ŽIVĚ: Start první Ariane v letošním roce

Čína, Spojené státy, Indie i Japonsko už mají za sebou první start roku 2019 a dnes by se k nim měla přidat i Evropa. Firma Arianespace totiž na kosmodromu v Kourou připravuje start své nejsilnější rakety Ariane 5. Startovní okno trvá 61 minut a otevře se ve 22:01 SEČ. Pokud půjde všechno podle plánu, tak úkol rakety skončí přesně 42 minut a 26 sekund po startu. Jak už to bývá u Ariane 5 obvyklé, do vesmíru vynese dvě telekomunikační družice – jedna pokryje Evropu, Jižní Afriku a Střední Východ, zatímco druhá bude umístěna nad 48. poledníkem východní délky.

Družice Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4

Družice Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4
Zdroj: https://farm8.staticflickr.com

Obě družice se od horního stupně oddělí na eliptické dráze přechodové ke geostacionární. Nejnižší bod se bude nacházet 250 km vysoko, nejvyšší pak ve výšce 35 786 km a celá dráha bude vůči rovníku skloněna o 3°. Jako první z dvojice se osamostatní Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4, kterou postavila firma Lockheed Martin na modernizované platformě A2100.

Výsledkem je poměrně masivní komunikační aparát vážící při startu 6495 kg. Energie ze solárních panelů se bude ukládat do dvou Li-Ion baterií a plánovaná životnost družice komunikující v pásmech Ku a Ka je tradičních 15 let. Z hlediska manévrovatelnosti se hovoří dokonce o celých 23 letech.

Dvě minuty a 24 sekund po startu raketa odhodí urychlovací bloky na tuhé palivo a o 57 sekund později se zbaví i aerodynamického krytu. Centrální stupeň spalující směs kapalného kyslíku a vodíku ukončí svou činnost 8 minut a 41 sekund po startu, načež dojde k jeho odhození. Horní stupeň ESC-A je také na kryogenní palivo a jeho zážeh se postará o dosažení cílové oběžné dráhy. Vypnutí je plánováno na 25 minut a 9 sekund po startu. Družice Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4 bude před startem i během něj umístěna na horní pozici na adaptéru SYLDA. Oddělit by se od něj měla 27 minut a 21 sekund po startu.

Družice GSAT-31.

Družice GSAT-31.
Zdroj: https://i.imgur.com/

O 2 minuty a 14 sekund později se od zbývající sestavy oddělí válcovitý adaptér SYLDA, takže dojde k odhalení i druhého cestujícího – družice GSAT-31. Její oddělení je naplánováno na čas 42 minut a 27 sekund po startu. GSAT-31 je indickou telekomunikační družicí, která váží 2536 kilogramů a řadí se tak mezi velmi lehké geostacionární družice. Je schopna poskytovat komunikaci v pásmu Ku a její životnost je plánována na více než 15 let.

Zajímavé je, že GSAT-31 má na oběžné dráze nahradit družici Insat 4CR. Ta byla vypuštěna 2. září 2007, aby nahradila dosluhující Insat 4C. Jenže nosná raketa GSLV Mk 1 tehdy dosáhla nižší dráhy, než měla. Družice Insat 4CR tak musela využít své vlastní palivo. Geostacionární dráhy sice dosáhla, ale kvůli neplánovaně vysoké spotřebě paliva se její životnost zkrátila o 5 let. Náhradu v podobě GSAT-31 tedy potřebuje už nyní.

Společnost Arianespace připravila krátké prezentační video obou družic, ve kterém vidíme hlavně záběry z předstartovních příprav na kosmodromu v Kourou. Pod tímto odstavcem pak najdete okno přehrávače přímého přenosu v angličtině. Pokud preferujete francouzský komentář, můžete využít tento odkaz.

Zdroje informací:
http://www.arianespace.com/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=jMGEinBfBhs
https://farm8.staticflickr.com/7876/46694294111_d73f113d4b_b.jpg
https://i.imgur.com/N6fI8nP.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Start první Ariane v letošním roce”

  1. Jan Pohořelický napsal:

    Super, mě se líbí, jak je to úplně jinak řešené (asi jsem si moc zvyknul na Falcon 9). Má 2 velké postroní urychlovače, po odhození urychlovačů první stupeň stále letí – celkem dlouho. Po odhození 1. středového stupně se zažehne malé UFO 😀 v poměru ku raketě celkem malý 2. stupěň a ten hoří několik minut. Prostě nádhera.

  2. Miloš napsal:

    Tá Ariane je tak nádherná raketa. Preto si jej štart nenechám ujsť. Dúfam, že potvrdí svoju povesť a všetko prebehne bez problémov.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.