sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zásah Ryugu potvrzen

Japonská kosmická agentura JAXA přinesla aktuální informace o zásahu planetky Ryugu měděným projektilem, ke kterému došlo dnes v noci. Snímek, který agentura zveřejnila, pochází z malé kamery DCAM3, kterou sonda Hayabusa 2 uvolnila předtím, než se sama schovala za planetku. Na fotografii je vidět materiál vyvržený z povrchu Ryugu, což je jednoznačný důkaz, že impaktor SCI splnil svůj úkol, který jsme podrobněji popsali ve včerejším článku. A jaký bude další postup? Hayabusa 2 bude zhruba dva týdny vyčkávat, než se veškerý vyvržený materiál rozptýlí či usadí, aby její sestup k povrchu nebyl nebezpečný.

Z vytvořeného kráteru by pak měla sonda odebrat vzorky materiálu, které se v budoucnu dostanou na Zemi v návratovém pouzdru. Vědci tak dostanou možnost prostudovat složení těchto látek, které byly uloženy pod povrchem planetky a jsou tedy zachovalejší, než kdyby byly neustále vystaveny podmínkám kosmického prostoru.

Kamera DCAM3 pořídila tento snímek 5. dubna ve 4:36 SELČ,
Kamera DCAM3 pořídila tento snímek 5. dubna ve 4:36 SELČ,
Zdroj: http://global.jaxa.jp

Zdroje informací:
http://global.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D3YfgvtUEAA7-S5.jpg:large
http://global.jaxa.jp/press/2019/04/images/20190405b_01.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
6 let před

Sonda nese celý roj autonomních mikrosond a tady musely dvě pracovat synchronně a navíc ohledem na hlavní těleso. V porovnání s H-1 která nesla jedno těleso, ovšem krom značkovačů, které zmizelo v prostoru a planetku minulo. H-2 zatím co vypustila, vše našlo cíl a i první odběr byl na rozdíl od H-1 úspěšný. Při nepatrném zvýšení hmotnosti je zřejmý kvantitativní a kvalitativní skok ve vybavení a spolehlivosti celku. Mise tímto ale nekončí a plně naplnit zbývající program včetně návratu bude ještě velice náročné.
Přímý přenos byl kvalitní, krom informacemi naplněného komentáře byla na panelu aktuální poloha sondy a realizovaná činnost.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
6 let před

Až má člověk chuť říct „Že se nestyděj ho takhle mlátit, když jim nic neudělal!! 😀

Jirka Hadac
Jirka Hadac
6 let před
Odpověď  Vladimír Todt

To vis, neni to planeta, takze planetarni ochrana se na nej nevztahuje 🙂

Dan
Dan
6 let před
Odpověď  Jirka Hadac

Já bych to nerozšiřoval, může se toho někdo chytit. 🙂

veverka
veverka
6 let před

Jsem tak trochu doufal, ze ty zabery impaktu budou ponekud detailnejsi. A ne jen par pixelu.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  veverka

Já si myslím, že i těch pár pixelů je víc, než v co jsem doufal. Uvědomme si, jak složitý manévr to byl.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  veverka

Pokud vím, tak DCAM nemá možnost jakékoli korekce a byla vypuštěna asi 20 minut před drtivým úderem a celou tu dobu musela zůstat správně zorientována směrem k předpokládanému místu dopadu. Sonda se mezitím schovala za obzor, ale přitom musela být v dohledu od DCAM. Takže SCI s impactorem + kamera + sonda a to vše muselo spolupracovat bez přímého zásahu ze Země. Pořádně náročná akce, takže i toto foto je úspěch. Ale je pravda, že jsem měl také trochu jinou představu.

Osud DCAM už potvrzen mít nebudeme, ale snad si ji Ryugu časem přitáhne a přidá k dalším pozemským suvenýrům, co už má. Zatím by na povrchu mělo ležet 7 věcí a ještě něco přibude. Pokud jde o SCI, tak tam bych hádal, že odpal ho poslal od Ryugu pryč.

Sedlo
Sedlo
6 let před

Celé mi to připadá neuvěřitelné… THIS IS SCIENCE! Čeho všeho by lidstvo mohlo dosáhnout, kdyby neplýtvalo energii a zdoje na malichernosti. Skoro se už začínám obávat útoku Temného lesa.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.