sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cestu Nauce možná otevře až Progress MS-16

Kosmická nosná raketa Sojuz 2-1a by měla 11. prosince 2020 vynést z bajkonurské rampy 31 kosmickou loď Progress MS-16, která následně zamíří k ISS. Počítá se s dvoudenním letovým profilem, který bude zakončen připojením na zadní dokovací port staničního modulu Zvezda. Podle harmonogramu z letošního podzimu by měla loď u stanice strávit celých 220 dní, což vzhledem k termínu startu vcelku odpovídá časovému rámci plánovaného zničení staničního modulu Pirs. Jeho oddělením od ISS by se uvolnil spodní (k Zemi mířící) dokovací port modulu Zvezda, na který se má připojit ruský laboratorní modul Nauka.

Stav modulu Nauka ze začátku roku 2019.
Stav modulu Nauka ze začátku roku 2019.
Zdroj: https://i.imgur.com

Momentálně se sice počítá s tím, že Pirs s sebou při odletu od stanice odnese už Progress MS-15 (start plánován na červenec 2020), jenže Nauka má startovat v prosinci 2020 a nikdo samozřejmě nemůže zaručit, že nedojde k odkladům. Pozemní operátoři zároveň už dali najevo, že chtějí modul Pirs udržet na stanici co nejdéle, dokud nebude start Nauky těsně za dveřmi.

Proto může do hry vstoupit Progress MS-16, který bude sloužit jako jakási záloha pro případ, že se start Nauky zpozdí a bude tedy potřeba nechat u ISS modul Pirs i po odletu Progressu MS-15. To se sice snadno řekne, ale aby loď zvládla tento bonusový úkol, bude muset být vybavena dodatečnými systémy avioniky, které umožní jak automatické, tak manuální řízení. Tyto systémy by se musely do lodi instalovat během jejího předstartovního zpracování na kosmodromu Bajkonur. Dokonce i samotný termín startu Progressu MS-16 není pevně daný a může se měnit podle připravenosti modulu Nauka.

Přeloženo z:
http://www.russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Sts110-363-001.jpg
https://i.imgur.com/VOq9Pqa.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
4 let před

Jak to vypadá s čištěním těch nádrží, možná jsem nějaký článek přehlédl, ale přijde mi, že se sice tak opatrně plánuje, ale o stavu Nauky se mlčí.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Honza

Pokud vím, tak se ten problém podařilo vyřešit.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpovědět  Honza

Mi z některých spíš náznaků vyplynulo, že se Rusům původní systém vyčistit nepodařilo a byl nahrazen novým. Ale je to bez záruky a bez detailů.

Taky jsem četl, že přesun úkolu odvézt Pirs z 15 na 16 už byl potvrzen. Jedná se tak jen o další z řady odkladů z důvodu nejasnosti kolem vypuštění Nauky. Rok před startem tak nad jejím osudem stále visí otazník.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Radim Pretsch

Proto jsem raději napsal „podařilo vyřešit“ než „podařilo vyčistit“. Sám jsem taky nedohledal žádné bližší oficiální informace.

xxl
xxl
4 let před
Odpovědět  Honza

definitivne sa pouziju povodne nadrze, vycistit sa ich podarilo asi dostatocne a aj problemy s mikrotrhlinami by nemali byt vraj problemom pre jednorazove natankovanie a po pripojeni k ISS sa tie nadrze uz pouzivat nebudu
vsetky nadrze mali prejst testami ktore dopadli dobre a tak nieje potrebne ich vymienat za nadrze ktore sa pouzivaju na fregat-m o ktorych sa uvazovalo

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpovědět  xxl

Jak ukazuje dosavadní zkušenost, používat slovo „definitivě“ ve spojení s Naukou je velmi ošidné.

25.března letošního roku Rogozin potvrdil rozhodnutí o použití palivových nádrží z Fregatu https://tass.ru/kosmos/6253886
Bylo to oficiální potvrzení předešlých informací z nejmenovaných zdrojů. Přijde mi logické, že tímto okamžikem byly pokusy o čištění ukončeny a byly zahájeny práce na náhradě.

