Čína vypustila další dvě malé družice

Z kosmodromu Ťiou-čchüan dnes v 1:41 SELČ odstartovala malá raketa Kuaičou-1A na misi pro firmu Expace (China Space Sanjiang Group Corporation). Na oběžnou dráhu vynášela dvě družice – KX-09 a Siao-siang (Xiaoxiang) 1-07. Organizace CASIC (China Aerospace Science and Technology Corporation), která tuto nízkonákladovou raketu využívající tuhých pohonných látek provozuje, bychom se po aktuální misi měli do konce letošního roku dočkat ještě osmi či devíti komerčních startů této rakety.

Místo startu rakety Kuaičou 1A z na kosmodromu Ťiou-čchüan.

Místo startu rakety Kuaičou 1A z na kosmodromu Ťiou-čchüan.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Raketa Kuaičou 1A je schopna doručit až 200 kg těžký náklad na heliosynchronní dráhu ve výšce 700 km. Díky tomu slouží hlavně k vypouštění malých družic. Tato raketa je s velkou pravděpodobností založena na technologiích vojenské střely DF-21, která bývá odpalována z automobilových ramp. Oproti vojenské střele však dostala dva dodatečné raketové stupně. Kuaičou 1A navazuje na raketu Kuaičou 1, od které se ale na první pohled nijak neliší.

Raketa Kuaičou 1A.

Raketa Kuaičou 1A.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Družice KX-09 (pravděpodobně Kchu-süe (Kuxue)-09) je experimentální zařízení studující mikrogravitaci. Vyrobila ji firma DFH Satellite Co., Ltd. založená v roce 2001 a fungující pod křídly Čínské akademie kosmických technologií CAST (China Academy of Space Technology). Družice Siao-siang (Xiaoxiang) 1-07 (označovaná TY 1-07) je s velkou pravděpodobností 2U cubesat postavený firmou SpaceTY. Jde o jednu z první čínských soukromých firem v oboru letectví a kosmonautiky a jejím cílem je vývoj komerčních mikrodružic.

K tomuto startu mělo původně dojít už 25. prosince loňského roku, ale zhruba dva týdny před startem došlo k odkladu na první čtvrtletí 2019. O misi se pak už dlouho nemluvilo, až na začátku srpna přišlo oznámení o plánovaném startu 29. srpna. První stupeň o průměru 1,4 metru vážící 16 621 kg se zapálil dnes v 1:41 SELČ. Fází největšího dynamického namáhání prošla raketa 44 sekund po startu a první stupeň byl odhozen 80 sekund po startu. Zažehl se tedy druhý stupeň vážící 8 686 kg, který byl odhozen v čase 2:42 a krátce poté odpadl i dvoudílný aerodynamický kryt.

Třetí stupeň o průměru 120 cm vážící 3183 kg se zažehl v čase 3:15 a dohořel v čase 5:05. Ke slovu tedy přišel horní stupeň na kapalné pohonné látky, který provedl dva zážehy. První začal tři sekundy po odhození třetího stupně a trval 5 minut a 6 sekund. Druhý trval 60 sekund a začal 25 minut a 31 sekund po startu. Jako první se v čase 21:01 oddělila družice KX-09 a v čase 32:31 ji následovala i Siao-siang 1-07.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…/2019/08/2019-08-31-07_53_00-Greenshot.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/09/2018-09-29-043007.jpg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/09/2018-09-29-043906.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Čína vypustila další dvě malé družice”

 1. Karel napsal:

  Dobrý den,

  vždycky jsem vás rád četl i sledoval, ale přechod na mall tv byl krok zpět a nyní koukám, nějaký týden, už ani vaši stránku můj prohlížeč nenačítá, musím to otevřít přes jiný.

  Tak nevím, kam ten pokrok spěje…

  PS: nevěděl jsem, kam vám to napsat.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   podobný problém nám v posledním týdnu hlásili už dva uživatelé. Oba měli jeden společný znak – používali dlouhé roky neaktualizovaný počítač s operačním systémem Windows XP. Náš web přešel na modernější systém, který nemusí starší počítače zvládat. Oba uživatelé, kteří mi hlásili tento problém, mi potvrdili, že podobné problémy nemají jen u nás. Napsal jsem jim, že časem bude přibývat stránek, na které se nedostanou, pokud neprovedou aktualizaci svého počítače. Nevím, jaký máte počítač, ale pokud nebyl pár let aktualizován a jsou na něm Windows XP, pak možná už víte, kde je problém. Věřím, že se Vám podaří tuto komplikaci vyřešit, abyste nás mohl číst i nadále.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.