sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Chandrayaan-2 míří vstříc Měsíci

Integrace Chandrayaan 2

Indická lunární sonda Chandrayaan-2 provedla v minulých týdnech několik manévrů, které její dráhu čím dál tím víc protahovaly. Včera ve 22:51 přišel šestý manévr, který však byl výjimečný. V odborné terminologii se tento zážeh označuje jako TLI (Trans-lunar injection) – to znamená, že po dokončení tohoto manévru, který trval 1203 sekund, míří sonda skutečně k Měsíci. Ale ke vstupu na jeho oběžnou dráhu potřebuje ještě jeden zážeh. V tomto článku se podíváme na další plány, které sondu čekají v nejbližších týdnech.

Chandrayaan-2
Chandrayaan-2
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Potěšující je, že od startu až do dneška nebyl zaznamenán žádný problém a všechny systémy pracují správně. O sledování stavu všech částí sondy se stará středisko MOX (Mission Operations Complex), které je součástí projektu ISTRAC (ISRO Telemetry, Tracking and Command Network) v indickém městě Bengaluru. Ke komunikaci slouží antény indického programu IDSN (Indian Deep Space Network) umístěné v Bayalu nedaleko Bengaluru.

Sonda včerejším zážehem dosáhla přeletové dráhy k Měsíci, která má nejnižší bod (perigeum) 335 km nad Zemí a nejvyšší bod (apogeum) 405 115 km vysoko. 20. srpna sonda přiletí k Měsíci a tam na ni bude čekat další manévr. Zažehne svůj raketový motor a manévrem LOI (Lunar Orbit Insertion) vstoupí na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Pokud se zážeh povede, sonda skončí na dráze s nejnižším bodem (periseleniem) 118 km nad povrchem Měsíce a nejvyšším bodem (aposeleniem) ve výšce 18 078 kilometrů.

Vstupem na protáhlou oběžnou dráhu však manévry neskončí. V dalších týdnech přijdou další čtyři korekce, které mají ve výsledku vytvořit dráhu ve výšce zhruba 100 kilometrů nad povrchem měsíce, která vede přes oba póly. Dosavadní plán zážehů po aktuálním manévru TLI je uveden v níže přiložené tabulce.

ManévrDatumČasOběžná dráha kolem Měsíce
LOI/LBN#120.8.20198:30 - 9:30118 × 18 078 km
LBN#221.8.201912:30 - 13:30121 × 4 303 km
LBN#328.8.20195:30 - 6:30178 × 1 411 km
LBN#430.8.201918:00 - 19:00126 × 164 km
LBN#51.9.201918:00 - 19:00114 × 128 km

Jakmile se sestava dostane na zmíněnou polární dráhu ve výšce 100 kilometrů nad Měsícem, přijde další velký moment. Druhého září by se měl od orbiteru oddělit lander Vikram, který v dalších dnech provede další dva zážehy. Sedmého září pak přijde motorický sestup k povrchu, který bude, jak doufáme, korunován úspěšným měkkým přistáním. Indie by se tak stala teprve čtvrtou zemí světa, která by něco podobného dokázala.

Přeloženo z:
https://www.isro.gov.in/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/2019/07/chandrayaan2_5.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D-s6qNnUwAEUfws.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
5 let před

Dovolil bych si doplnit, že motory sondy při zmíněných zážezích pracovaly celkem 5223 vteřiny, což je bez tří minut hodinu a půl .
Při pohledu do historie provedla první TLI americká sonda Pioneer-1 v říjnu 1958, avšak chybělo jí k úspěchu cca 100m/s. První úspěšné TLI provedla ruská sonda Luna-1 v lednu 1959. První TLI pilotované lodi s posádkou na palubě provedlo Apllo-8 v prosinci 1968.
Poslední úspěšné TLI provedla letos izraelská sonda.

Pavelll
Pavelll
5 let před
Odpovědět  Alois

Dik, zajimave historicke doplneni.

Alois
Alois
5 let před
Odpovědět  Pavelll

Rádo se stalo.

Michal Václavík
5 let před

Nutno podotknout, že čas je uveden ve standardním indickém čase, na datum to naštěstí v tomto případě nemá vliv. Navíc při oddělení přistávacího modulu dojte k poklesu oběžné dráhy.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Díky za doplnění.

