Sonda MRO vyfotila Curiosity

Sonda MRO na oběžné dráze Marsu posílá na zemi velké množství atraktivních fotografií rudé planety. Na jednom z nich se podařilo zachytit vozítko Curiosity, které v té době prozkoumávalo oblast pojmenovanou Woodland Bay. Jde o jednu z mnoha zastávek v oblasti, která je bohatá na jílovité minerály. Tato lokalita se nachází na 5 kilometrů vysoké hoře Mount Sharp (Aeolis Mons), která ční nad kráterem Gale. Snímek vznikl 31. května letošního roku pomocí kamery HiRISE. Ta má sice perfektní rozlišení, ale vzhledem k rozměrům vozítka a vzdálenosti při focení zabírá rover jen pár obrazových bodů. Na fotografii vidíme i lokalitu Vera Rubin Ridge severně od roveru, nebo tmavší písečnou oblast severovýchodně.

Rover Curiosity vyfocený 31. května 2019 sondou MRO.

Rover Curiosity vyfocený 31. května 2019 sondou MRO.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Když se na výše vložený obrázek podíváte podrobněji, určitě si všimnete, že je na něm vidět i hlava vozítka. Je to ten jasný bod v horním levém rohu roveru. V době focení byl rover otočen o 65° proti směru hodinových ručiček od severu, takže jeho stožár s kamerami byl dobře orientován, aby vynikl. Na roveru vidíme tři až čtyři místa, která se jeví jasněji než okolí. Je to vždy tak trochu loterie, která záleží na přesné pozici slunce, roveru a fotící sondy.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/08/PIA07245_200609062-fi.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia23341-16.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “Sonda MRO vyfotila Curiosity”

  1. pbpitko napsal:

    Ten detail je celkom slušne zobrazený, dá sa dobre poznať že je to rover. :((

  2. Smisek napsal:

    Nešla by takto vyfotit Opportunity? Přestože takový snímek se dle článku nepovede často za pokus by to stálo. Její přesnou pozici známe, takže spíše záleží jestli se bude některá sonda pohybovat nad danou lokalitou.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.