sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropské sondy ve 3D

Evropská kosmická agentura představila novou stránku, na které si přijdou na své všichni technologičtí hračičkové. Chcete si prohlédnout evropské kosmické sondy ze všech možných úhlů? Chcete si stáhnout jejich trojrozměrné modely v různých formátech pro různé programy? Máte zájem si vystřihnout sondy z papíru a slepit? Pak je přesně pro vás určena adresa scifleet.esa.int, na které tohle všechno najdete. Nabídka se navíc bude postupně rozšiřovat třeba o modely vhodné k 3D tisku, takže se určitě vyplatí dát novou adresu do záložek a čas od času se k ní vrátit.

Seznam sond v databázi je úctyhodný.
Seznam sond v databázi je úctyhodný.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net

Na hlavní stránce na Vás čeká stylizovaná trojrozměrná sluneční soustava, ve které jsou kosmická tělesa. U nich pak najdete evropské sondy, které zde pracovaly či pracovat mají. Po kliknutí na objekt, se o něm dozvíte bližší informace – a pro úplnost dodejme, že objektem myslíme jak samotné sondy, tak i planety, komety a další tělesa – i u nich jsou k dispozici trojrozměrné modely.

Na stránce pro stažení (na kterou se snadno dostanete kliknutím na nápis DOWNLOADS vpravo nahoře), pak najdete výpis všech objektů databáze se všemi možnostmi, které si můžete stáhnout. I zde platí, že po kliknutí na název, se vám otevře stránka s modelem objektu a základními informacemi v angličtině.

A jaké sondy zatím v databázi jsou? Těšte se na BepiColombo a její MMO, MPO či MTM, dále na Cassini (s Huygensem i bez), Cluster, Double Star, EDM z mise ExoMars 2016, Euclid, Gaia, Giotto, Herschel, Huygens, Integral, ISO, JUICE, Lisa Pathfinder, Mars Express, Philae, Planck, Proba-2, Rosetta (s Philae i bez), Schiaparelli, Smart-1, SOHO, Solar Orbiter, sestavu ExoMars 2016, TGO, Ulysses, Venus Express nebo XMM-Newton. Kromě toho zde najdete i model komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko.

Do komentářů nám můžete napsat, který model vás zaujal nejvíc, nebo který si stáhnete jako první a co s ním plánujete dělat.

Zdroje informací:
http://scifleet.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…d2fb728430d7c28a06d66f06080641ad&oe=5D6D476A

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před

Tak jádro komety už jsme měli vytištěné ve velikosti asi 15 cm na výstavě Euroregion Tour letos v Jablonci, ale co mě nejvíc mrzí je, že modely zatím nejsou optimalizované pro běžný 3D tisk a tak to bude buď dřina to pro tisk připravit, nebo to nepůjde, ale zkusím. Nejspíš začnu u Rosetty, jak jinak.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Martin Gembec

U modelů pro 3D tisk mají uvedeno, že již brzy budou k dispozici. Tak nezbývá, než se těšit.

https://kosmonautix.cz/2019/04/22/evropske-sondy-ve-3d/