Zásah Ryugu potvrzen

Japonská kosmická agentura JAXA přinesla aktuální informace o zásahu planetky Ryugu měděným projektilem, ke kterému došlo dnes v noci. Snímek, který agentura zveřejnila, pochází z malé kamery DCAM3, kterou sonda Hayabusa 2 uvolnila předtím, než se sama schovala za planetku. Na fotografii je vidět materiál vyvržený z povrchu Ryugu, což je jednoznačný důkaz, že impaktor SCI splnil svůj úkol, který jsme podrobněji popsali ve včerejším článku. A jaký bude další postup? Hayabusa 2 bude zhruba dva týdny vyčkávat, než se veškerý vyvržený materiál rozptýlí či usadí, aby její sestup k povrchu nebyl nebezpečný.

Z vytvořeného kráteru by pak měla sonda odebrat vzorky materiálu, které se v budoucnu dostanou na Zemi v návratovém pouzdru. Vědci tak dostanou možnost prostudovat složení těchto látek, které byly uloženy pod povrchem planetky a jsou tedy zachovalejší, než kdyby byly neustále vystaveny podmínkám kosmického prostoru.

Kamera DCAM3 pořídila tento snímek 5. dubna ve 4:36 SELČ,

Kamera DCAM3 pořídila tento snímek 5. dubna ve 4:36 SELČ,
Zdroj: http://global.jaxa.jp

Zdroje informací:
http://global.jaxa.jp/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D3YfgvtUEAA7-S5.jpg:large
http://global.jaxa.jp/press/2019/04/images/20190405b_01.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Zásah Ryugu potvrzen”

 1. Sedlo napsal:

  Celé mi to připadá neuvěřitelné… THIS IS SCIENCE! Čeho všeho by lidstvo mohlo dosáhnout, kdyby neplýtvalo energii a zdoje na malichernosti. Skoro se už začínám obávat útoku Temného lesa.

 2. veverka napsal:

  Jsem tak trochu doufal, ze ty zabery impaktu budou ponekud detailnejsi. A ne jen par pixelu.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Já si myslím, že i těch pár pixelů je víc, než v co jsem doufal. Uvědomme si, jak složitý manévr to byl.

  • Spytihněv napsal:

   Pokud vím, tak DCAM nemá možnost jakékoli korekce a byla vypuštěna asi 20 minut před drtivým úderem a celou tu dobu musela zůstat správně zorientována směrem k předpokládanému místu dopadu. Sonda se mezitím schovala za obzor, ale přitom musela být v dohledu od DCAM. Takže SCI s impactorem + kamera + sonda a to vše muselo spolupracovat bez přímého zásahu ze Země. Pořádně náročná akce, takže i toto foto je úspěch. Ale je pravda, že jsem měl také trochu jinou představu.

   Osud DCAM už potvrzen mít nebudeme, ale snad si ji Ryugu časem přitáhne a přidá k dalším pozemským suvenýrům, co už má. Zatím by na povrchu mělo ležet 7 věcí a ještě něco přibude. Pokud jde o SCI, tak tam bych hádal, že odpal ho poslal od Ryugu pryč.

 3. Vladimír Todt napsal:

  Až má člověk chuť říct „Že se nestyděj ho takhle mlátit, když jim nic neudělal!! 😀

 4. Alois napsal:

  Sonda nese celý roj autonomních mikrosond a tady musely dvě pracovat synchronně a navíc ohledem na hlavní těleso. V porovnání s H-1 která nesla jedno těleso, ovšem krom značkovačů, které zmizelo v prostoru a planetku minulo. H-2 zatím co vypustila, vše našlo cíl a i první odběr byl na rozdíl od H-1 úspěšný. Při nepatrném zvýšení hmotnosti je zřejmý kvantitativní a kvalitativní skok ve vybavení a spolehlivosti celku. Mise tímto ale nekončí a plně naplnit zbývající program včetně návratu bude ještě velice náročné.
  Přímý přenos byl kvalitní, krom informacemi naplněného komentáře byla na panelu aktuální poloha sondy a realizovaná činnost.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.