Zpráva ze 17.října bez bližšího upřesnění a oficiálního potvrzení (poprvé?) uvedla, že Nauka poletí s původními nádržemi https://tass.ru/kosmos/7009899 (zpráva z 26.září ještě o této změně neinformovala).

V zemi kde včera znamenalo zítra (nebo jak to měli na štítě ;-)) je nejspíš možné ledascos, ale že by po letech marného snažení dospěli k rozhodnutí o výměně a pak z ničeho nic během 4-5 měsíců problém s čištěním vyřešili (když už navíc zřejmě běžely práci na výměně), to mi přijde trochu přitažené za vlasy.

xxl
xxl
4 let před
Odpovědět  Radim Pretsch

a co, ze zacali prace na vymene? ano zacali, uz boli vyrobene nove nadrze, ale ukazalo sa, ze nieje potrebne tie nadrze vymienat a je mozne letiet s povodnymi
prace na vyrobe nadrzi prebiehali paralelne s cistenim povodnych nadrzi, ale ked sa ukazalo, ze povodne sa podarilo vycistit tak sa bude letiet s povodnymi
je na tom nieco nepochopitelne?

Radek
Radek
4 let před
Odpovědět  xxl

Tak podle vyjádření Michala Václavíka z České kosmické už Rusko zrušilo termín startu Nauky listopad/prosinec 2020, nový termín neuvedlo, odhaduje polovinu roku 2021. Takže zpráva Tassu je zbožné přání nebo nedostatek aktuálních informací.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpovědět  xxl

Tak to by mohlo znamenat labutí píseň Nauky. S rokem 2020 vyprší záruky na některé systémy Nauky. Kritický je zejména systém ovládání slunečních panelů. Bez jejich správné funkce totiž Nauka nebude mít energii pro dolet k ISS.

xxl
xxl
4 let před
Odpovědět  xxl

papierova zivotnost je jedna vec, realna zas druha

ci snad si myslite, ze ked je zivotnost niecoho pri vyvoji urcena na 10rokov, ze ono to den po 10tom roku prestane fungovat?

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpovědět  xxl

Ne, to si opravdu nemyslím 😉 Jenže u Nauky se životnost eletromotorů slunečních panelů už jednou prodlužovala. Ale ne na základě testů, ale administrativně, pouze razítkem (zdroj russianspaceweb.com).

Historie Nauky vzbuzuje, nejen u mě, pochybnosti o její kvalitě. Což mě vede k názoru, že garantovaná (potažmo prodlužovaná) životnost může být v jejím případě „konečnou“. Tenhle názor jsem navíc četl v rozhovorech s lidmi z Energije, Chruničeva a Roskosmu.

Nejnovější odklad, a to rovnou o půl roku, pak tyto názory podporuje. Můj názor, ale tohle už opravdu jen moje osobní spekulace, je, že Nauka je nepoužitelná a jen nikdo nemá odvahu to potvrdit. Ale je to jen osobní spekulace a můžu se mýlit.

Alois
Alois
4 let před

Jak se zdá bude to první konkrétní krok k vypuštění Nauky. Zatím to vždy byly plané sliby a nekončící odklady.

Antocyanin
Antocyanin
4 let před
Odpovědět  Alois

Na druhou stranu u kazdeho projektu, ktery ma vice odkladu jsou vsechny odklady az na posledni „nekoncici“ a vsechny sliby az na posledni „plane“. Tak treba uz se to konecne povede.

ventYl
ventYl
4 let před
Odpovědět  Antocyanin

Ja som akurat rozesmut z toho, ze Nauka mala byt povodne este modulom pre Mir a na ISS sa dostane len na 3 roky. Co bude potom je tazke povedat, ale tipoval by som, ze americka strana bude tlacit na komercializaciu vyuzitia stanice s cim sa Rusi nemusia uplne dobre hrat.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpovědět  ventYl

