ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vyráží na historickou lunární misi

Více než měsíc uplynul od našeho posledního živě a česky komentovaného přenosu. Minulé týdny nenabídly žádné mimořádně zajímavé starty, ale to se nyní změní. Začínáme hned ve velkém stylu – raketa Falcon 9 by měla zítra velmi brzy ráno vyrazit na misi, která je opravdu atraktivní. Telekomunikační družice Nusantara Satu sice extra výjimečná není, ale sekundární náklad – izraelský soukromý lunární lander Beresheet přitahuje zaslouženou pozornost. Jedná se o první izraelskou misi k Měsíci a také o první pokus o přistání soukromého zařízení na Měsíci. Těšit se můžeme na přistání prvního stupně i na pokus o zachycení aerodynamického krytu.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pátek 22. února ve 2:45 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 2:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.elonx.cz/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/Spacecraft_03.jpg/1920px-Spacecraft_03.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

273 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vyráží na historickou lunární misi”

 1. šoko napsal:

  dost máte práce s článkami na kosmonatixe a teraz musíte zvládat kritiku za mall tv…..z druhej strany ste velmy férovi,lebo skoro kazdemu odpisujete na koment a to znamena,že Vam to nie je lahostajne.Starate sa maximalne o Vas web,a namiesto oddychu znášate kritiku……asi teraz po každom prenose na malltv Vám bude trebe kopec tabletiek od nervov….držím prsty a dakujem za Vasu prácu

 2. Miloš Hůla napsal:

  Vzhledem k tomu, že starty F9 jsou už rutina je v poslední době pro mne nejatraktivnější částí živých přenosů diskuse nad nedostupností záznamu. Vzhledem k tomu, že nemám nejmenší tušení jak finančně i jinak funguje takovéto webové zpravodajství, tak jsem strašně zvědav, že se něco nového dovím. Držím redakci i diskutujícím palce v nasazení na všech frontách a doufám, že nám tuhle zábavu brzy zkazí TVmall tím, že věci začnou fungovat. Ale nevsadil bych si na to. Alespoň budu mít menší výčitku, že málo procvičuji nagličtinu.

 3. soko napsal:

  neviem o aku sumu ide na mall tv,ale určite by sme Vam niečo prispeli pri návrate k YT

 4. Radoslav Karasek napsal:

  Ked uz je ta debata o Mall.tv, tak pridam aj ja kvapku.
  Osobne ten presun nechápem. Bol to technologicky krok spat, to je bez debaty. Je super, ze na tom kolegovia pracuju, ale co bude výsledok? Ze za 6 mesiacov sa dostanu na úroveň youtube? Trochu mi tam chyba nejaká pridana hodnota. Stoji tých par (10?) nových divákov za to pohnevanie si skalnych fanúšikov? Už aj k nam na východ sa dostalo, ze chceme len to najkvalitnejšie a nechceme sa uspokojovat s priemerom alebo dokonca podpriemerom. A youtube je, hovorte si co chcete, svetová jednicka. Super kvalita, super dostupnost.
  Keby ste mali nejaké iné dôvody, napr. Nesuhlasite s politikou youtube, alebo chcete podporovat ceske firmy, nepovedal by som nic. Ale vyžadovať od tisicok ludi, aby prekonali všetky tieto nepohodlne patalie na úkor par jednotiek nových divákov mi nepríde fér. Ale ja viem, nemusíme to sledovat.. Vy nic nevyzadujete a tak.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nesouhlas s politikou YT v tom není, to už je to spíše snaha podpořit český projekt. A hlavně možnost oslovit nové diváky. Mall.TV roste a zlepšuje se. Časem jistě vychytá mouchy.

   • benny napsal:

    A nenapadlo vás že naopak o mnoho diváků z youtube přijdete? A že jich bude víc než jich získáte?

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Samozřejmě i tato možnost hrozila a nemohli jsme ji vyloučit. Ovšem první tři přenosy ukázaly, že k žádnému propadu nedošlo a jsme minimálně na stejných číslech.

