Kosmotýdeník 370 (14.10. – 20.10.)

Týden utekl jako voda a je proto čas, zakousnout k obědu nedělní Kosmotýdeník. Dnes se v pravidelném souhrnu událostí uplynulého týdne podíváme, jak dorazila první dokončená kompozitní kostra raketoplánu Dream Chaseru. Kdy bude raketoplán dokončen a kdy poletí poprvé ke stanici, se dozvíte v hlavním tématu. Podiváme se však také na parádní fotografie z historicky prvního výstupu dvou žen do volného prostoru, anebo na fotografie operací s Pathfinderem rakety SLS. Nevynecháme ani další tradiční rubriky a nově představené skafandry. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Dokončena kostra Dream Chaseru

Kompozitní kostra Dream Chaseru

Kompozitní kostra Dream Chaseru
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Do továrny Louisville v Coloradu dorazila kompozitní základní kostra malého raketoplánu Dream Chaser. Je to významný krok, který je již přímou linkou k prvnímu letu tohoto dlouho a komplikovaně se rodícího stroje. Dream Chaser čeká nyní kompletace, vybavení počítači, tepelnou ochranou a štítem. Cílem je, aby v roce 2021 u Mezinárodní kosmické stanice – poprvé od roku 2011 – zakotvil raketoplán. Byť bude tentokrát bez posádky.

Společnost Sierra Nevada Corp, připravuje tento projekt již 15 let. Malý raketoplán si prošel dlouhým vývojem a jeho původní určení, kdy měl sloužit pro dopravu posádky na stanici, se nakonec překlopilo v návratový nákladní raketoplán. Ten bude vynášen společně s orbitálním přepravním modulem. Úplné základy tohoto projektu však musíme hledat v šedesátých letech v Sovětském svazu v projektu BOR.

Dream Chaser je určen k celkem šesti dohodnutým zásobovacím letům, které společnost Sierra Nevada Corp získala v rámci kontraktu CRS-2. Raketoplán se tak připojí k nákladním lodím Dragon a Cygnus od společností SpaceX a Northrop Grumman. Naplánovaných nejméně šest misí by mělo být uskutečněno mezi lety 2021 a 2024.

Steve Lindsey

Steve Lindsey
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Raketoplán bude vynášen raketou společnosti ULA Vulcan s horním stupněm Centaur. Stroj bude během startu schován pod aerodynamickým krytem, podobně, jako je vynášen vojenský raketoplán X-37B. Startovat by se mělo z floridského kosmodromu, kde bude Dream Chaser také přistávat. Konkrétně dosedne na letiště, které zbylo po programu raketoplánů.

Kompozitní kostra raketoplánu, kterou vyrobila firma Lockheed Martin, je pravděpodobně jednou z největších a nejsložitějších kompozitních struktur, které byly kdy pro kosmický průmysl vyrobeny. To potvrzuje i John Roth, viceprezident pro obchodní rozvoj divize kosmických systémů Sierra Nevada, který řekl: „Je to zřejmě skutečně nejkomplexnější a nejkrásnější kompozitní struktura, která byla kdy vyrobena.“

Poté, co tato kostra raketoplánu dorazila do továrny společnosti, uspořádala Sierra Nevada v úterý slavnostní ceremoniál. „Tímto se zahajuje montáž, integrace a testování lodě,“ řekl Steve Lindsey, senior viceprezident pro strategie oblasti vesmírných systémů Sierry Nevady a bývalý astronaut NASA. „Prošli jsme celým komplexním designem. Návrh je nyní kompletní. Teď jdeme do procesu sestavení a cílíme na start ve druhé polovině roku 2021. Na tuto chvíli jsme dlouho čekali. Jedná se o opravdu složitou a komplexní kostru. Nejsou zde žádné kovové spojovací prvky, všechno je společně spečené v peci a jedná se o jediný soudržný kus hardwaru.“

Dodejme, že společnost Lockheed Martin, která kostru Dream Chaseru vyrobila, má s tímto typem produkce bohaté zkušenosti. Raketoplán byl vyroben v zařízení ve Fort Worth, kde byly vyráběny i stíhací letouny F-35.

Pro NASA je tu však ještě jedna cenná schopnost, kterou bude mít po uvedení do provozu právě jen tento raketoplán a kterou NASA postrádá od ukončení letů raketoplánů systému STS. Dream Chaser dokáže stejně jako Dragon od SpaceX dopravit zpět na Zemi náklad, nicméně zatímco Dragon se musí nejdříve vyzvednout z moře a transportovat cenné vědecké výsledky ještě lodí, či vrtulníkem zpět na pevninu, Dream Chaser bude přistávat na Floridě prakticky tři kilometry od zařízení určených ke zpracování těchto vzorků.

