sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: NASA oznámí novou vědeckou misi

Dnes ve 22:00 našeho času by měl Thomas Zurbuchen, zástupce administrátora NASA pro vědeckou činnost na tiskové konferenci oznámit výběr nové vědecké mise. Neupřesnila sice, z jakého programu má mise pocházet, nicméně na webu uvádí, že mezi řečníky na konferenci bude i Curt Niebur, což je vedoucí vědecký pracovník programu New frontiers. I časově by to odpovídalo, protože na konci roku 2017 se předpokládalo, že čtvrtá mise z programu New Frontiers bude vybrána na jaře roku 2019, takže je nejvyšší čas. Ve finále jsou dva projekty a oba jsou mimořádně lákavé, posuďte sami.

Vizualizace projektu CAESAR
Vizualizace projektu CAESAR
Zdroj: https://www.nasa.gov

Odborníci z NASA vybrali na konci roku 2017 z 15 návrhů dva finalisty. První z nich je projekt CAESAR (Comet Astrobiology Exploration Sample Return), který by měl letět k nejlépe prozkoumané kometě vůbec – 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Z komety, kterou studovala evropská mise Rosetta, by měl CAESAR odebrat vzorky a dopravit je na Zemi.

Vizualizace projektu Dragonfly
Vizualizace projektu Dragonfly
Zdroj: https://www.nasa.gov

Do finále se dostal i návrh projektu Dragonfly, což má být čtyřvrtulový dron pro letecký průzkum saturnova měsíce Titanu. Sonda by tedy využila poměrně husté atmosféry na tomto měsíci a jakmile by prozkoumala jedno místo, jednoduše by přeletěla jinam. Přímý přenos z tiskové konference, po které budou následovat dotazy novinářů má být vysílán na všech kanálech NASA – od webové stránky, přes Facebook LiveYouTubePeriscope až po USTREAM. V tomto článku najdete vložený přehrávač NASA TV, abyste nemuseli nic hledat.

P.S. Návrhy obou misí jsou velmi zajímavé, ale kdybych si měl vybrat já osobně, preferoval bych možná složitější, ale rozhodně atraktivnější návrh mise Dragonfly. Představa sondy, která poletuje atmosférou Titanu je totiž neuvěřitelně lákavá. A co Vy, jaký je Váš favorit? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/solarsystem_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/caesar-concept.png
https://www.nasa.gov/…/image/17-00084_fs_missionoverviewv7a16x9.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
59 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pavelll
Pavelll
5 let před

No, pokud by byl vybran Dragonfly … a pokud by se mu podarilo to hopsani po Titanu a jeho pruzkum … pri -180 C a prakticky nulovem slunecnim svitu … tak by to byla bomba!

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  Pavelll

No, soudím že na Titanu je vidět docela slušně. Jak ukazují i fotografie z povrchu.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
5 let před
Odpověď  Racek

S tím slunečním svitem to byla asi spíš narážka na využití solárních panelů než na viditelnost. Samozřejmě všichni tady známe fotky např. Pluta…

Alois
Alois
5 let před

Domnívám se že poletování na Titanu nic převratného nepřinese. Nedávno bylo zveřejněno složení kamenů na povrchu a sám povrch je poměrně dobře znám z průletů.
Dostat na Zem vzorky z povrchu komety by byl kvalitativní posun, zatím, pokud se nemýlím, Američané dostali na zem pouze vzorky prachu z průletu ohonem jiné komety. Navíc sama nová sonda může být ušita přesně na míru tělesa, které již absolvovalo komplexní základní výzkum evropskou sondou.
Sázím na kometu.

Gendibal
Gendibal
5 let před
Odpověď  Alois

Bez urážky, ale to mi trochu připomíná tvrzení, že by bylo mnohem lepší jet na dovolenou na dno uhelného velkodolu, kde bychom mohli zkoumat zbytkový uhelný poprašek po těžbě, než na lodní výlet do Polynésie.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Gendibal

Když nám uhelný poprašek řekne něco nového, když si jej bude lidstvo moci zkoumat v nejlepších světových laboratořích, tak proč ne. Ale raději bych viděl obrázky (a samozřejmě data) z dronu, poletujícího nad povrchem Titanu.

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  Gendibal

Kto tu hovorí o dovolenke ?
Žiadna dovolenka, ale tvrdá makačka, tvrdšia ako pri stavbe pyramíd a pod. Nezrovnateľne tvrdšia ako si dokážeš vôbec predstaviť !