   • benny napsal:

    A nenapadlo vás že naopak o mnoho diváků z youtube přijdete a že jich bude nejspíš mnohem víc než jich získáte?

   • petr.s napsal:

    Osobne jsem narazil na pripad kdy na vychozi obrazovce ma kazdy seznam.cz a tam jsou odkazy na videa (nejakej stream) a tam byl skvely porad o vesmiru. skoda ze uz zkoncil… ne kazdy zna kosmonautix (tak daleko se od videi nedostal) kde najde odkaz na mall.tv no vlastne ja nebyt vas tak bych ani nezaregiszroval ze nejaky mall.tv vznikl takze lidi tam minimalne tahnete vy nikoliv mall k vam.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ne tak docela. Už jsme dostali zpětnou vazbu od nemalého množství lidí, kteří se o nás dozvěděli právě přes Mall.TV.

    P.S. Dobývání vesmíru jsem sice na Streamu přestal dělat, ale hned další týden začal na Mall.TV vycházet pořad Vesmírné zprávy, který na něj navazuje.

  • pavel napsal:

   Jde o třetí přenos na Mall.tv. Na takové závěry bych řekl je brzo. Myslím, že by bylo fér počkat, jak se z toho Mall ponaučí do budoucna.

 5. Kluzo napsal:

  No koukám že není problém jen s tímto videem ale spadl jim celej mall.tv ani se nenačte úvodní obrazovka, hlásí to „Error 524: A timeout occurred, http://www.mall.tv Host Error“

 6. Matouš Klugar napsal:

  pro Mall: Bylo by fajn zapracovat na tom, aby byl přímý přenos automaticky dostupný co nejdřív po ukončení PP.
  Tento jsem nestihl a chtěl jsem se na to podívat ráno, bohužel ani teď není možnost, tak jsem si pustil ofiko.

 7. Libor napsal:

  MallTV je Big Fail, to neokecáte.
  Jestli se něco hrdě označuje jako internetová televize, měly by být videa (živě či záznam) jejich hlavní činností. A rychlost by měla být věcí prestiže.
  O spuštění na youtube se zpožděním nebo záznam 5 minut po skončení píše Kluzo výše.

  12:00 a záznam nikde.
  Výše bylo řečeno p. Majerem, že se můžeme dívat na přímý přenos – nemůžeme, aspoň ne všichni.
  PS. Kolegové na tom pracují 🙂
  PPS. Vy to děláte amatérsky zadarmo na profesionální úrovni, tak nechápu proč to mallu tolerujete.

 8. Ctirad napsal:

  Je všeobecně známá věc, že každá změna k horšímu vyvolá nespokojenost a zatím to horší je. Vyjádřit nespokojenost se dá různě – kultivovaně nebo arogantně. O tom nechť si každý udělá obrázek sám. Jako laik nechápu v čem je to tak složité zpřístupnit záznam ihned po odvysílání nebo (pokud je přímý přenos v noci) hned ráno. Zdá se, že to nechápou ani odborníci. Prostě je to v lidech na Mall Tv. Online přenosy a servis okolo byly skvělá vizitka p. Majera a Kosmonautixu. Myslím, že by všichni chtěli aby to tak bylo i nadále. To že p. Voplatka napíše „tak se dívejte na záznam jinde“ je špatně. Pochopte – my se nechceme na záznam dívat jinde. A nechápeme, proč to najednou na Kosmonautixu nejde, když před nedávnem to šlo. Problém se záznamem je opakovaný. Trochu nechápu, že tak p. Majer lpí na Mall TV. Možná, kdyby do komentářů napsal, že pokud se chyba bude opakovat, bude zvažovat přechod zpět na YT, tak by si i na Mall TV uvědomili, že nejsou nenahraditelní. Prostě, pokud s někým není domluva, tak se nedá nic dělat….. A odkazovat čtenáře a diváky ať si přímo stěžují na MaLL TV mi nepřipadne správné – my jsme tu změnu nezpůsobili. Když doma zjistíte, že jste si koupili plesnivý chleba, tak si taky nepůjdete stěžovat do pekárny, ale do onoho obchodu. Ať se to komu líbí nebo ne dle mého názoru je tvůrce webu odpovědný (a je to i jeho vizitka) za to co se na něm děje a jak funguje. A tady si p. Majer trochu zbytečně (ale to nemohl tušit dopředu) přidělal problémy a spoustu stresu z negativních komentářů. Pořád je ale čas napravit chybu, které ostatně děláme všichni.
  Chtěl jsem tímto shrnout pocit, který z toho mám a vyjádřit svůj názor na věc. Zároveň velmi rád napíšu, že p. Majera obdivuji a oceňuji jeho práci. Nadále se každé ráno budu těšit a hltat novinky z kosmonautiky na tomto webu. Moc za to děkuji, protože si dobře uvědomuji, že neexistuje u nás podobně skvělý web.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   V první řadě jsem rád, že nás čtete. V řadě druhé –
   Tady šlo jen o to, že ty desítky komentářů, kde se lidé plácají po zádech, jak je to hrozné, tady nemají možnost nic nezměnit. Jinými slovy – i kdyby tu bylo tisíc komentářů, tak se nezmění nic, protože já s tím nic neudělám. Jenom to ubírá čas, protože se snažím na vše odpovídat. Z Mall.TV odcházet nechci, protoževidím, že se snaží a pracují na změnách a vylepšeních.

