sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Výstup do volného prostoru na výměnu baterií

Dnes, tedy 22. března nás čeká první ze série tří výstupů do volného prostoru z ISS. Další přijde přesně za týden a třetí je plánován na 8. dubna. Přímé přenosy všech tří výstupů mají společný začátek – NASA TV začne vysílat v 11:30 příslušného dne. První výstup, který je plánován už na dnešek by měl oficiálně začít ve 13:05 SEČ, kdy Nick Hague a Anne McClain přepnou své skafandry na vnitřní baterie. Následně se vydají ven z přechodové komory modulu Quest a bude na ně čekat jediný úkol. Mají nahradit nikl-vodíkové baterie, které se na oběžnou dráhu dostaly v době, kdy se stanice budovala, za nové a silnější lithium-iontové baterie, které obslouží energetický kanál jednoho páru staničních fotovoltaických panelů.

Nové baterie dopravila na stanici v loňském roce japonská loď HTV, ale kvůli neplánovaně sníženému počtu astronautů na stanici nebylo možné přistoupit k jejich instalaci, ke které tedy dojde až nyní. Aktuální výměna baterií je součástí většího programu, který si klade za cíl kompletně vyměnit všechny baterie staničních zdrojů elektrické energie. První kolo téhle výměny proběhlo v lednu 2017 a další výstupy budou následovat. Už 29. března se do volného prostoru vydají Anne McClain a Christina Koch. Půjde o historicky první případ, kdy vesmírnou vycházku obslouží čistě ženská dvojice. Při svém výstupu se budou pohybovat ve stejné oblasti jako při dnešním výstupu, ale budu pracovat s jiným energetickým kanálem.

Sérii výstupů zakončí 8. dubna Nick Hague a David Saint-Jacques, kteří nainstalují propojovací kabely mezi modulem Unity a sekcí S0 na příhradové konstrukci. Tato činnost vytvoří záložní elektrické propojení, které bude schopné napájet staniční paži Canadarm2. Astronauti kromě toho připojí kabely, které umožní lepší bezdrátové komunikační pokrytí vnější části orbitálního komplexu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://farm8.staticflickr.com/7826/47053380702_2e43496b39_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Stepan Krnansky
Stepan Krnansky
5 let před

Nevite nekdo co jsou nikl-vodikove baterie? To slysim poprve… myslel jsem ze tam byly Ni-Mh baterie… ale to nejsou vodikove baterie ne? Nebo maji nejake specialni?

Diky pokud nekdo zna odpoved 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Stepan Krnansky

Když jsem o výměně baterií psal poprvé, tak mne to také překvapilo a pátral jsem. Našel jsem tuhle stránku na anglické wiki, kde je i popsáno, jak se liší od Ni-Mh baterií.

Stepan Krnansky
Stepan Krnansky
5 let před

Diky 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Stepan Krnansky

Není zač, taky to pro mne bylo překvapení. 😉

David Suchomel
David Suchomel
5 let před

Zdá se mi to nebo v centrále na COMu je Thomas Pesquet?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  David Suchomel

Ano, dnes dělá spojku pozemního střediska s astronauty právě on.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.