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  Gendibal

Aká dovolenka ???
Žiadna dovolenka, iba tvrdá makačka, o mnoho tvrdšia ako pri stavbe pyramídy a pod. Nezrovnateľne tvrdšia ako si dokážeš vôbec predstaviť !

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  Alois

Odběr vzorků z komety mi příliš připomíná odběr z asteroidu, jen o kousek vzdálenějšího a navíc už jednou prozkoumaného. Kdyby šlo o pořádnou kometu z Oorthova oblaku, tak by to bylo něco jiného, ale to je mimo naše možnosti.
Dragonfly mi přijde jako větší technologická výzva. Data z jednoho místa Titanu jsou docela málo a součástí mise snad bude i orbiter Saturnu, takže bude možné pokračovat ve výzkumu celé jeho soustavy.

ldx
ldx
5 let před
Odpověď  Vojta

Chtěl jste spíš napsat Kuiperova pásu ne?
Oorthův oblak je tuším minimálně 0.5 ly od Slunce a to bude ještě trvat věky než tam vůbec dorazí Voyager… Jakékoli pravidelné pevné těleso, které tamtudy třeba pravidelně prolétá se sem vrátí až za nějaké desitky tisíc let. Musel by to být objekt, který přilétá náhodně a na to se ale nedá připravit mise.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  ldx

Takovou misi připravuje ESA s JAXA. Sonda se vyšle do parkovacího bodu (tuším L2) a na zajímavou kometu si počká. Samozřejmě vzájemná rychlost bude obrovská, takže o odběru vzorků natož pak návratu na Zemi nemůže být řeč. Na to nemáme dostatečně výkonný pohon.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Vojta

Nedávno jsme o této misi vydali článek.

David R.
David R.
5 let před

Nemohu se zbavit pocitu, že ambicióznost těchto dvou projektů je od sebe na míle daleko. V případě komety… aspoň bych volil nějakou neznámou, takhle to vypadá dost zakřiknutě a kdyby se odběr čirou náhodou nepovedl, vědecký přínos bude nula, protože kometa je už dost slušně prozkoumaná. U jiné komety by přínos byl aspoň částečný.
U toho dronu nepochybuji o tom, že přístroj schopný přesunu z místa na místo může přinést velkou spoustu dat. Nestačil by ale balón? I ten se dá regulovat a tím pádem přistát a zase vzlétnout. Aspoň za dobrého počasí. Energeticky je to nenáročné a může překonat mnohem větší vzdálenosti, než dron. A koneckonců může být použít i jako brzdící padák.
Využití získaných zkušeností z dronu se v podstatě nedá použít na žádném jiném tělese sluneční soustavy, v případě balónu ale ano – na obřích planetách sice není kam přistát, ale poletovat v rozumných výškách možné je.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  David R.

Právě to počasí je asi největším problémem. Balón je náchylný i na slabší vánek a nejspí nejde úplně vyfouknout, uložit dovnitř sondy a rozbalit před dalším letem. Asi by nebylo dobré, kdyby sondou během průzkumu povrchu cloumal balón nad ní. Vrtule jsou paradoxně jednodušší a v prostředí Titanovy atmosféry i celkem úsporné pro přesun na krátké vzdálenosti. Pro čistě letecký průzkum velkého území by balónová sonda nemusela být špatná, ale neprozkoumat povrch by byla škoda.

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  Vojta

Práve že to počasie, nahrávalo by nejakej loďke ktorú by zadarmiko poháňal vetríček, Loďka pri vhodnom i menej vhodnejšom počasí by bez problémov doplávala aj mnoho km ďaleko, bolo by možné s ňou aj niekde dočasne „zakotviť”, urobiť prieskum, a hurá, odplávať niekam inde atď. atď. Všetko takmer zadarmo a na dlhú dobu a značné vzdialenosti s minimálnou potrebou energie na pohyb, stačí iba na PC, ohrev sondy a telekomunikáciu !
pb 🙂

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  pbpitko

A čo tak veterná elektrina ? Možno by postačila aspoň na to PC a telemetriu, o ohrev by sa postaral rádioizotopový zdroj.
Vhodnou konštrukciou by možno bolo možné využiť veterníček na loďke nie len na elektrinu ale aj na pohon. Veterníček by slúžil súčasne aj ako plachta.

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  pbpitko

Vďaka hustej atmosfére a nízkej teplote tam nefúkajú silnejšie vetry, takmer stále tak akurát.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  pbpitko

Vítr tam fouká – čeří vlnky na jezerech.

