ŽIVĚ: Americko-kanadský výstup do volného prostoru

Na ISS jsme na konci března zažili hned dva výstupy do volného prostoru. Anne Mc Clain, Christina Koch a Nick Hague postupně pomohli s výměnou starých akumulátorů za nové. Jelikož přípravy na výstup zaberou hodně času, je vhodné naplánovat předem připravované vycházky blíže k sobě. Dnes se proto dočkáme třetího a závěrečného výstupu z aktuálního „bloku“. Na výstup, který má začít ve 14:05 SELČ, se vydají Anne McClain a David Saint-Jacques, které čeká šest a půl hodiny dlouhá vycházka. Tentokrát však už nebudou řešit výměnu akumulátorů. Jejich úkoly jsou pestřejší a v tomto článku můžete celý výstup sledovat živě.

Za hlavní úkol výstupu můžeme označit vytvoření záložní cesty pro napájení kanadské staniční robotické paže alias Canadarm2. Kromě toho mají astronauti nainstalovat kabely, které umožní rozšířit bezdrátové komunikační pokrytí exteriéru stanice, ale také vylepší síťové parametry výpočetních možností. NASA TV by měla s přenosem začít ve 12:30, kdy budou ještě Anne McClain a David Saint-Jacques v útrobách stanice, takže diváci budou moci sledovat i přípravy na výstup. Celkově půjde o 216. výstup z ISS věnovaný její stavbě a údržbě. Velitelkou výstupu (EV 1) bude Anne Mc Clain, kterou na záběrech poznáte podle skafandru s červenými proužky. David Saint-Jacques bude mít oficiální označení EV 2 a jeho skafandr nebude mít pruhy žádné.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss058e015358.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Americko-kanadský výstup do volného prostoru”

 1. Jiří Novotný napsal:

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat, zda se před výstupem nějak ošetřuje pokožka obličeje astronautů například proti svědění.

 2. Tomas mik napsal:

  Kde se muzu kouknout na vysledky z experimentu na iss?

 3. Michael napsal:

  Pořád jsem hledal ty červené pruhy na skafandru a oni je mají na stehnech skafandru. 🙂 Díky za okaz na přenos. Ještě možná laická otázka.. Proč když je posádka svléká ze skafandru jsou kosmonauti po výstupu vystaveni intenzivnímu detailnímu focení?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.