Alois
Alois
5 let před

V tomto okamžiku je vzdálenost sondy k Měsíci a od Země zhruba stejná – 282.000km

Alois
Alois
5 let před

Sonda je nyní cca 5.000 km od dráhy Měsíce. Její rychlost vůči Zemi je jen 0,3 km/s a dále klesá. Měsíc je vzdálen od bodu setkání 150.000 km a řítí se k němu rychlostí cca 0,9 km/s. Sonda letí stejným směrem jako Měsíc a ten ji dohání.

Alois
Alois
5 let před

Sonda nyní přeťala dráhu Měsíce a nadále zpomaluje. Má již jen 0,23 km/s a Měsíc ji dohání a je nyní od ní vzdálen 131.000 km.

Alois
Alois
5 let před

Měsíc je od sondy méně než 80.000 km a ona se co nevidět ocitne v jeho Hillově sféře. Nyní je v maximální vzdálenosti od Země 412.000 km a začíná se vracet. Její rychlost vůči Zemi poklesla na pouhých 100m/s, nebo také 0,1 km/s, nyní bude až do LOI zase růst. Po vstupu do Hillovy sféry se ocitne na parabole s ohniskem ve středu Měsíce a při průletu nejnižším bodem nad povrchem musí začít motoricky brzdit – provést manévr LOI aby vstoupila na orbit.

Alois
Alois
5 let před

Dal jsem si tu práci abych zjistil přesný okamžik kdy se sonda začne vracet k Zemi. Nastalo to v 09.41 SELČ a sonda byla od Země 412.063 km a pohybovala se rychlostí 0,11 km vůči Zemi. Měsíc byl ve vzdálenosti 70.420 km a řítil se k sondě rychlostí 0,86 km/s.
Odhaduji, že k LOI by mělo dojí někdy kolem 01.30 dnes v noci, již 20.8..

Alois
Alois
5 let před

Měsíc letí k místu setkání, sonda je již v jeho gravitačním poli neboť vůči němu zrychluje. Vstřícná rychlost od 9.00 SELČ stoupla z 0,86 km/s na nynějších 0,90 km/s. Měsíc má do bodu setkání 52.000 km.
Jestlipak to někdo též sleduje, nebo jsem sám ?

Alois
Alois
5 let před

Tak asi nikdo. To nevadí, beru to jako přípravu na sledování letu americké lodi s posádkou za několik let. Zákony nebeské mechaniky platí stejně ať je to automat, nebo pilotovaný objekt. Jisté, je že máme obrovskou výhodu proti dobám Apolla, můžeme let sledovat stejně jako řídící středisko, tj. polohy v reálném čase. Je vskutku s podivem, že toho nikdo nevyužívá.
Měsíc už je 46.000 km od bodu setkání a vzájemná rychlost, zcela jistě vlivem gravitace Měsíce na dráhu sondy, vzrostla za hodinu o 100m/s na 0,91 km/s.
Sleduji stav každou hodinu a stále doufám, že se někdo přidá.

Alois
Alois
5 let před

Zrychluje se Sonda vůči Zemi je 0,11km/s – více o 100m/s a totéž vůči Měsíci na 0,93 km/s. Měsíc se přiblížil na 40,5 tis km.
Možná, že to někdo sleduje, ale nesděluje to komunitě. No nevím, je to ale divné, přece sem nechodí jen povrchní jásači.

Alois
Alois
5 let před

Byl to dobrý tréning na let Američanů k Měsíci. Dnes přišla dobrá zpráva, že první exemplář SLS bude dokončen konce tohoto roku. Takovéto lety k Měsíci a déle je ta pravá kosmonautika, kdepak žabaření někde na LEO v atmosféře Země. Sonda je nyní na orbitě kolem Měsíce a co nevidět přijde zpráva bude zpráva o první korekci u Měsíce.
Vskutku sem po celou dobu TLI nikdo nezavítal ? Zajímalo by mne to. Dík.

MiraH
MiraH
5 let před
Odpovědět  Alois

No, abych pravdu řekl, tak jsem sem v průběhu Vašeho psaní párkrát nahlédl. Ale skončil jste příliš brzy.

https://kosmonautix.cz/2019/08/14/chandrayaan-2-miri-vstric-mesici/