„Tento raketoplán nabízí opravdu jedinečné možnosti. Schopnost dopravit na oběžnou dráhu 5 500 kilogramů nákladu. Bude to naše největší nákladní loď dopravující náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici,“ řekl Kirk Shireman, programový manažer NASA pro vesmírnou stanici. „Co je však opravdu důležitá a žádaná schopnost je, že Dream Chaser přistane bezpečně a jemně na přistávací dráze, opravdu blízko našich laboratoří.“ Tato schopnost je opravdu cenná. Bylo uvedeno, že při posledním letu Sojuzu se zpět na Zemi vracely krevní vzorky astronautů. Cílem bylo, aby se vzorky po přistání dostaly do laboratoří v USA za 48 hodin, což se však nepodařilo. Po přistání trvalo celkem tři hodiny, než vrtulník z místa dosednutí Sojuzu dopravil vzorky na letiště. Zde byly naloženy do tryskového letadla a měly letět z Kazachstánu do USA. Po cestě však letadlo potkala technická závada a v časovém limitu se vzorky již doručit nepodařilo.

Dream Chaser bude vynášet raketa Vulcan

Dream Chaser bude vynášet raketa Vulcan
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Dodejme ještě, že zatímco na oběžnou dráhu dokáže Dream Chaser doručit přes pět tun nákladu, zpět na Zemi zvládne dopravit 1 850 kilogramů. Ještě před vstupem do atmosféry odhodí orbitální modul, který by měl i s odpadem, který poveze od stanice, vážit vždy kolem 3,4 tuny. Tato část lodě se na Zemi nevrací, shoří v atmosféře.

Vraťme se ještě k samotné kompozitní kostře raketoplánu. Ta má podle Sierra Nevada několik výhod. Předně je lehčí (váží asi 970 kilogramů), než kovová a zároveň jednodušší na výrobu. Přitom je strukturálně velmi pevná a mnohem lépe snáší zvýšenou teplotu při návratu zpět do atmosféry. Díky tomu může raketoplán nést lehčí a levnější tepelný štít.

Poté, co bude v příštím roce dokončeno vybavení raketoplánu všemi letovými systémy a tepelným štítem, vzroste jeho váha asi desetkrát na deset tun. Raketoplán by měl být dokončen v roce 2021, kdy ještě podstoupí termální, radiační a vakuové testy. Dream Chaser by měl být schopný uskutečnit deset až patnáct misí. Sierra Nevada by tímto exemplářem chtěla odlétat celý kontrakt CRS-2, ale plánuje výrobu i druhého, záložního Dream Chaseru, který by se použil v případě havárie, či poškození toho prvního. Případná stavba dalších exemplářů je pak závislá na tom, zda bude poptávka na trhu. V případě poptávky je společnost připravena zahájit stavbu dalších exemplářů.

Kosmický přehled týdne:

V pátek odpoledne našeho času proběhla vycházka do komického prostoru z Mezinárodní kosmické stanice, které se poprvé v historii účastnily dvě ženy. Američanky Jessica Meir a Christina Koch měly poměrně náročný úkol. Původně bylo na říjen naplánováno pět EVA za účelem výměny staničních akumulátorů. Nicméně se při instalaci objevil problém s distribuční jednotkou BCDU, která se stará o správné nabíjení a distribuci energie do rozvodů stanice. Jelikož podobná situace nastala už při minulé výměně, byly přerušeny další vycházky a první čistě ženská vycházka byla přesunuta na dřívější termín za účelem výměny této jednotky. Pokud by se totiž ukázalo, že se jedná o nějaký systémový problém, který by při dalších výměnách akumulátorů mohl poškodit více těchto jednotek, bylo by to pro stanici velmi nepříjemné. Jednotek BCDU je na ISS 24 a k dispozici jsou jen tři náhradní. Níže si můžete prohlédnout fotografie z této vycházky.

Příprava na výstup s celou posádkou stanice

Příprava na výstup Christina Koch, Jessica Meir a Andrew Morgan
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasa2explore/

Skafandry a celá posádka stanice

Skafandry a celá posádka stanice
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasa2explore/

Během výstupu

Během výstupu
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasa2explore/

Po úspěšném dokončení výstupu

Po úspěšném dokončení výstupu
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

V montážní hale VAB na Floridě probíhají v těchto dnech manipulační zkoušky s rozměrovou a hmotnostní maketou prvního stupně SLS zvanou Pathfinder. Úctyhodné rozměry této konstrukce stály za zvěčnění a vy si níže můžete prohlédnout fotografie z této zkoušky.

