Laboratoř pro ExoMars prošla simulací Marsu

Sada nejdůležitějších vědeckých přístrojů vyvinutých pro rover Rosalind Franklin v rámci mise ExoMars prošla minulý měsíc zkouškami, které měly prověřit jejich kompatibilitu s podmínkami na Marsu. Letový exemplář dílu ALD (Analytical Laboratory Drawer) absolvoval termální a vakuové zkoušky v italském Turíně, konkrétně v areálu firmy Thales Alenia Space. Vozítko, které se má příští rok vydat k Marsu, bude první expedicí v historii, která prozkoumá Mars nejen na povrchu, ale hezky do hloubky. Nemluvíme přitom o průzkumu nitra Marsu, jaký dělá lander InSight. Rover Rosalind Franklin bude disponovat skládacím vrtákem o výsledné délce dva metry, jehož prostřednictvím odebere vzorky z hlubokých podpovrchových vrstev nezasažených spalující radiací. Analýza těchto vzorků se pak zaměří na hledání stop dávného, případně i současného života.

Manipulace s ALD.

Manipulace s ALD.
Zdroj: http://www.esa.int

O analýzu vzorků se bude starat miniaturní laboratoř uložená v těle vozítka a její výsledky se budou společně se snímky z kamer posílat na Zemi natěšené vědecké komunitě. Systém ALD byl navržen specialisty firmy Thales Alenia Space z Turína a nese čtveřici komplexních mechanismů, jejichž autorem je mnichovská firma OHB. Tyto mechanismy mají za úkol zpracovat vzorky pro trojici vědeckých přístrojů. Speciální systém řídící elektroniku a termální podmínky se bude starat o to, aby všechny systémy pracovaly při požadované teplotě při snaze o zachování potenciálních stop organických molekul.

Zmíněné vědecké přístroje budou provádět podrobnou analýzu složení vzorků odebraných vrtákem. Než se však vzorek dostane z vrtáku k přístrojům, bude muset být nadrcen na příslušnou jemnost. Tento prášek pak bude přesunut buďto do opakovaně naplnitelné misky, nebo do pícky, aby bylo možné provést analýzu.

Zatím jsme pořád mluvili o tom, že na ALD budou vědecké přístroje, které budou hledat stopy života na Marsu, ale neřekli jsme jaké přístroje to jsou. Prvním z nich je MicrOmega, který s pomocí světla ve viditelné a infračervené části spektra charakterizuje minerály ve vzorku. Druhým je Ramanův spektrometr, který použije laser k určení mineralogického složení. Třetím je MOMA (Mars Organics Molecule Analyser) se dvěma subsystémy – laserovým desorpčním hmotnostním spektrometrem a plynovým chromatografem. Vědecky nejzajímavější vzorky budou poslány do pícek přístroje MOMA. Na ALD bychom našli 31 pícek, ve kterých mohou být vzorky zahřáty a vytvořené plyny jsou pak analyzovány technikami plynné chromatografie, aby bylo možné objevit stopy organických molekul.

Hlavní prvky roveru Rosalind Franklin.

Hlavní prvky roveru Rosalind Franklin.
Zdroj: http://www.esa.int

Tyto přístroje musí fungovat bez sebemenší chybičky a navíc v prostředí, které je na hony vzdálené od sterilní čistoty a stabilních podmínek pozemských laboratoří. Noční teploty mohou spadnout k – 120 °C a v útrobách vozítka bude jen o 60 stupňů tepleji. „ALD fungovala správě a máme dobré výsledky od mechanismů i přístrojů během jejich provozu,“ říká Frédéric Didot, systémový inženýr systému ALD z Evropské kosmické agentury a dodává: „Testy simulující marsovské prostředí proběhly včas podle harmonogramu díky úsilí mnoha průmylsových partnerů a týmů spravujících jednotlivé přístroje tohoto úžasného projektu.

