Příprava na první komerční start Falconu Heavy

Vizualizace startu Falconu Heavy bez lodi Dragon

V sobotu 2. března odstartovala z floridské rampy 39A raketa Falcon 9 s prvním exemplářem lodi Crew Dragon. Jak jsme ale psali v nedávném článku, tak tohle historické odpaliště čeká v letošním roce ještě několik mimořádně atraktivních startů. Tím nejbližším je mise Arabsat-6A, na kterou má vyrazit Falcon Heavy. Ten si sice svou premiéru odbyl už vloni v únoru, ale tehdy šlo jen o zkušební misi, která měla prověřit fungování nejsilnější rakety současnosti v ostrém provozu. Teď, když mise DM-1 odstartovala, se můžeme začít naplno věnovat přípravám na Falcon Heavy. Podle všeho se zdá, že přípravy začaly jen pár hodin po startu Falconu 9 s Crew Dragonem.

Snímek Thomase Burghardta ukazuje jeřáb, který na rampě 39A odstraňuje z TELu jistící čelisti - jedna z nich je již volná (tu jsme označili šipkou).

Snímek Thomase Burghardta ukazuje jeřáb, který na rampě 39A odstraňuje z TELu jistící čelisti – jedna z nich je již volná (tu jsme označili šipkou).
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Pozorní návštěvníci floridského kosmodromu si všimli, že po sobotním startu Falconu 9 zůstal na rampě tzv. TEL, tedy konstrukce, ke které je raketa v montážní hale připojena, pak jsou společně vyvezeny na startovní rampu, kde TEL drží nosič během vztyčovacího procesu. TEL po startu nezamířil do montážní haly, ale naopak k němu na rampu přijel jeřáb. Začalo se okamžitě spekulovat o tom, že jde o přípravu TELu na start Falconu Heavy. Jak potvrdily fotky od Thomase Burghardta, jeřáb pracuje na odstranění postranních čelistí, přičemž na fotkách je vidět, jak je již jedna z čelistí demontovaná.

Klasický Falcon 9 je před startem držený čtveřicí těchto zařízení, která jsou rozmístěna po jeho obvodu s rozestupy 90 °. Falcon Heavy má však vedle centrálního stupně ještě dva stupně postranní. Ty jsou v místech, kde se při startech Falconu 9 nachází dvě čelisti – ty se proto musí odstranit. Každý postranní stupeň Falconu Heavy pak budou samozřejmě držet tři čelisti.

Archivní snímek pořízený před přestavbou TELu na FH konfiguraci, na kterém jsou ale dobře vidět obě boční čelisti. Ta východní a západní se musí demontovat.

Archivní snímek pořízený před přestavbou TELu na FH konfiguraci, na kterém jsou ale dobře vidět obě boční čelisti. Ta východní a západní se musí demontovat.
Zdroj: https://i.imgur.com

Na kosmodromu by již několik týdnů měly být všechny tři „první stupně“ a před několika dny byl na kosmodromu zaznamenán také tahač s horním stupněm, který je zřejmě určen pro tuto misi. To by znamenalo, že na místě jsou již všechny konstrukční prvky. Příprava TELu na Falcon Heavy zabere několik dní – kromě odstranění čelistí je potřeba nainstalovat čelisti nové, umístit vzpěry a zařízení TSM pro datové spojení a tankování bočních stupňů. Podle informací z portálu Launch Photography se start v březnu nestihne a měl by přijít až v dubnu. Připomeňme ještě, že boční stupně mají přistát na pevnině a centrální na mořské plošině, přičemž všechny tři mají již za pár měsíců letět znovu na Falconu Heavy s misí STP-2.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2017/02/2745466_orig.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D01fEHbX0AAC17l.jpg:large
http://i.imgur.com/EuekDyk.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

14 komentářů ke článku “Příprava na první komerční start Falconu Heavy”

  1. Štěpán napsal:

    Budu trochu spekulovat. SpaceX chce vyslat STP-2 co nejdříve po Arabsatu. Ale zároveň má ze stejné rampy startovat CD na IAT (v dubnu???). Podle mě bude příprava CD trvat déle než příprava FH + není nutná úprava rampy pro FH takže by FH měl startovat před CD IAT. 😀

  2. georgoo napsal:

    Nerad by som privelmi vrtal 🙂 ale ten obrazok, ktory je v clanku je stara verzia TEL-u, este pred modifikaciou pre FH.
    Sucasna verzia ma 8 zamkov, 2 su prestavitelne. Presuvaju sa podla toho ci startuje Falcon 9, alebo FH

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.