Pathfinder po přivezení do VAB

Pathfinder po přivezení do VAB
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/

Pathfinder uvnitř VAB

Pathfinder uvnitř VAB
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/

Pathfinder ve vertikální poloze uvnitř VAB

Pathfinder ve vertikální poloze uvnitř VAB
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/

Přehled z Kosmonautixu:

Přichází rubrika, ve které naleznete přehled všech článků, které jsme za uplynulý týden vydali na Kosmonautixu. Vydáváme dva články o kosmonautice denně, pojďme si je připomenout. Hned první článek vás vzal na zkoušku oddělení zařízení Sky Crane, které zajistí dosednutí vozítka Mars Rover 2020 na Marsu. U Marsu jsme ještě zůstali a podívali se na spektakulární snímek od sondy Mars Express, která vyfotografovala kaňon dávno vyschlé řeky. SpaceX zase informovala, že při sdílených misích, při kterých je vynášeno větší množství malých družic, nebude na nikoho čekat. V úterý vyšel již 53. díl seriálu Svět nad planetou. Podívali jsme se také na soukromou společnost LeoLabs, která zprovoznila radar nové generace. Následně jsme se vypravili do Evropy, kde se připravuje evropský lovec temné hmoty Euclid. V Evropě jsme ještě setrvali a podívali se na nadějné vyústění problémů s padákovým systémem mise ExoMars 2020. Na Mezinárodní kosmické stanici se potýkají s přerušením plánovaného maratonu výstupů do volného prostoru a kvůli vadné řídicí jednotce, se přehazovalo pořadí výstupů. Společnost Arienspace nakonec vynese družici OVZON-3 a to zřejmě se ztrátou. Velkou událostí bylo představení skafandrů pro astronauty lodí Orion a to jak pro vnitřní použití, tak pro výstupy do volného prostoru. Zprostředkovali jsme vám také živý přenos z historicky prvního výstupu dvou žen do volného prostoru. V sobotu jsme se věnovali konci jedné zajímavé japonské družice. Na závěr týdne jsme se podívali na vypuštění tajné čínské družice.

Snímek týdne:

NASA tento týden představila dva nové skafandry, které se budou používat na palubách kosmických lodí Orion. Jeden z představených skafandrů je lehký, oranžový a je určen pro použití uvnitř lodě jako přetlakový oblek pro případnou ochranu posádky při havárii. Druhý je vysoce pohyblivý nový skafandr pro výstupy do kosmického prostoru. Právě pohyblivost skafandru je jedna z větších inovací, která má umožnit širší záběr prací, které v těchto oblecích půjdou provádět na budoucích výpravách.

Nové skafandry do Orionu a pro program Artemis

Nové skafandry do Orionu a pro program Artemis
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/

Video týdne:

Bez nadsázky byl tohle týden nových skafandrů. Na pomyslném vrcholu stojí představení interiérových a exteriérových skafandrů pro loď Orion, ale se svými přetlakovými obleky přišla i soukromá firma Virgin Galactic, která se snad již brzy vypraví s první várkou turistů na krátký suborbitální skok na hranice vesmíru. V jejich malém raketoplánu SpaceShip Two se turisté nechají vynést v nových oblecích od Under Armour.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/48905773692/
https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/with/48913518713/
https://www.flickr.com/photos/nasa2explore/
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/uploads/2019/10/EHA7mCsU8AA2mAl-2.jpeg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/uploads/2019/10/EG7rmC1UYAAEqCc.jpeg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/uploads/2019/08/Dream-Chaser-in-flight1.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/uploads/2017/07/atlas5-dreamchaser.jpg
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/240/2019/10/koch_meir_all_woman_spacewalk2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 370 (14.10. – 20.10.)”

 1. Majo napsal:

  Zdravím,rád by som sa opýtal načo im bude Dream Chaser,keď na ISS bude taxík Spacex a Boeing.Okrem toho ISS má fungovať do kedy?2024?Potom načo využijú ten nový raketoplán Dream Chaser,keď už nebudú prevádzkovať ISS.Alebo majú niečo v pláne s ISS?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   Dream Chaser má stejně jako Cygnus a Dragon vozit náklady, Boeing a jeho loď Starliner bude stejně jako Crew Dragon vozit posádky. Jak je popsáno v článku, DC má výhodu v přistání na ranveji, takže se vědci rychle dostanou k požadovaným materiálům. Jeho výhodou je i mnohem menší přetížení působící na vzorky při návratu na Zemi ve srovnání s klasickou kabinou.
   ISS má již téměř s jistotou schválené prodloužení do roku 2028 a za pár let se dá očekávat další prodloužení o 4 roky.

  • Jiný Honza napsal:

   No vypadá to dost neefektivně, provozovat jen pro ISS pět nákladních a tři osobní kosmické lodi. A to ještě dvě nové osobní mají mít poměrně velkou kapacitu i pro náklad.

   Ale když na to v NASA mají peníze, jen ať blbnou. Aspoň se něco děje.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Když jednu loď nebo její nosnou raketu postihne závada, bude se zastupitelnost hodit.

   • Nemáte pravdu. Můžete ale prosím podpořit vaši úvahu a vyjádřit příspěvek (nejlépe procentuálně) lodí Crew Dragon a Starliner k dopravě nákladu z a na ISS. Děkuji.

 2. Charlie napsal:

  Proč musí být raketoplán pod aerodynamickým krytem?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.