až na to, že zapečatených vzoriek je do dnes veľká väčšina !

Spytihněv
Spytihněv
4 let před
Odpovědět  pbpitko

Opravdu? Měl jsem za to, že těch stále nedotknutých už zbývá jen málo.

Tom
Tom
4 let před
Odpovědět  pbpitko

Mohu se zeptat na zdroj?
Podle clanku zde: https://www.space.com/nasa-apollo-untouched-moon-rock-sample-opened.html
to vypada ze uz jim zbyvaji jen 2 zapecetene vzorky:
„Two other drive-tube samples, one each from Apollo 15 and Apollo 16, will become the only lunar material caches to be kept untouched.“

3,14ranha
3,14ranha
4 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Podobně postupují archeologové zde na Zemi. Také neodkrývají celý nález, protože kvalita analytických metod a vyspělost vědy se v čase zlepšuje. Dnešní vědci zcela VĚDOMĚ nechávají část nálezu pro budoucí vědce.

Defacto se dá říct že každý nález (na Měsíci i na Zemi) je potenciálně unikátní a vy jej analýzou kompromitujete-kontaminujete, nebo v jejím průběhu i zcela zničíte.

Ostatně Apollo odebralo vzorky z konkrétních míst Měsíce, kam se možná desítky let nepodíváme ani pokud ta kolonizace Měsíce klapne na jedničku.

Dokud přísun vzorků nedosáhne počtu desítek či stovek podobných vzorků z podobných míst tak je nutné všechny vzorky považovat za unikátní. (a tohle bude možné posoudit až zpětně v průběhu procesu masového sběru vzorků).

sarlej
sarlej
4 let před

Pekne video o tom, jak nasa skladuje vzorky z mesice:
https://www.youtube.com/watch?v=QxZ_iPldGtI

Kamil
Kamil
4 let před

Už se těším na první přistání StarShip na Měsíci s 20 či 30 lidmi na palubě, půlka by mohli být geologové. Věřím, že za týden nebo 10 dní pobytu by mohli nasbírat tak 3 až 4 tuny kamení. A s rovery Tesla by mohli jezdit až 100 km daleko.

Jožka Somík
Jožka Somík
4 let před

Ten poslední obrázek s názvem: „Místo odběru vzorků 73001 a 73002.“
Nesnaží se tímto náhodou někdo ukázat čtenářům, že místo, kde byly zkoumané vzorky odebrány, leží pod tím velkým červeným puntíkem na té mapce?
Proč to červené kolečko na té mapce vůbec je?
Stačí přeci sdělit, že vzorky byly odebrány na stanovišti č.3.
I když předpokládám, že většinu lidí vůbec nezajímá, kde přesně byly vzorky odebrány, tak si myslím, že ti, které to zajímá, jsou touto mapkou klamáni.

Albert
Albert
4 let před
Odpovědět  Jožka Somík

Pod puntíkem je fajfka. Ale to je v dotazníku. Jaká je přidaná hodnota vašeho komentáře k tomuto článku? (Dík za článek, autore.)

Jožka Somík
Jožka Somík
4 let před
Odpovědět  Albert

Přidaná hodnota k článku?
Já psal o obrázku, o mapce s názvem: „Místo odběru vzorků 73001 a 73002.“

O článku jsem nepsal nic. Vy to nepoznáte?

PetrK
PetrK
4 let před
Odpovědět  Jožka Somík

Promiňte, nějak to taky nechápu: ta mapka obsahuje nějakou chybu? Jako že ty vzorky byly odebrány v jiném místě, než ukazuje červený puntík?

Michal Václavík
4 let před
Odpovědět  Jožka Somík

Mapu jsem poskytl Dušanovi já, tady (https://1url.cz/xztka) ji máte bez červeného puntíku a sám si tedy můžete zhodnotit, zda máme či nemáte pravdu ve svých tvrzeních.

Slávek
Slávek
4 let před

Co se týče odebraných vzorků, bude velmi zajímavé je porovnat s novou čerstvou horninou přivezenou nedávno z Měsíce Číňany. Snad přivezli i meteority.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpovědět  Slávek

Uniká mi smysl Vašeho příspěvku. První čínská sonda určená k odběru vzorků z Měsíce má být vyslána až v příštím roce.

Slávek
Slávek
4 let před

…Posádky Apollo údajně odebraly z povrchu Měsíce:
Apollo 11 – 20.07.1969 = 21,55 kg vzorků (včetně meteoritů ?)
Apollo 12 – 19.11.1969 = 34,35 kg
Apollo 14 – 05.02.1971 = 42,28 kg
Apollo 15 – 30.07.1971 = 77,00 kg
Apollo 16 – 21.04.1972 = 95,00 kg
Apollo 17 – 11.12.1972 = 110,52 kg
C E L K  E M = 308,7 kg

Čínský 玉兔号月球车 Nefritový králík
odebral 14.12.2013 z povrchu Měsíce 1,88 kg vzorků…

Ondřej Šamárek
Editor
4 let před
Odpovědět  Slávek

Ještě je pro úplnost možné doplnit tři ruské Luny, které na Zem dopravily 301 g vzorků…

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpovědět  Slávek

Jestli je Vaše informace o údajném čínském odběru vzorků z 14.12.2013 reakcí na můj komentář z 31.12.2019 (13:52), tak prosím o doložení zdroje. Společně tu chybu najdeme.

Tom
Tom
4 let před
Odpovědět  Slávek

Nevim zda Nefritovy kralik sebral 1.88kg mesicniho kamene, nicmene onen kralicek, budiz mu Mesic lehky, se po par dnech odporoucel do kraliciho nebe a zustal na Mesici – coz byl mimochodem stejne jeho predurceny osud. Cina planuje misi s navratem onech zhruba necelych 2kg mesicniho kamene na konec roku 2020.
A jak psal Onrej Samarek chybi Vam tam ruske Luny.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Tom

Vzorky, které Chang’e 5 odebere a dopraví na Zemi nijak nesouvisí s roverem Yutu.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpovědět  Tom

Přistávací modul ani vozítko mise Chang’e 3 vzorky Měsíce neodebíraly. Nebyly na to vybavené. Proto jsem Slávka vyzval, aby doložil zdroj té nepravdivé informace.

https://kosmonautix.cz/2019/12/27/vedecky-darek-ceka-na-rozbaleni-vzorky-z-mesice/