11. října 2018 startovala z Bajkonuru raketa Sojuz-FG s pilotovanou lodí Sojuz MS-10. Vinou selhání čidla na jednom ze čtyř urychlovacích bloků však došlo k havárii a Alexej Ovčinin s Nickem Haguem se zachránili jen díky aktivování záchranného systému. Jelikož jejich loď nedoletěla k Mezinárodní kosmické stanici, musel být dočasně zredukován počet členů dlouhodobých posádek na ISS. Zatímco běžně zde pobývá šest lidí, tak v posledních pěti měsících to byl jen poloviční počet. Výjimkou bylo pouze několik dní mezi 3. a 20. prosincem loňského roku, kdy stanici obývalo šest lidí. Třetího totiž přiletěla tříčlenná posádka Sojuzu MS-11, která je na stanici dodnes a 20. prosince odletěla posádka Sojuzu MS-09, která se vracela po půlroční misi. Již příští týden by se ale situace měla vrátit do starých dobrých kolejí se šesti kosmonauty.
14. března ve 20:44 SEČ by měla z kosmodromu Bajkonur odstartovat nosná raketa Sojuz FG, která ponese kosmickou loď Sojuz MS-12. V ní poletí oba muži, kteří vloni na podzim zažili nepříjemné nouzové přerušení mise. Alexej Ovčinin a Nick Hague ale nepoletí sami. Společně s nimi se na ISS podívá i Christina Koch, která si odbude kosmickou premiéru.
Jelikož má ke startu dojít už za týden, je jasné, že přípravy jsou již v plném proudu. Ruská agentura Roskosmos se dnes pochlubila trojicí fotografií z ukládání kosmické lodi do aerodynamického krytu. Následně bude tato sestava připojena k horní části nosné rakety a samozřejmě bude vybavena i záchrannou věžičkou.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/D0-dnHlW0AYfdLj.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D0-dn3TX0AA2itQ.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D0-ePaOWoAE6T13.jpg
Počtem jde o návrat do „normálu“, ale to je takový laický tabulkový normál. Stále to není normál s ohledem na poměr přítomných kosmonautů ROS a USOS.
Pokud mi něco neuniklo, tak normál 3+3 neplatí už poměrně dlouho kvůli nízké vědecké kapacitě ruského segmentu. Tohle mi spíš připadá jako přechod na nový normál 4+2, kdy bude létat Crew Dragon a Starliner. Na 4+3 by se to mělo dostat až/jestli se připojí Nauka.
On ještě někdo věří v Nauku?
Mno… I panna porodila… 😉
😀 😀 😀
Tak takto jsem se už dlouho na technowebu nenasmál 😀
kolko je max pocet astronautov v ISS?
Záleží po jak dlouhou dobu. V době, kdy se ke stanici připojily raketoplány jich tam bylo krátkodobě i více než deset.
Párkrát tam bylo 13 lidí, 6 posádka ISS + 7 v raketoplánu. Je to taky maximální počet lidí, co kdy byli najednou v kosmu
Pokud se nepletu, tak na ISS je jen 6 kójí na spaní (2 v ruském a 4 v západním segmentu). Když se tam vyskytuje víc lidí, ke spánku se využívají transportní lodě. To se týkalo hlavně raketoplánů, ale v Sojuzu by to mělo být taky pohodlné a v Dragonech a Starlinerech snad půjde spát taky (předpokládám, že sedačky se dají sklopit). A kdyby to někomu nevyhovovalo, tak se dá najít několik míst, kam jen tak přikurtovat spacák.
Jaká je kapacita podpory života, toalet, recyklace vody a tak podobně, netuším, ale jak psal pan Majer, deset lidí by neměl být problém.
můžu se zeptat kudy do sojuzu nastupují astronauté ? to je v krytu nějaký otvíratelný průlez ? jak dlouho před odletem nastupují ?
Nastupují pár hodin před startem skrz dvířka v aerodynamickém krytu, která jsou na stejném místě, kde je boční vstup do lodi.
Děkuji za odpověď. je někde dohledatelné nějaké foto nástupu ? nikde jsem nic takového nenašel .
Z voleje třeba tato fotka (není to sice přímo nástup kosmonautů, ale o umístění průlezu dává slušnou představu):
Tohle je Sojuz? Co je to na boku za rošt?
Ano, to je Sojuz uzavřený v aerodynamickém krytu.
Ten rošt (jeden ze čtyř) je aerodynamický stabilizátor, který se vyklopí v případě použití záchranného systému SAS.
Díky za info. O těch roštových stabilizátorech jsem nevěděl. Zmátla mě chybějící záchranná věžička.
No jak se tady píše o raketoplánech, tak to byl stejnak masakr jak velké to bylo 😀 Jo předražený, ale vypadalo to fakt dobře.