sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmonautika pomáhá: Výzkum astmatu

Miliony lidí po celém světě trpí astmatem, ale možná se na konci tunelu objevuje světlo. Inovativní výzkum na oběžné dráze otevírá nové možnosti k porozumění procesům, které trápí pacienty trpící záněty dýchacích cest. Výsledky budou zaneseny do komplexního vývoje rychlých plicních vyšetření, která mají zlepšit kvalitu života nemocných – ať už jsou na Zemi nebo ve vesmíru. S každým nádechem a výdechem se opakuje cyklus, kdy naše tělo pohlcuje kyslík a zbavuje se odpadních produktů. Lidé s astmatem, zánětem plic, však navíc vydechují také oxid dusnatý. Lékaři měří množství této látky ve vydechovaném vzduchu, aby u pacientů diagnostikovali zánět plic a astma.

Dnes již bývalý německý astronaut Thomas Reiter vyfocený na ISS v roce 2006 při provádění experimentu se zařízením Nitric Oxide Analyzer.
Dnes již bývalý německý astronaut Thomas Reiter vyfocený na ISS v roce 2006 při provádění experimentu se zařízením Nitric Oxide Analyzer.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Astronauti na ISS se podíleli na výzkumu, který organizovala Evropská kosmická agentura. Pod vědeckým dohledem Larse Karlssona z Karolinska Institute ve Švédsku probíhal tento výzkum více než deset let, přičemž nejnovějším přírůstkem byly experimenty Airway Monitoring. V rámci těchto experimentů se měřilo množství oxidu dusnatého, který astronauti vydechovali v různých podmínkách pobytu stavu v mikrogravitaci. Sledovalo se, jak se liší výsledky za normálního tlaku, sníženého tlaku v přechodové komoře, před výstupem do volného prostoru i po něm a tak dále.

Zmíněná přechodová komora používaná běžně k výstupům do volného prostoru totiž umí pracovat s atmosférickým tlakem sníženým o 30 %. Tím mimochodem simuluje také tlak očekávaný pro budoucí obydlí na Marsu. Jako lepší přirovnání, které si představí více lidí, můžeme říct, že srovnatelný tlak vzduchu najdeme na Zemi ve výšce 3 kilometry nad mořem.

Astronauti vydechovali obsah svých plic do speciálně vyvinutého přístroje, který citlivě měřil úrovně oxidu dusnatého. Velkou výhodou je, že tohle zařízení je malé, lehké, snadno použitelné a přesné. Stejný přístroj se nyní začíná objevovat na klinikách a v nemocnicích, kde bude pomáhat astmatikům. Jeho úkolem je zajistit rychlou a levnou možnost, jak diagnostikovat plicní problémy. Zařízení vzniklo v těsné spolupráci mezi firmami, které vyrábí lékařské vybavení a výzkumníky z Karolinska Institute.

Podobná spolupráce s farmaceutickým průmyslem a stejnými výzkumníky vedla k vývoji léku Supernitro, který má mít pozitivní vliv na cirkulaci plynů v plicích. Funguje na principu rozšiřování krevních cév a bojuje tak proti život ohrožujícímu lokálnímu zvýšení krevního tlaku. Tento výzkum se uplatní i v kosmonautice – astronauti na Měsíci a Marsu si snadno podráždí plíce místním prachem. Ve snížené gravitaci těchto těles představuje vznášející se prach pro člověka opravdu velké riziko. Porozumění efektům stavu beztíže a sníženého tlaku na zdraví dýchacích cest pomůže kosmickým průzkumníkům lépe sledovat, diagnostikovat a léčit záněty dýchacích cest během kosmického letu. Tyto informace jsou klíčové pro zajištění zdraví a bezpečnosti astronautů na delších misích mimo Zemi.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss056e055604_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/hh_31_fig_1_lores.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.