   • Ctirad napsal:

    Možná, kdyby se soustředili výhradně na včasný záznam, tak je asi po problému. Ostatní záležitosti, zdá se, nejsou zdaleka tak palčivé. Každopádně přeji hodně úspěchů ve vaší práci.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Jde o to, že každý problém má jinak složité řešení. A do útrob systému nikdo z nás nevidí.

  • Michael Voplatka Redakce napsal:

   Já jsem v žádném případě nenapsal, že se máte na záznam dívat jinde. Příště, prosím, čtěte pozorněji. Ano, problém se záznamem je opakovaný. Ale těch problémů je celá řada a postupně se odbourávají. Nelze všechno hned. Přirovnání s s plesnivým chlebem není úplně nejvhodnější, ale budiž. Nebudu se v tom šťourat. Diváky odkazujeme na Mall, protože tam ten problém vzniká a jen tam se může vyřešit. Pokud máte pocit, že něco vyřešíte stížnostmi zde, jste na omylu. My samozřejmě víme, že je dobré záznamy zveřejňovat co nejdříve a na Mall by bylo tlačeno i v případě, že by to nikdo z vás nenapsal. Tím, že to tady všichni píší pod jedním článkem stále do kola a každý má potřebu napsat to samé, co už napsalo x lidí před ním, se ale nic nezlepší. Naopak. Závěrem děkujeme za povzbuzující závěrečnou pasáž. Budeme se snažit udržet odpovídající kvalitu.

   • Ctirad napsal:

    Ten příklad berte jako ilustraci procesu, nikoliv předměty doslova. To se omlouvám, jestli to vyznělo takto a někoho jsem se dotkl. To jsem nechtěl. To je holt nevýhoda psaných komentářů, to jsem si neuvědomil.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    V pořádku, vůbec nic se neděje. V žádném případě jste se nikoho nedotkl 😉

 9. Mark napsal:

  Chcem si pozrieť záznam a bohužiaľ odkaz nefunguje.
  Bolo by možné nahrať záznam na YT?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ne, to by bylo neprofesionální. Česká televize také nemá v online archivu Televizní noviny TV Nova. Tyto přenosy děláme pro Mall.TV.

   • Rado napsal:

    Samozrejme, že nemá lebo im to funguje uspokojivo a nepotrebujú to dávať inde..
    A pre Vás nieje nič jednoduchšie ako ísť naspäť na youtube a keď to dáky mall možno niekedy dotiahne k uspokojivej spoľahlivosti potom prejsť tam.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Nemyslím si, že by platforma na Mall.TV byla tak špatná, že by vyžadovala odchod. Přenosy běží bez problémů jen ty záznamy se musí doladit.

