sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Výzkum na ISS – Rostliny a duševní zdraví

Už zítra by měli k Mezinárodní kosmické stanici vyrazit tři noví astronauti, na které se posádka 58. dlouhodobé expedice už teď těší. Astronauti na ISS jsou již několik měsíců pouze ve třech, což se odráží na složitějším plánování vědeckého výzkumu. V pondělí měla posádka volno a proto se dnes v rámci našeho nepravidelného seriálu, který se věnuje výzkumu na ISS podíváme, jak to na Mezinárodní kosmické stanici vypadalo včera, tedy v úterý 12. března.

Salát vypěstovaný na ISS v rámci dřívějšího experimentu Veg-01.
Salát vypěstovaný na ISS v rámci dřívějšího experimentu Veg-01.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Američanka Anne McClain se věnovala kosmickému zahradničení v rámci experimentu VEG-03, který staví na poznatcích, které odborníci nasbírali v rámci pěstování rostlin v kosmickém prostoru při experimentu VEG-01. V rámci aktuálních experimentů se bude zkoušet pěstování nových druhů včetně červeného římského salátu, extra trpasličího Pak Choi (druh čínského zelí), kadeřavé kapusty a wasabi. Američanka se pak věnovala údržbě systémů podpory života v japonském modulu Kibó a následně se přesunula na údržbu racků, do kterých se vkládají vědecké přístroje. Tyto struktury disponují zdířkami pro připojení energie, dat, chlazení, vody a dalších servisních prostředků.

David Saint Jacques u amerických skafandrů pro výstupy do volného prostoru.
David Saint Jacques u amerických skafandrů pro výstupy do volného prostoru.
Zdroj: https://i.ytimg.com

Kanaďan David Saint-Jacques se nejprve pohyboval v modulu Quest, kde dokončoval dodatečnou přípravu na nadcházející sérií výstupů do volného prostoru, které jsou naplánovány na 22. a 29 března a na 8. dubna. Konkrétně se věnoval čištění chladicích okruhů ve skafandrech a následně se pustil i do kontroly těsnosti, když hledal případné úniky. Po této činnosti se přesunul k racku Human Research Facility-2, do kterého doplnil potřebné vybavení a mohl se pustit do vyplňování dotazníku. Ten je součástí experimentu Behavioral Core Measures, který si klade za cíl vytvořit standardizovanou sadu nástrojů pro rychlé a spolehlivé posouzení rizik nepříznivých kognitivních či behaviorálních podmínek a psychických problémů, které se mohou objevit při delších kosmických misích.

Ani velitel expedice číslo 58, ruský kosmonaut Oleg Kononěnko, nezahálel. Jeho činnost spočívala v čištění ovládacích panelů ruského modulu Zvezda a poté se pustil do přečerpávání kapalin do lodi Progress MS-10, který ke stanici dorazil v prosinci loňského roku.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/research/experiments/explorer/Images/iss050e036324.jpg
https://www.nasa.gov/…/explorer/Images/Overall%20Bellows%20Down%202.JPG
https://i.ytimg.com/vi/3ZqqQunAQL8/maxresdefault.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Brodský
Brodský
6 let před

Jestlipak si mohli kosmonauti také ochutnat co vypěstovali?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Brodský

Ano, před lety byla slavnostní první ochutnávka. 😉

frank
frank
6 let před

🙂
Američanka se pak věnovala údržbě systémů podpory života v japonském modulu Kibó a následně se přesunula na údržbu 🙂 RACKŮ :), do kterých se vkládají vědecké přístroje.

racks budou spíše modulové regály/nosiče 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  frank

Ano, jsou to v podstatě regály, ale v IT světě se pro ně běžně i v češtině používá označení racky (reky).

frank
frank
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

ono to znělo divně hlavně v souvislosti s tím farmařením a nedocvaklo mi to protože to bylo v jiném pádu než dál v článku 🙂

Popravdě dříve mi to tak nevadilo, ale poslední dobou jsem na na anglicismy docela naježený. Tady je to alespoň v odborném hovorovém významu i když zrovna zde má čeština dostatečnou zásobu výrazů, bohužel mám ale dojem, že se to přelévá do normální řeči a to často úplně zbytečně…

Jinak článek skvělý a dobře ukazuje, co znamená podměrečná posádka pro chod stanice, práce a zas práce…

Jana
Jana
6 let před
Odpověď  frank

Jo, všichni – dva si hráli. A velitel uklízel 🙂 .
A rackové tam řádili jak pominutí 🙂 .

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  frank

Naštěstí se situace pomalu vrací do starých kolejí. 😉

Jana
Jana
6 let před
Odpověď  frank

Jo! Přesně jsem si představila racky – v Chorvatsku chycené, na ISS nedobrovolně držené, jak se snaží v prostoru stanice, ne příliš objemném, prostě zdrhnout – KAMKOLI. Jen, aby do nich něvložili vědecké přístroje. Teďka budu na dovče dávat bacha, jestli mě rackové nešmírují 🙂 . Pobavilo, i když jsem věděla, že to jsou takové ty bedny. Ale prostě RACEK na ISS – nářez 🙂 . Ta vykulená očička, ten křik. A ve vesmíru jeho křik nikdo neuslyší 🙂 . Beznaděj tak hustá, že by se dala krájet.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.