Alois
Alois
5 let před

Zatím je stav 1:7 pro Titan. Inu uvidíme.

svk
svk
5 let před

Zaujímalo by ma ako dlho bude trvat výroba tých hračiek a ako dlho bude trvať kým doletia?

Radomír Vysocký
Radomír Vysocký
5 let před

Dobry den. Ja osobne jsem pro Vazku. Vzhledem k velikosti stroje pujde spise hlavne o „inzenyrskou“ misi, tedy vyzkouset aktivni pohyb v atmosfere tak exotickeho telesa, jakym Titan je. Kometa je taky moc fajn, realne vzorky by byly super. Ale tady „jsme“ uz jednou byli. Jasne, na Titanu taky. Ale – pokud se podari pristat na vhodnem miste, mohli bychom poprve koukat alespon na rekneme caru pobrezi nebo priboje na jinem miste nez na Zemi. To by mne skutecne nadchlo. To bych rad videl… Coz se asi nestane. Nevim nic o lokalite pristani, ale nejspise se nebude riskovat pristani pobliz „jezera“… Kazdopadne nebudu zklamany, kdyz oznami pristani na komete 🙂 Dik za info a clanek, jen tak dal 🙂

Štěpán
Štěpán
5 let před

Sice mimo výběr, ale jsem pro Uran či Neptun. Popravdě jsem zklamaný, že New Frontiers míří např na komety, už z názvu má objevovat nové světy. Zatím o Neptunu a Uranu víme celkem prd. Z obou jsem zklamaný

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  Štěpán

Uran a Neptun by byly určitě mnohem zajímavější volby než už jednou navštívená kometa. Možná i než mobilní sonda na Titanu. Škoda, s SLS by to mělo být realizovatelné.

Jan Jančura
Jan Jančura
5 let před
Odpověď  Vojta

Určitě by to bylo vědecky velmi přínosné, hlavním problémem je zřejmě únosná délka letu. Přímý let k Uranu by trval 16 let k Neptunu 31 let. Samozřejmě by se použil gravitační prak, ale k tomu asi musí být vhodná konstelace velkých planet. Kdy nastane nevím, tak výhodná jako u Voyagerů nastává cca po několika stoletích.

Jan Jančura
Jan Jančura
5 let před
Odpověď  Jan Jančura

Ta vysoká vstřícná rychlost se nemusí vyskytovat ve všech případech. Komety v Oortově oblaku nebo Kupierově pásu mají převážně celou dráhu v jeho rámci, většinou ve stejném směru oběhu jako planety. Aby z něj vybočili, musí na něj zapůsobit opakovaný vliv nějakých dalších těles, např. náhodné setkání s jinou kometou, planetkou apod. Pokud si zachovají směr oběhu a přísluní v oblasti vnitřních planet, tak oběžná rychlost v místě přísluní dráhy komety, by neměla být odlišná od oběžných rychlostí planet Venuše – hlavní pás asteroidů, kde jsme již přistání zvládli. Samozřejmě, pokud by byl směr oběžné dráhy opačný od planet, tak by ta vstřícná rychlost byla velká.

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  Jan Jančura

Gravitačným prakom je možné hodne urýchliť pohyb sondy, ale taká sonda môže byť iba preletová, na niekoľko hodím pri prelete vedľa cieľa. Aby sa sonda dostala na obežnú dráhu okolo cieľa je ju nutné spomaliť, na čo je potrebné rovnaké množstvo energie (paliva) ako na urýchlenie. Na pribrzdenie sa dá použiť tiež gravitačný prak, ale vhodná konštelácia planét na urýchlenie a brzdenie je krajne nepravdepodobná, možno sa naskytne tak raz za milión rokov, čo je trochu nepraktické.
🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Vojta

Takové sondy by ale byly svou cenou nad finančním stropem programu New Frontiers.

Vít Výmola
Vít Výmola
5 let před

Rozhodně Dragonfly. Důvody uvedli kolegové ve svých komentářích a já s nimi souhlasím.

Alois
Alois
5 let před

1:9 pro Titan, ze dalších dvou komentářů nelze zjistit prioritu.

Martin Havrila
Martin Havrila
5 let před
Odpověď  Alois

hlasujem za Dragonfly 🙂

Mr. G
Mr. G
5 let před

Aj na Titane aj pri komete 67P/Čurjumov-Gerasimenko uz sondy boli, co je vyhoda oboch misii. Nepoletia do uplne neznameho prostredia. Myslim si, ze vyhra CAESAR. Je jednoduchsia, menej rizikova a ma vyssiu sancu na uspech.

