Štítek ‘Arabsat 6A’

StatistiX: 8. díl – SpaceX v roce 2019

StatistiX

Přelom roku už je dávno za námi stejně jako všelijaké sumarizace roku předchozího a výhledy na rok aktuální. Přesto se pojďme ještě jednou pozastavit a poohlédnout zpět. Je načase, abychom se v našem pravidelném seriálu StatistiX zaměřili na rok 2019 z pohledu společnosti SpaceX – současného světového lídra na komerčním trhu vynášení nákladu do kosmu a průkopníka na poli kosmických technologií. V minulém roce se toho, jak už tomu u SpaceX bývá zvykem, událo velmi mnoho. Na jednu stranu firma sice uskutečnila výrazně méně startů svých raket, než v letech minulých, na stranu druhou však překročila celou řadu významných milníků od první mise vůbec první soukromé lodi pro posádku na světě, přes první komerční start nejsilnější rakety současnosti, první let prototypu meziplanetární lodi, první úspěšnou záchranu aerodynamického krytu rakety a jeho opakované použití, až po počátek budování největší družicové megakonstelace, která nemá obdoby. Těch nej, poprvé a dalších superlativů je až neuvěřitelně mnoho. Pojďme se tedy na počínání SpaceX v roce 2019 podívat souhrnným pohledem faktů, čísel a grafů.

SpaceX poprvé použije letěný kryt

Při nadcházející misi Starlink bude použit zachráněný aerodynamický kryt z mise ArabSat 6A. 6. listopadu 13:47

ArabSat-6A na svém místě

Družice je po měsíci na své plánované oběžné dráze s parametry 35 770 km v perihelu a 35 800 km v afelu. Via Pavel Vantuch. 21. května 20:37

Vesmírné výzvy – duben 2019

Kosmonautika nám v posledních týdnech a měsících přináší skutečně velké množství zajímavých událostí. Velmi dobře je to vidět i na postupně se prodlužující stopáži pořadu Vesmírné výzvy. Rekordní délka minulého dílu nevydržela dlouho – aktuální vydání je s 37 minutami a 39 sekundami nejdelším dílem v historii. Těšit se můžete na celkem sedm hlavních témat – od neúspěšného přistání soukromého landeru Beresheet a prvního komerčního startu Falconu Heavy přes první vzlet letounu Stratolaunch, bombardování planetky Ryugu sondou Hayabusa 2, start lodi Progress MS-11 až po start lodi Cygnus NG-11 a výstup do volného prostoru z ISS.

Kosmotýdeník 344 (15.4. – 21.4.)

Dnes se v Kosmotýdeníku můžete těšit na jedno velké téma. Tím je výrazná úprava lodě Cygnus NG-11, která je aktuálně připojená k Mezinárodní kosmické stanici a úprava její nosné rakety Antares 230. Společnost Northrop Grumman má s lodí i raketou velké plány zahrnující například i zásobování stanice u Měsíce. Jak toho chtějí dosáhnout, které novinky obsahuje aktuální loď a co nás ještě čeká, vám představí hlavní téma Kosmotýdeníku. Dále se podíváme na fotografie rozbitého centrálního stupně Falconu Heavy a zamíříme i na Mars. Přeji vám dobré čtení a hezkou neděli. 

Poškozený stupeň FH se vrátil

Do přístavu dorazila plošina se spodní částí překlopeného centrálního stupně Falconu Heavy. 18. dubna 11:35

OBRAZEM: Neskutečné snímky Falconu Heavy

Ruku na srdce, nejsilnější raketa současnosti nestartuje každý den. Pohled na 27 motorů Merlin, které svým výkonem ženou nosič k obloze, má nepopsatelné kouzlo. To láká nejen diváky, ale i fotografy, kteří chtějí svými aparáty zvěčnit onen prchavý moment plný spoutané síly. Tento článek Vám přinese ty nejpovedenější fotografie, které vznikly při včerejším startu Falconu Heavy – první misi tohoto nosiče, která nebyla testovací a která dopadla na sto procent úspěšně. Čistě obrazové články vydáváme jen výjimečně, ale tato událost (i fotografové, kteří ji zvěčnili) si to plně zaslouží.

Falcon Heavy uspěl

Pokud za úspěch bereme přistání všech tří stupňů, pak můžeme start hodnotit jen v superlativech. Boční stupně jsou na pevnině, centrální na mořské plošině, horní stupeň na parkovací dráze. Zdroj. 12. dubna 0:50

ŽIVĚ A ČESKY: Nejsilnější raketa současnosti startuje

Původně se měl Falcon Heavy od firmy SpaceX odlepit od floridské rampy 39A už dnes krátce po půl jedné ráno našeho času, jenže počasí bylo proti. Meteorologové sice udávali pohodovou pravděpodobnost dobrých podmínek 80 %, ale do ní nebyl započítán výškový vítr. Jeho vysoká rychlost, přesněji řečeno nebezpečné střihy větru v různých výškách nakonec způsobily, že se start několikrát posunul v rámci startovního okna a nakonec byl přesunut na další den. V pátek v 0:35 našeho času by se mělo otevřít téměř dvouhodinové startovní okno a my Vás opět zveme ke sledování našeho komentovaného přenosu.

Falcon Heavy odložen

Start nejsilnější rakty současnosti se odkládá nejméně o 24 h. Zdroj 11. dubna 2:00