Počet astronautů na ISS se vrátí do normálu

11. října 2018 startovala z Bajkonuru raketa Sojuz-FG s pilotovanou lodí Sojuz MS-10. Vinou selhání čidla na jednom ze čtyř urychlovacích bloků však došlo k havárii a Alexej Ovčinin s Nickem Haguem se zachránili jen díky aktivování záchranného systému. Jelikož jejich loď nedoletěla k Mezinárodní kosmické stanici, musel být dočasně zredukován počet členů dlouhodobých posádek na ISS. Zatímco běžně zde pobývá šest lidí, tak v posledních pěti měsících to byl jen poloviční počet. Výjimkou bylo pouze několik dní mezi 3. a 20. prosincem loňského roku, kdy stanici obývalo šest lidí. Třetího totiž přiletěla tříčlenná posádka Sojuzu MS-11, která je na stanici dodnes a 20. prosince odletěla posádka Sojuzu MS-09, která se vracela po půlroční misi. Již příští týden by se ale situace měla vrátit do starých dobrých kolejí se šesti kosmonauty.

Ukládání lodi Sojuz MS-12 do aerodynamického krytu.

Ukládání lodi Sojuz MS-12 do aerodynamického krytu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

14. března ve 20:44 SEČ by měla z kosmodromu Bajkonur odstartovat nosná raketa Sojuz FG, která ponese kosmickou loď Sojuz MS-12. V ní poletí oba muži, kteří vloni na podzim zažili nepříjemné nouzové přerušení mise. Alexej Ovčinin a Nick Hague ale nepoletí sami. Společně s nimi se na ISS podívá i Christina Koch, která si odbude kosmickou premiéru.

Jelikož má ke startu dojít už za týden, je jasné, že přípravy jsou již v plném proudu. Ruská agentura Roskosmos se dnes pochlubila trojicí fotografií z ukládání kosmické lodi do aerodynamického krytu. Následně bude tato sestava připojena k horní části nosné rakety a samozřejmě bude vybavena i záchrannou věžičkou.

Aerodynamický kryt ukrývající Sojuz MS-12.

Aerodynamický kryt ukrývající Sojuz MS-12.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D0-dnHlW0AYfdLj.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D0-dn3TX0AA2itQ.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D0-ePaOWoAE6T13.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

17 komentářů ke článku “Počet astronautů na ISS se vrátí do normálu”

 1. Jan Pohořelický napsal:

  No jak se tady píše o raketoplánech, tak to byl stejnak masakr jak velké to bylo 😀 Jo předražený, ale vypadalo to fakt dobře.

 2. Packa napsal:

  Děkuji za odpověď. je někde dohledatelné nějaké foto nástupu ? nikde jsem nic takového nenašel .

 3. Packa napsal:

  můžu se zeptat kudy do sojuzu nastupují astronauté ? to je v krytu nějaký otvíratelný průlez ? jak dlouho před odletem nastupují ?

 4. svk napsal:

  kolko je max pocet astronautov v ISS?

 5. Počtem jde o návrat do „normálu“, ale to je takový laický tabulkový normál. Stále to není normál s ohledem na poměr přítomných kosmonautů ROS a USOS.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.