Suhlasim s Stepanom.
Moja predstava je misia v style Casini pri Neptune, alebo Urane. Obrazky tychto planet mame este z preletu Voyager 2 1989.

Aurelius
Aurelius
5 let před

Dúfam, že to Dragonfly dá, už od začiatku tejto misii držím palce 🙂

Petr Roth
Petr Roth
5 let před

Nezlobte se, ale nebylo by lepší než „dron“ spíše vzducholoď. Protože se řeší problémy s napájením atd. A vzhledem k 1,5 násobné atmosféře na Titanu oproti Zemi by bylo jednodušší postavit zařízení s menší hustotou, než je atmosféra Titanu. Kdyby to bylo na mně, tak bych postavil vzducholoď napuštěnou buď vodíkem z atmosféry nebo metanem z rozsáhlých metanových jezer (nevýhoda by byla to, že by metan kondenzoval, ale to by se dalo vyřešit dobrou izolací a zahříváním) a s kombinací se slabými motory pro manévrování. Drony jsou obecně známi tím, že dost své energie vymrhají, na rozdíl třeba od letadla, které „klouže“ a tím šetří energii. Problém jsou ale větry, které na Titanu jsou a i docela silné. Navíc vzducholoď by měla asi větší nosnost. A napájení by se proto mohlo řešit solárními panely nebo palivovými články (pokud by samozřejmě byl dostatek kyslíku, což pravděpodobně ne) A v případě dronu, by dron musel přistát zatímco vzducholoď by byla unášena větrem a díky své hustotě a velkému povrchu by asi kolize se zemí nebyla moc pravděpodobná. Zkuste prosím někdo napsat, jestli je má vize úplně vedle, jinak dobrý článek.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před
Odpověď  Petr Roth

Vámi popisovaná nevýhoda, je podľa mňa výhoda – bezpilotné lietadlo musí fyzicky pristáť. A teda može kontaktne skúmať povrch. Zatiaľ čo vzducholoď by si len poletovala v oblakoch.

Hawk
Hawk
5 let před

Nebyla by spatna kombinace obojiho, materska vzducholod jako relativne bezpecne zazemi(oproti povrchu Titanu) se 3-4 drony, ktere by v pripade potreby prozkoumali okoli nebo pristali na povrchu a pak se vratili zpet k lodi.

Jakup
Jakup
5 let před
Odpověď  Petr Roth

O soláru u Saturnu nemůže být řeč. Už u Jupitera je to problém – Juno musí mít tuším asi 50m2 solárních panelů

bill
bill
5 let před

Pořád se nemohu zbavit dojmu, že nejdůležitější vesmírný projekt je získání technologie, která by nás ochránila před kolizí s vesmírný objektem. Než se k něčemu reálnému dopracujeme. Tak se 10 let budou hádat vědci a politici. Až bude politická vůle a peníze, tak to potrvá tak 50 let, než to bude použitelné. Já tuším jaká je pravděpodobnost, ale na druhou stranu jsem Oumuamua bral jako upozornění. Až nám někdo oznámí, že pečlivě propočítali dráhy a na 90 % to bude 1:0 pro Velký šutr. Vidím ty výrazy přítomných v OSN. Navrhuji postupovat systematicky, ne výhradně statistický.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  bill

S tím souhlasím, ale misí k „šutrům“ je poslední dobou docela dost a připravuje se i setkání s dlouhoperiodickou kometou.
Problémem ochrany je mimo jiné i to, že nám může hrozit z různých stran a je velký rozdíl mezi odkláněním zbloudilého blízkozemního asteroidu, krátkoperiodické komety, dlouhoperiodické komety a mezihvězdného objektu.

Tomas Mik
Tomas Mik
5 let před

Urcite Dragonfly.

Vít Výmola
Vít Výmola
5 let před

Vybrali Dragonfly!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Vít Výmola

Fantastické!

HighLander
HighLander
5 let před

Myslím, že ľudská fantázia nestačí na predstavu na to ako vyzerajú horské potoky a rieky na Titane. Trocha zabudnite na vedu a skúste si predstaviť pláže s okruhliakmi pri metánových jazerách. Nepodarí sa Vám to. Jedine Titan.