Nauka neměla být modulem Miru. Byla koncipována jako náhradní modul prvního modulu ISS (Zarji). Tento týden by měl být v americkém senátním výboru pro obchod představen návrh nového autorizačního zákona pro NASA, kterým by byla prodloužena autorizovaná životnost ISS do roku 2030 (tedy o šest let).

hanh
hanh
4 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Nebylo to na začátku trošku-úplně jinak. Když se začala plánovat-stavět ISS. Tak se odhadovalo pokud vím, že bude sloužit do roku 2015. Pamatuji si to cca kolem roku 2000, že se hovořilo o roce 2015.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  hanh

Ano, životnost záleží na tom, do kdy budou agentury ochotné platit – prodlužuje se po čtyřletých obdobích. Na začátku se hovořilo o roce 2016, pak se agentury dohodly na financování do 2020, teď platí rok 2024, téměř jistý je nyní rok 2028 a pravděpodobný je 2032.

Vladimir Todt
Vladimir Todt
4 let před

Hlavně aby to neuspěchali. :O

ldx
ldx
4 let před

No skvělé, takže Nauka, dá-li Bůh v roce 2021. Nejsem si jist, jestli v následujícím období bude vůbec potřeba, pokud se bude pilně budovat stanice Gateway. V tomto případě bych řekl, že Rus přichází s křížkem po funuse.
To takový JWT má podobné zpoždění, ale tam potřeba dané mise zatím vůbec nevyčpěla (i když tento teleskop brzo dostane, aspoň na některých vlnových pásmech, konkurenci v podobě ELT).

Hanh
Hanh
4 let před
Odpovědět  ldx

No pokud je mi znamo tak se nyni s Ruskem na Gataway vubec nepocita. Resp. oni hrdine odmitli ucast. At jde jejich technika a prumysl jeste vice do kopru. Bez vyvozu ropy by byli na urovni snad az Mongolska.

Peter
Peter
4 let před
Odpovědět  Hanh

Nemáte pravdu. Roskosmos potvrdil znova účasť 5.3.2019 na rade MCB.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
4 let před
Odpovědět  Peter

Situace s účastí Roskosmosu má další zajímavý vývoj:
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=94&t=1930&start=60#p103819

Alois
Alois
4 let před

Blíží se též start prvního modulu Číny, který je obdobné velikosti. Pokud je Čína předběhne bude to věc k hlubšímu zamyšlení.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
4 let před
Odpovědět  Alois

S Čínou to nebude nyní pár let tak jednoduché. Ukazuje se, že jejich neoficiální císař – strýček „Panda“ je spíše nomenklaturní kádr nevhodný pro ekonomický rozvoj. Takový drobet Leonid Brežněv. Finance jsou tak nyní více směřovány do státních molochů a subvencí. Začíná se to negativně projevovat na ekonomice. Takže uvidíme jak to bude s financemi pro kosmonautiku v Číně. Samozřejmě pokud to bude politický cíl, tak to je něco jiného.
Ovšem v Rusku už nyní nepomáhá moc ani občasný politický tlak. Zde se může stát, že Rusko už nebude vůbec vynášet žádné komerční satelity. Jestli už se tak nestalo.

Michal Václavík
4 let před

S vypuštěním modulu Nauka se již nepočítá v roce 2020.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Díky za informaci.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Pro Nauku jsem letos nehlasoval a věděl jsem proč…

Vladimír Todt
Vladimír Todt
4 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Takže 2021?

Alois
Alois
4 let před

Nebylo by dobré Nauku vyjmout z ankety na rok 2020, světe div se, pořád jí přibývají hlasy

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Alois

Do ankety není možné zasahovat jakmile je udělen první hlas. Jedinou možností by bylo smazat všechny hlasy a to nechceme.

https://kosmonautix.cz/2019/11/12/cestu-nauce-mozna-otevre-az-progress-ms-16/