sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Výstup do volného prostoru na výměnu baterií

Dnes, tedy 22. března nás čeká první ze série tří výstupů do volného prostoru z ISS. Další přijde přesně za týden a třetí je plánován na 8. dubna. Přímé přenosy všech tří výstupů mají společný začátek – NASA TV začne vysílat v 11:30 příslušného dne. První výstup, který je plánován už na dnešek by měl oficiálně začít ve 13:05 SEČ, kdy Nick Hague a Anne McClain přepnou své skafandry na vnitřní baterie. Následně se vydají ven z přechodové komory modulu Quest a bude na ně čekat jediný úkol. Mají nahradit nikl-vodíkové baterie, které se na oběžnou dráhu dostaly v době, kdy se stanice budovala, za nové a silnější lithium-iontové baterie, které obslouží energetický kanál jednoho páru staničních fotovoltaických panelů.

Nové baterie dopravila na stanici v loňském roce japonská loď HTV, ale kvůli neplánovaně sníženému počtu astronautů na stanici nebylo možné přistoupit k jejich instalaci, ke které tedy dojde až nyní. Aktuální výměna baterií je součástí většího programu, který si klade za cíl kompletně vyměnit všechny baterie staničních zdrojů elektrické energie. První kolo téhle výměny proběhlo v lednu 2017 a další výstupy budou následovat. Už 29. března se do volného prostoru vydají Anne McClain a Christina Koch. Půjde o historicky první případ, kdy vesmírnou vycházku obslouží čistě ženská dvojice. Při svém výstupu se budou pohybovat ve stejné oblasti jako při dnešním výstupu, ale budu pracovat s jiným energetickým kanálem.

Sérii výstupů zakončí 8. dubna Nick Hague a David Saint-Jacques, kteří nainstalují propojovací kabely mezi modulem Unity a sekcí S0 na příhradové konstrukci. Tato činnost vytvoří záložní elektrické propojení, které bude schopné napájet staniční paži Canadarm2. Astronauti kromě toho připojí kabely, které umožní lepší bezdrátové komunikační pokrytí vnější části orbitálního komplexu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://farm8.staticflickr.com/7826/47053380702_2e43496b39_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Stepan Krnansky
Stepan Krnansky
5 let před

Nevite nekdo co jsou nikl-vodikove baterie? To slysim poprve… myslel jsem ze tam byly Ni-Mh baterie… ale to nejsou vodikove baterie ne? Nebo maji nejake specialni?

Diky pokud nekdo zna odpoved 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Stepan Krnansky

Když jsem o výměně baterií psal poprvé, tak mne to také překvapilo a pátral jsem. Našel jsem tuhle stránku na anglické wiki, kde je i popsáno, jak se liší od Ni-Mh baterií.

Stepan Krnansky
Stepan Krnansky
5 let před

Diky 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Stepan Krnansky

Není zač, taky to pro mne bylo překvapení. 😉

David Suchomel
David Suchomel
5 let před

Zdá se mi to nebo v centrále na COMu je Thomas Pesquet?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  David Suchomel

Ano, dnes dělá spojku pozemního střediska s astronauty právě on.

https://kosmonautix.cz/2019/03/22/zive-vystup-do-volneho-prostoru-na-vymenu-baterii/