Samo2
Samo2
5 let před

Ja sa teším ako malé dieťa z lízanky 😀 Vyhrala vážka, nemôžem tomu stále uveriť.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Samo2

Mám taky ohromnou radost.

Hawk
Hawk
5 let před

Padl na konferenci predpokladany rok realizace? Je to spise pro zajimavost ve vysledku mise zahuci nekam do obdobi 2030-2040 mozna jeste dale.
V kazdem pripade vyhlaseni mise je lepsi nez uvaha, treba napad o vyuziti ponorky pro pruzkum Eutopy asi uz zapadl uplne, clanek z roku 2007:
https://www.astro.cz/clanky/kosmonautika/dockame-se-vyzkumu-jupiterova-mesice-europa.html

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Hawk

Start 2026, na místě 2034. Je to sice daleko, ale tak to prostě bohužel ve vesmíru funguje. Těch nápadů na průzkum oceánu Europy bylo dost (především šlo o to, jak se protavit skrz led) a na Titan také (balón, letadlo, ponorka, loďka poháněná větrem, loďka s vlastním pohonem, no a teď máme vrtulový dron 🙂 ).

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Na Titan bylo plánováno i jakési kolesové vozítko zvládající jízdu po pevnině i na hladině. Třeba ten dron vybaví plováky, aby se v kapalině neutopil.
Jsem zvědavý na napájení. Z fyzikálního hlediska je radioizotopový zdroj ideální (nízká teplota a hustá atmosféra znamená vynikající chlazení), ale zase může vyvolat chemické reakce, které by chladič poškodily, pokryly nánosem nebo by se produkty dostaly k vědeckým senzorů a pak může být obtížné odlišit přirozené látky a ty, které vyprodukovala sonda. Ale zase s tak dobrým chlazením může mít povrch chladiče dost nízkou teplotu, aby nezpůsoboval problémy.

Martin Havrila
Martin Havrila
5 let před
Odpověď  Vojta

Dragonfly sa bude pohybovat v rovnikovej oblasti, kde su duny. Jazera su polarnych oblastiach, takze tie tato misia nepreskuma. Zdroj bude radioizotopovy.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Martin Havrila

Naštěstí se o něco menší kapalné plochy nacházejí i v rovníkových oblastech. Tam určitě Dragonfly zamíří.

Martin Havrila
Martin Havrila
5 let před
Odpověď  Martin Havrila

Mate k tomu aj nejaky zdroj? Je to zaujimava informacia.

Martin Havrila
Martin Havrila
5 let před
Odpověď  Martin Havrila

V tom vcerajsom oznameni hovorili, ze tam pristanu v suchom obdobi a, ze neocakavaju ani metanove dazde. Takze, ak su tam nejake prechodne metanove jazera, budu asi vyschnute. Ale bolo by super, keby naozaj nejake nasli a navstivili.

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Martin Havrila

Jen jsem vycházel z toho, že i v rovníkových oblastech se nějaká moře dají najít. Třeba poblíž Huygense v Shangri-La se jedno nachází. Start je ještě za dlouho, ale divil bych se, kdyby neplánovali průzkum nějaké kapalné plochy. A jestli musí být nutně vyschlé, to nevím.

Kamil
Kamil
5 let před

Dragonfly. Jednoznačně. A jak to tedy dopadlo?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Kamil

Vyhrála Dragonfly, psali jsme o tom i krátkou zprávu a chystáme článek. 😉

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Super. Byl jsem trochu skeptik v tom smyslu, že NASA spíše vybere hru „na jistotu“, takže v podstatě OSIRIS-REx 2. Ale kdepak, letíme na Titan, což jsem si velice přál. CAESAR je ve srovnání s fascinující Dragonfly docela fádní a byl by jen opakováním. Titan je nejzajímavější místo ve sluneční soustavě a jen sucharovi se tam nechce. Takže tak 🙂

Kamil
Kamil
5 let před
Odpověď  Spytihněv

Pro mě je tedy nejzajímavější místo ve Sluneční soustavě oceán Europy, ale Titan je hned č.2

Roman Hronza
Roman Hronza
5 let před

Za mě DragonFly

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Roman Hronza

Podařilo se. 😉

Hawk
Hawk
5 let před

Dron nebude asi nejaky obr, tak by se jich vyplatilo vyslat mozna vice najednou, kdyz uz je to takova streka. V podstate i kombinace dron-vozitko ci dron-vzducholod by nebyla marna. Kdyz se neco pokazi bude alespon alternativa.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.