Na Falconu Heavy letěl cubesat s brněnským rukopisem

Cubesaty zažívají v posledních letech boom a nás velmi těší, že zlaté české ručičky tento trend následují. Dnes se podíváme na cubesat, který se sice nemůže označovat jako stoprocentně český, ovšem Češi na něm odvedli velký kus práce. Cubesat PSAT-2 vynesla tento týden na oběžnou dráhu nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy při své misi STP-2. Název PSAT-2 dává jasně najevo, že jde již o druhou generaci. „Jeho předchůdce PSAT funguje od roku 2015. Současný PSAT2 zachovává funkce APRS systémů původního PSATu a přidává nová rozšíření,“ vysvětluje Aleš Povalač z Ústavu radioelektroniky Vysokého učení technického v Brně, který se na konstrukci cubesatu podílel.

Český podíl na cubesatu PSAT-2

Český podíl na cubesatu PSAT-2
Zdroj: Aleš Povalač

PSAT-2 je cubesat o velikosti 1,5U, což znamená, že je složen z jednoho základního stavebního bloku cubesatů, ke kterému je ještě připojena polovina základního kvádru. Zjednodušeně můžeme říct, že PSAT-2 cílí na radioamatérskou komunitu, funguje jako obousměrný transpondér pro družicová radioamatérská spojení, vysílá telemetrická data a obrázky z integrované miniaturní kamery. Čeští radioamatéři však služeb PSAT-2 moc nevyužijí. V průběhu let se totiž změnil plán průběhu mise STP-2 a cubesaty byly nakonec uvolněny na dráze, která má perigeum (nejnižší bod) ve výšce 300 kilometrů a apogeum (nejvyšší bod) 860 km vysoko. To společně se sklonem 28° vůči rovníku znamená, že PSAT-2 se pro pozorovatele z ČR vyhoupne nad obzor jen lehce – maximálně pouhopouhých 6° vysoko.

Oběžná dráha družice PSAT-2

Oběžná dráha družice PSAT-2
Zdroj: http://aprs.org/

To však nijak nesnižuje kvalitu práce, kterou čeští odborníci na cubesatu odvedli. „Na Ústavu radioelektroniky VUT v Brně jsme vyvinuli dva moduly. Prvním je inovovaná verze transpondéru, který umožňuje příjem množství PSK31 signálů v krátkovlnném pásmu 10m a jejich vysílání FM modulací v pásmu 70cm. Druhý modul obsahuje miniaturní kameru a pomocí systému SSTV odesílá jako audiosignál zachycené snímky – ve stejném downlinku jako PSK transpondér. Oba moduly dále vysílají telemetrická data, která obsahují informace o kondici systémů, napájecím napětí, teplotách atd.,“ vysvětluje Aleš Povalač.

Zdroje informací:
https://github.com/
http://aprs.org/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
http://aprs.org/PSAT2/Ground-stations-28deg-latency-e.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Na Falconu Heavy letěl cubesat s brněnským rukopisem”

 1. Jakub napsal:

  To se mi libí, nevíte jestli schéma zapojení je veřejné mě by zajímalo jaké jsou použité typy součástek.

 2. ldx napsal:

  Na KV by snad nemuselo vadit, že satelit není v přímé viditelnosti, vlny v těchto pásmech někdy dokáží obletět celý svět podle aktuálního stavu ionosféry. Takže komunikovat by mohlo být možné i z Česka. Kdyby to tak fungovalo, byla by to docela inovativní záležitost.

  • spacemate napsal:

   KV sa siria odrazom of ionosfery. Kedze satelit je nad ionosferou a atmosfera je pre vacsinu rozsahu KV (10-100 metrov) nepriepustna, tak to asi nebude mozne.

   • ldx napsal:

    V takovém případě by ale nemělo smysl satelit vybavený tímto pásmem posílat do kosmu :)))
    Proto předpokládám, že ta ionosféra je částečně propustná, to znamená že po odrazu, v jiné části zeměkoule ta vlna, byť několikrát slabší, do toho kosmu pronikne. A v závislosti na měnících se podmínkách.

  • Vláďa napsal:

   Spojení na KV samozřejmě možný je, napr. Sputnik vysilal na 20MHz. Ona je spis otázka jak by jste chtěl na cube sat o velikosti 1,5U dostat nějakou smysluplnou anténu pro KV 😉

   • ldx napsal:

    Předpokládám rozvinutím drátu/drátů – v kosmu by to naopak mohlo jít snadno na velkou vzdálenost, místa je tam dost.

    Tuším že něco podobného (natažení dlouhého kabelu) už dělali na raketoplánu, snad se to jmenovalo projekt „Tether“.

   • Aleš Povalač napsal:

    Přesně tak, antény jsou z nitinolu, omotané kolem satelitu a zajištěné nylonem, který je po vypuštění z PPODu přepálen. Tím se antény uvolní a rozvinou. Na PSAT2 přibyl navíc KV tuner, který umožní anténu doladit. Jeho funkci ale ověříme až postupem času.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.