sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Deset let snímků Slunce z evropské sondy

Proba-2 na oběžné dráze v představách umělce.

Na začátku listopadu (konkrétně 2. listopadu) uplynulo deset let od startu evropské sondy Proba-2 (PRoject for OnBoard Autonomy), která studovala vliv Slunce na naši planetu a pravidelně snímkovala naši životodárnou hvězdu. Jejím úkolem bylo lépe porozumět, jaké procesy ovlivňují nejrůznější komplexní kosmické fenomény jako jsou sluneční erupce či záblesky, nebo projevy kosmického počasí. V rámci desetiletého výročí vydala Evropská kosmická agentura složený snímek, který vznikl kombinací fotek Slunce z této sondy.

Fotky jsou zpracovány tak, aby na nich vynikla rozsáhlá sluneční atmosféra, která je viditelná kolem těla naší hvězdy. Charakteristika těchto jevů je klíčová pro vědecký výzkum Proba-2. Sluneční aktivita je těsně spojena s kosmickým počasím, které ovlivňuje Zemi. Když lépe pochopíme, jak se Slunce chová a jak se toto chování mění v průběhu času, můžeme se dostat do fáze, kdy budeme schopni předvídat další vývoj. Pak bychom byli schopni se připravit na rozsáhlé jevy, které mohou poškodit družice na oběžné dráze nebo pozemní komunikační systémy.

Na tomto složeném snímku vidíme jednu fotku od sondy Proba-2 z každého roku mezi lety 2010 a 2019, která vznikla v lednu či únoru. Názorně je vidět kolísání sluneční aktivity během jedenáctiletého cyklu.
Na tomto složeném snímku vidíme jednu fotku od sondy Proba-2 z každého roku mezi lety 2010 a 2019, která vznikla v lednu či únoru. Názorně je vidět kolísání sluneční aktivity během jedenáctiletého cyklu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Sluneční aktivita se opakuje v jedenáctiletém cyklu, během kterého se příslušně mění počet a intenzita mnoha jevů jako jsou záblesky, výrony koronální hmoty, sluneční skvrny, či jasné aktivní oblasti. Snímky pořízené sondou Proba-2 má na svědomí přístroj SWAP (Sun watcher using APS detectors and image processing), který pracuje v extrémní ultrafialové části elektromagnetického spektra. Zobrazené fotky vznikly vždy v lednu či únoru každého roku mezi lety 2010 a 2019.

Nejstarší snímek bychom našli vlevo nahoře, nejnovější pak vpravo dole. Složený snímek ukazuje variabilitu sluneční atmosféry v úctyhodných detailech a demonstruje, jak sluneční cyklus ovlivňuje vzhled Slunce. Snímání začalo v roce 2010, kdy bylo Slunce ve fázi minimální aktivity, na dalších snímcích aktivita postupně roste, až v roce 2014 (vpravo nahoře) dosáhne maxima. Další snímky ukazují postupné klesání aktivity až do fáze minima v letošním roce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://spaceinimages.esa.int/…/9899131-2-eng-GB/Proba-2_node_full_image.jpg
https://www.esa.int/…/21152494-1-eng-GB/Ten_Suns_for_10_years.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomas
Tomas
5 let před

Pro info: snímky slunce online z družice SDO. https://www.exoplanety.cz/slunce-online/

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Tomas

Díky za odkaz!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.