Projekt ExoMars 2020 tak pomalu míří vstříc posledními roku na Zemi. Přistávací plošina byla v březnu doručena od hlavního výrobce, Lavočkinovy konstrukční kanceláře do Turína. Letový exemplář ALD podstoupil cestu do Velké Británie do sídla firmy Airbus ve Stevenage, kde dojde k jeho integraci do samotného vozítka. „Přípravy mise ExoMars 2020 probíhají dle poslední aktualizace harmonogramu a měl by se stihnout start v plánovaném okně,“ přidává na závěr potěšující informaci Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/ExoMars_Analytical_Laboratory_Drawer.jpg
http://www.esa.int/…/Moving_the_ExoMars_Analytical_Laboratory_Drawer.jpg
http://www.esa.int/…/ExoMars_rover_front_view_annotated.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

37 komentářů ke článku “Laboratoř pro ExoMars prošla simulací Marsu”

 1. Pavel Kralicek napsal:

  K diskusi vyse pridavam zajimave popularizacni video od Kurzgesagt s CZ titulky k teorii Velkeho filtru…slavili byste nalezeni bakterialniho zivota na Marsu? https://youtu.be/UjtOGPJ0URM

 2. Alois napsal:

  Na to že měl letět již v okně 2018 má slušné zpoždění. Pokud se nemýlím tak prapůvodní termín odletu byl již v roce 2011.

  • Zde jste myslím zbytečně přísný. Zpoždění dva roky je u tak komplexní mise jako je ExoMars 2020 na kosmonautické poměry stále velmi dobré. Najdete v kosmonautice desítky misí, které postihlo mnohem větší zpoždění. Je třeba taky zohlednit, že v pokročilé fázi z programu vypadl silný zahraniční partner v podobě NASA, kterou nahradil Roskosmos a také je třeba vzít na zřetel nebeskou mechaniku a vhodné postavení Země a Marsu, jež ovlivňuje vhodná startovací okna. Máte pravdu s prapůvodním datem startu mise v roce 2011, ono to dokonce podle plánů z 2003 mělo být dokonce v roce 2009. Ale zde je potřeba si uvědomit, že šlo o úplně jinou koncepci celé mise, která je nesrovnatelný se současnou podobou programu ExoMars. A hned v roce následujícím byly plány také revidovány a se startem se počítalo už realističtěji v roce 2016.

   • Alois napsal:

    Dnes ovšem též mnoho času nezbývá. Je třeba prozkoušet jednotlivé sestavy a poté i celek. Pokud bude vše fungovat jak má, mohlo by to vyjít. Otázkou je jak bude manželství dílů stavěných v Rusku a v EU během mise kooperovat. U sovětských a poté i ruských sond bylo pravidlem, že jakákoli závada byla konec, řídící středisko prakticky nedokázalo improvizovat či změnit program a jednalo se vždy o mnohatunové cvalíky, kde se nemuselo s váhou vybavení a řídích elementů nijak šetřit.

    • Risa123 napsal:

     Ono se těžko improvizuje, když sonda přestane úplně komunikovat…

     • Alois napsal:

      Zajímalo by mne která část sondy bude mít počítač řídící přistání. Ptám se protože mezinárodnost je v případě přistávacího manévru přivedena, dle mého soudu, ad absurdum. První část až po padák bude v evropské režii a poslední fázi provede ruský modul, který na to bude mít odhaduji výrazně méně než minutu.

     • Přistání nebude řízeno 2 systémy, jak naznačuje Alois. Řídící jednotka je logicky umístěna na přistávacím modulu, přičemž zodpovědnost na nejvyšší úrovni má Thales Alenia Space, za dílčí prvky řídícího systému jsou odpovědny evropské a americké firmy GMV, Airbus DS, Honeywell a Sener.

    • To že nezbývá mnoho času je myšleno jak? V každém případě kritické testy, jež by mohly vést ke zpoždění se dělají na EM, QM, STM případně PFM modelech jednotlivých částí sondy a přístrojů. Článek pojednává o FM, u kterých se dělají jenom nejnutnější testy, vše ostatní bylo vyladěno při předchozích testech. Fungování částí vyrobených v Rusku a zapojených státech ESA (pozor, ne EU jak píše Alois) je samozřejmě neznámá, ale právě proto se tomu při testech věnuje zvýšená pozornost. Abych teda byl konkrétnější než bez argumentu kritizující Alois, tak sice se při integraci jede v režimu 24/7, ale je to dáno tím, aby se zachovala časová rezerva. Aktuálně to je 48 pracovních dní na stavbu a 66 pracovních dní na vypouštěcí kampaň.

 3. Jakub napsal:

  Neda se na Marsu hledat nĕco zajimavějšiho než je život?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.