sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Dva Rusové na kosmické vycházce

Na ruské kosmonauty Olega Kononěnka a Alexeje Ovčinina čeká dnes večer našeho času výstup do volného prostoru, který má trvat šest a půl hodiny. Jejich úkoly jsou poměrně rozličné. Čeká na ně třeba odběr vzorků z vnějších stěn modulu Pirs – Rusové by totiž rádi prověřili, jaká je úroveň jeho mikroskopického poškození. Na modulu Pirs se ještě zdrží při čištění jeho iluminátorů a v závěru na ně pak čeká úklid dvou experimentů. Konkrétně jde o experimenty Test a Vynoslivost, které byly po dobu několika let vystaveny střídání teplot a kosmickému záření. Kosmonauti oba experimenty uloží do speciálních kontejnerů, ve kterých se pak vzorky přepraví na Zemi.

Oleg Kononěnko má na svém kontě již tři kosmické vycházky s celkovou délkou 18 hodin a 27 minut. Jeho kolega Alexej Ovčinin však dnes zažije pocit z výstupu do volného prostoru poprvé v životě. Výstup by měl začít dnes v 17:45 SELČ a NASA TV bude jako obvykle poskytovat přímý přenos. Okno přehrávače najdete pod tímto odstavcem.

Zdroje informací:
https://novinkykosmonautiky.blogspot.com/
https://blogs.nasa.gov/
https://www.energia.ru/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://live.staticflickr.com/1899/44042845014_66e0885726_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
5 let před

Nu my, kteří jsme četli Příběh opravdového člověka v originále víme, že выносливость je vytrvalost 🙂

Jan
Jan
5 let před
Odpověď  frank

Cílem experimentu vynoslivost je studium dlouhodobého vlivu kosmického letu na vzorky materiálů, které jsou na povrchu stanice (na modulu MIM Poisk) ve dvou režimech – mechanicky namáhané a nenamáhané. Jedna sada vzorků je vystavena kosmickým podmínkám 1 rok, druhá 3 roky.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jan

Díky za doplnění!

kluzo
kluzo
5 let před

Co je zač ta fotka kosmonauta co tam mají přivázanou? Gagarin či co a proč?

Ondřej Šamárek
Editor
5 let před
Odpověď  kluzo

To je fotografie Alexeje Leonova, který v roce 1965 jako první člověk vystoupil do volného prostoru. Zítra oslaví 85. narozeniny, takže mu Kononěnko a Ovčinin chtěli tím portrétem a transparenty na zadní části batohů svých skafandrů vzdát hold.

Kluzo
Kluzo
5 let před

Tak to je moc hezké, děkuji za info.

Ondřej Šamárek
Editor
5 let před
Odpověď  Kluzo

Není vůbec zač! 😉

Yasuto
Yasuto
5 let před

jAKTO, ŽE SE HVĚZDNÉ POZADÍ NEPOHYBUJE ??? U6 několik minut na to čumím a hvězdy se ani nehnou…

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Yasuto

Vy jste na těch záběrech viděl nějaké hvězdy? To bych se dost divil. Řekl bych, že kamery nemají dost citlivé čipy, aby zachytily tak slabé objekty. 😉 To, co možná považujete za hvězdy je spíše prach či jiná nečistota na optice kamery.

P.S. Zkuste si příště, prosím, před odesláním komentáře přečíst, co jste napsal. CapsLock a náhrada ž za 6 odhalíte na první pohled a když to opravíte před odesláním, vypadá váš komentář rozumněji.

jirka44
jirka44
5 let před

Neviděl jsem sice tento konkrétní případ, ale nehybné světlé tečky jsou často vidět na záběrech z kamer, které pobývaly nějakou dobu na oběžné dráze. Jsou to trvale poškozené buňky snímače kosmickým zářením.

czipis
czipis
5 let před

Tak pry pri vystupu nasli zapomenuty rucnik. Skoda ze ten vystup neprobehl v sobotu, to by zajiste byl rucnik nejakeho Stopare.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.