sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mars 2020 je už opravdu „rover“

Nové americké vozítko pro výzkum Marsu, tedy Mars rover 2020 prošel první jízdní zkouškou. Předběžné vyhodnocení výsledků testu, který proběhl 17. prosince ukazuje, že rover splnil během krátké jízdy všechny úkoly. Na první pohled nešlo o nic složitého – vozítko vyjelo vpřed, pak zacouvalo zpátky a nakonec udělalo otočku na místě. Tato zkouška proběhla v čisté místnosti Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně. Inženýři moc dobře vědí, že příští jízda už bude na povrchu rudé planety.

Mars 2020 si vysloužil svůj řidičák,“ komentoval s nadsázkou výsledek zkoušky Rich Rieber, vedoucí inženýr mobilních systémů mise Mars rover 2020 a dodal: „Tato zkouška jednoznačně potvrdila, že vozítko dokáže fungovat i se svou vlastní hmotností. Podařilo se prověřit fungování mnoha navigačních funkcí, z nichž u mnohých šlo o vůbec první ostrý test. Jde o významný milník v rámci celého projektu.

Start vozítka na raketě Atlas V je plánován na přelom července a srpna příštího roku a až vozítko po několika měsících přistane na Marsu, bude zde pátrat po stopách dřívějšího mikrobiálního života. Kromě toho by výsledky z této mise měly vědcům pomoci lépe charakterizovat klima a geologii Marsu. Důležitým prvkem celé mise je sběr vzorků, které jsou určeny k budoucí dopravě na Zemi, čímž se lidstvo připraví na pilotovanou výpravu k Rudé planetě.

Mars rover 2020 během první zkušební jízdy.
Mars rover 2020 během první zkušební jízdy.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Samotná přistávací oblast je mimořádně atraktivní – jde o kráter Jezero, kam by měl rover dosednout 18. února 2021. „Aby splnil své odvážné vědecké úkoly, bude se muset Mars rover 2020 hodně pohybovat,“ říká Katie Stack Morgan, zástupkyně hlavního vědeckého pracovníka mise. Velkou výhodou této mise je schopnost samostatně provádět více rozhodnutí během jízdy. Úroveň samostatnosti nového vozítka se nedá srovnávat s dřívějšími projekty. Rover je za tímto účelem vybaven navigačními širokoúhlými kamerami, které mají vyšší rozlišení a jsou barevné.

Mars rover 2020 vypadá podobně jako rover Curiosity. Ale v důležitých detailech se od sebe obě vozítka liší.
Mars rover 2020 vypadá podobně jako rover Curiosity. Ale v důležitých detailech se od sebe obě vozítka liší.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V útrobách vozítka bychom našli jeden počítač navíc, který bude mít za úkol zpracovávat snímky a vytvářet z nich mapy, které využije sofistikovaný autonavigační software. A jak jsme již psali dříve, nové vozítko dostalo i vylepšená kola, která disponují několika vylepšeními pro lepší odolnost. Díky těmto vylepšením se inženýři u nové mise nebojí hovořit o možnosti ujet za jeden marsovský den (tzv. sol) až 200 metrů. To se možná nemusí zdát jako moc, ale pro lepší představu – dosavadní rekord drží vozítko Opportunity, které využilo skvělých podmínek a stanovilo rekord na 214 metrů za sol. To, co je teď rekordem, by se mělo u Mars rover 2020 stát průměrným denním výkonem.

Zkouška jízdy trvala deset hodin, ale na této fotce nejsou spící inženýři - to jen vleže sledují pohyb vozítka.
Zkouška jízdy trvala deset hodin, ale na této fotce nejsou spící inženýři – to jen vleže sledují pohyb vozítka.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zkoušky, které proběhly 17. prosince, trvaly deset hodin. Během tohoto maratonu rover ukázal, že všechny jeho systémy fungují i při spolupráci s ostatními prvky vozítka. Rover zatáčel a posouval se po metrových úsecích. Kromě toho přejížděl přes překážky a vše sledovali nejen inženýři, ale i bedlivé kamery. Testy proběhly v podmínkách zemské gravitace, ale inženýři předpokládají, že vše bude fungovat i ve třetinové přitažlivosti na Marsu.

Během zkoušky se ale netestovala jen schopnost pohybu. Ostrý test si odbyl i přístroj RIMFAX (Radar Imager for Mars‘ Subsurface Experiment), což je v podstatě radar studující podpovrchové struktury. „Rover musí umět jezdit a Mars rover 2020 nám v úterý ukázal, že to umí,“ říká John McNamee, projektový manažer mise Mars rover 2020 a dodává: „Nemůžeme se dočkat, až budeme mít pod koly marsovský regolit.

Na Kennedyho středisko už zatím dorazil přední tepelný štít i zadní kryt pro Mars rover 2020.
Na Kennedyho středisko už zatím dorazil přední tepelný štít i zadní kryt pro Mars rover 2020.
Zdroj: https://i.imgur.com/

Přeloženo z:
https://mars.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23499-16_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23499b-16_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23516-16.jpg
https://i.imgur.com/RL4xJKb.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Svojda
Svojda
4 let před

kam by měl rover dosednout 18. února 2020.- Předpokládám spíš 2021?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Svojda

Jasně, díky za upozornění na překlep. Opraveno.

Alois
Alois
4 let před

Vím, že to sem nepatří, ale hlava mi nebere, že na posledních deseti snímcích SOLu 373 zase leze krtek InS zpět, tj. ven z povrchu.

Ferda
Ferda
4 let před
Odpovědět  Alois

Ve vsi ucte, jak se leze „ven z povrchu“?

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před
Odpovědět  Alois

Je to taky stroj, co se pohybuje po Marsu, tak to sem patří.
Tedy spíš dělá pohyby na Marsu… 🙂

pave69
pave69
4 let před
Odpovědět  Alois

Já jsem to teď zkouknul tak 5x a podle mne nejdřív leze dovnitř a pak už nikam. Zpětný pohyb jsem nezaznamenal, pokud je správně řazení „Newest to Oldest“

Alois
Alois
4 let před
Odpovědět  pave69

SOL 379 : Na souboru snímků je jasně vidět jak opět “ leze ven „.

Vladimir Todt
Vladimir Todt
4 let před
Odpovědět  Alois

Mně spíše napadlo, že se bude víc a víc pokládat do horizontály až se i otočit a mohl by někde kousek dál vylézt na povrch, ale špičkou napřed. 😀

Marek
Marek
4 let před

Zdroj energie na pohyb mal už zo svojho reaktora alebo bol pripojený na predlzovačke? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Marek

Jaderný materiál se vždy ukládá až na poslední chvíli.

Alois
Alois
4 let před

SOL 380 : Na 28mi snímcích je vidět jak se noří do povrchu a myslím že je nejvíce zahlouben co kdy byl.

Alois
Alois
4 let před
Odpovědět  Alois

SOL 381 : 32 snímků opět se neparně zanořil do povrchu – jde to ztuha, ale jde.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2019/12/20/mars-2020-je-uz-opravdu-rover/