sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Národní geoprostorová agentura

    Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Výzkum na ISS – Jídlo a krev

    Posádka tvořící 59. dlouhodobou expedici měla včera jako obvykle nabitý den. Kromě tradiční porce vědy, cvičení a dalších běžných úloh totiž do harmonogramu začínají stále více zasahovat i činnosti spojené s blížícím se odletem lodi Sojuz MS-11. Ta má orbitální komplex opustit 24. června po šesti a půl měsících ve vesmíru. V lodi se na Zemi vrátí velitel Oleg Kononěnko z Ruska, ale i Američanka Anne McClain a Kanaďan David Saint-Jacques. V našem nepravidelném seriálu si ale opět posvítíme spíše na vědeckou náplň včerejšího dne. Jako obvykle platí, že v článku jsou zmíněny jen některé experimenty, ne všechny, na kterých se ten den pracovalo.

    David Saint-Jacques se věnoval výzkumu možností, jak dodávat astronautům živiny při dlouhodobých misích, které lidstvo čekají při cestách k Měsíci či Marsu. Dlouhodobě skladované jídlo totiž postupně ztrácí výživovou hodnotu. Studie BioNutrients-1 chce prozkoumat možnosti výroby potravinových doplňků, které by zajistily zdravou posádku, která je nezbytná pro úspěšnou misi. Tato studie v rámci 59. dlouhodobé expedice teprve začala. V plánu je její pokračování na všech dalších posádkách až do 66. dlouhodobé expedice.

    Christina Koch při práci s mrazničkou na ISS.
    Christina Koch při práci s mrazničkou na ISS.
    Zdroj: https://live.staticflickr.com/

    Christina Koch a Nick Hague hned ráno odebrali vzorky krve a následně je umístili do odstředivky. Teprve až poté mohlo přijít uložení ampulek do speciální mrazničky. Lékaři na Zemi budou tyto vzorky (společně s mnoha jinými) analyzovat ve svých laboratořích, aby v nich hledali stopy změn fyziologie astronautů při dlouhodobém pobytu v kosmickém prostoru. Dvojice následně zůstala o biologických experimentů, když se pustila do ověření zrakové schopnosti. Již delší dobu se ví, že pobyt v kosmu ovlivňuje kvalitu zraku. Vědci by proto tento fenomén rádi prozkoumali podrobněji.

    Trojice, kterou čeká návrat se zatím pomalu chystala na odlet ze stanice, kam dorazili vloni 3. prosince. Anne McClain třeba včera v rámci příprav na odlet natáčela na 360° kameru ve virtuální realitě v japonském modulu Kibó svůj rozhovor věnovaný zhodnocení její první kosmické mise. Její mužští kolegové ze Sojuzu MS-11 zatím z paluby ISS přenášeli do útrob Sojuzu nejrůznější věci, které je potřeba dopravit na Zemi. Sbírali třeba i své osobní věci jako boty a oblečení, ale i nářadí či odpadky.

    Zdroje informací:
    https://blogs.nasa.gov/
    https://www.nasa.gov/

    Zdroje obrázků:
    https://live.staticflickr.com/65535/48037847001_6fb3038c8c_k.jpg
    https://live.staticflickr.com/65535/46933219265_6545dbe5f2_k.jpg

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    0 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.