sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (NROL-145)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

NASA

Spolupředsedové obou politických stran kongresového výboru kritizovali navrhované škrty ve vědeckých programech NASA, což znamená první republikánskou opozici v Kongresu. Spolupředsedové uvedli, že jsou znepokojeni zprávami, že návrh rozpočtu na fiskální rok 2026 sníží vědecký rozpočet NASA téměř na polovinu.

Box Elder County

Ve zkušebním raketovém zařízení společnosti Northrop Grumman v Box Elder County došlo ve středu brzy ráno k explozi. Podle úřadu šerifa okresu Box Elder nebyl během incidentu nikdo zraněn. Příčina exploze se vyšetřuje.

Minotaur IV

Raketa na tuhé pohonné látky Minotaur IV vynesla misi NROL-174 se zpravodajskou družicí pro National Reconnaissance Office. Start rakety znamená návrat na základnu Vandenberg Space Force Base po více než deseti letech.

Katalyst Space

Start up Katalyst Space se spojil s evropským startupem LMO Space. Cílem spojení společností je demonstrace techniky ​​pro připojování kosmických lodí, jinak známou jako asistované operace setkání a přiblížení (RPO).

Astranis

Společnost Astranis podepsala smlouvu ve výši 115 milionů dolarů na dodávku první tchajwanské specializované komunikační družice pracující v pásmu Ka pro tchajwanskou telekomunikační společnost Chunghwa Telecom.

Rocket Factory Augsburg

Německá společnost Rocket Factory Augsburg (RFA) oznámila změnu na pozici generálního ředitele. Stefan Tweraser, který byl generálním ředitelem od října 2021, byl nahrazen Indulisem Kalninsem. Podle dostupných informací hledala společnost někoho se zkušenostmi přímo z oboru.

NOAA

NOAA obdržela návrh návrhu rozpočtu na fiskální rok 2026 od Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu. Návrh by znamenal velké změny v některých programech agentury zahrnující i GeoXO.

Chris Williams

NASA 3. dubna oznámila, že astronaut Chris Williams byl přidělen ke kosmické lodi Sojuz MS-28, která měla odstartovat k ISS v listopadu, a připojil se tak ke kosmonautům Roskosmosu Sergeji Kud-Sverčkovovi a Sergeji Mikajevovi.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čína vypustila utajenou družici TJSW-4

Ve čtvrtek 17. října v 17:21 SELČ odstartovala z kosmodromu Si-čchang raketa Dlouhý pochod 3B/G2, která nesla utajenou družici TJSW-4 (Tongxin Jishu Shiyan Weixing – českou transkripcí Tchung-sin Ťi-šu Š‘-jen Wej-sing). U aktuálního startu však není k dispozici mnoho informací o vynášeném nákladu. Když 12. září 2015 odstartovala družice TJSW-1, tvrdily čínské úřady, že tato nová družice bude umístěna na geostacionární dráze, kde má zkoušet nové komunikační technologie. Konkrétně se mělo jednat o zkoušky v pásmu Ka a na širokopásmovou komunikaci na frekvencích 27 a 40 GHz.

Ještě než TJSW-1 odstartovala, tak se na specializovaných čínských fórech objevily spekulace naznačující, že jde o první exemplář systému Velká zeď (Changcheng alias Čchang-čcheng), což má být družicová síť včasné výstrahy podobná americkému systému SBIRS (Space Based Infra-Red Sensor satellites). V té době navíc japonský list Kyodo News uvedl, že Čína buduje systém ochrany před raketovým útokem. Zpráva byla založena na čínských armádních dokumentech, které odkazovaly na vývoj experimentálního družicového systému včasné výstrahy. Zpráva kromě toho uváděla, že Čína zahájila vývoj radarového systému v pásmu X, který má být součástí pozemního systému pro podporu stíhačů.

Velmi nekvalitní, ale prakticky jediná dostupná vizualizace družice TJSW-2, označované též Huoyan-1 (Chuo-jen)
Velmi nekvalitní, ale prakticky jediná dostupná vizualizace družice TJSW-2, označované též Huoyan-1 (Chuo-jen)
Zdroj: https://space.skyrocket.de

TJSW-1 se nakonec opravdu dostala na geostacionární dráhu, ale žádné další informace se o ní neobjevily. Jedinou výjimkou bylo potvrzení, že se této družici, jakožto prvnímu čínskému výtvoru, podařilo rozložit velkou reflektorovou anténu. Obdobné utajení se opakovalo i při startu TJSW-2, označované též Huoyan-1 (Chuo-jen), ke kterému došlo 5. ledna 2017 i při startu TJSW-3, ke kterému došlo 24. prosince 2018. Nedostatek informací a předstartovní přípravy spojené s minimálními odkazy na náklad naznačují tajné úkoly.

Jak již bylo uvedeno výše, informační blokáda v případě TJSW-3 vedla k úplně stejným spekulacím – buďto mělo jít o družici včasné výstrahy, nebo o družici pro zpravodajský sběr signálů. Objevily se informace, že družice je postavena na plně elektrické platformě SAST-5000, která umožňuje instalaci multifrekvenčního a vysokorychlostního komunikačního vybavení. Je velmi pravděpodobné, že TJSW-4 pokračuje v této tradici a že jde o další pokračování této utajené družicové sítě.

Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2019/10/3b.jpg
https://space.skyrocket.de/img_sat/tjs-2__1.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.