 10. Kluzo napsal:

  No šťastný z odklonění z Youtube jsem nebyl ale říkal jsem si že to snad Mall zvládne ale nyní se zdá ze asi nezvládne. Druhý den po přenosu to stále nefunguje. Stojí to za tyto problémy když z toho redakce nemá žádné výhody? Za pár let je pravděpodobnější že ty videa budou stále dostupná na Youtube nebo spíše na Mall? Kde je pravděpodobnější že to najde náhodného diváka? Já když nějaké téma hledám a nenajdu to na Youtube, tak jiné portály již nezkouším…

 11. Lukas napsal:

  Tak nevim jestli by nebylo dobre aby spacex odlozilo start DM1 na dobu dokud nam nezacne fungovat mall tv.

 12. František napsal:

  Chtěl bych se podívat na start „ze záznamu“, ale bohužel ať klikám, kam klikám, pořád mi to hlásí „tento odkaz není momentálně aktivní“. To by se asi ze záznamu na YB nestalo… 🙁

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nemusíte klikat, stačí počkat, až bude hotový. Klikáním nic neurychlíte – video bude tady v článku. Kolegové na tom pracují.

   • František napsal:

    Dušane, děkuji.
    Ale to čekání na záznam je jak čekání novomanžele na svatební noc 😀

    Kosmonautix sleduji již léta a z této změny videoprovidera jsem docela nešťastný. Kolikrát jsem si i záznam startů zpětně pouštěl na TV, kde je přímo YT aplikace. Což je nyní bez složitého laborování nemožné…

    Také Vás chápu, že pláčeme dobře, ale na špatném hrobě. Na druhou stranu ale musíte uznat, že rozhodnutí čtenářů/diváků přesun na MALL.TV to nebylo.

    Omlouvám se tedy, že Vám nyní budu trochu oponovat, ale stejnou logikou, že si máme stěžovat na MALL.TV by se dalo brát, kdybyste si např. v nějakém hypermarketu koupil boty, ty se Vám po dvou dnech rozpadly, brblal byste na informacích a paní za přepážkou by Vám řekla, že si máte stěžovat u Chow Yan Fana někde u Shenzenu, neboť on ty boty vyrobil a nikoliv jejich obchod.

    Doufám, že se vše podaří a snad (!!!) na start DM-1 již vše bude v pořádku.

    Ať se Vám daří

    František

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Mall.TV bude mít aplikaci pro televize již za pár měsíců. Oni se zlepšují a věřím, že to bude lepší.

    P.S. Já s tím nic neudělám, já mohu jen odepsat, že se na tom pracuje.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    Souhlasím s vámi, ale přirovnání k botám ze supermarketu není vhodné. Nejste první, kdo podobné přirovnání nabízí a proto musím oponovat. Vy si totiž ty boty v obchodě kupujete za peníze. Tady za sledování přenosu nic neplatíte, nemůžete tudíž nic vymáhat. To, že bude záznam k dispozici později, je nepříjemné a mrzí nás to. Ale nebyla by to taková katastrofa, kdyby svět nebyl tak uspěchaný a lidé měli více trpělivosti. Chyba není na naší straně, ale snažíme se ji napravit.

  • trabis napsal:

   ale tak to přece není, no není to tak dávno co si na YT někdo nahlásil práva na obsah a právě i záznam startu Živě a česky nebyl mnoho hodin dostupný.

   Absolutně souhlasím s tím co napsal p. Voplatka.. tehdábse svět také nehroutil (a zdá se že mnozí na tu hrůzu dočista zapomněli :D),

   a dnešní přenos na živo byl znovu super, za to redakci děkuji ..

 13. MartinBk napsal:

  Je 10:26, zaznam stale nikde. Strasna skoda. Kosmonautix je skvely web, kazdy den prinasa zaujimave novinky, ale tento prechod na Mall bol krok vedla. Chapem vase osobne pohnutky o ktorych ste pisal preco Mall, ale zatial to sposobuje presny opak – miesto vacsej popularizacie kozmonautiky mensia dostupnost. Keby ste dali anketu, ci vysielat na Mall alebo Youtube, som presvedceny, ze to dopadne drtivou porazkou Mall.

 14. Michael Voplatka Redakce napsal:

  Já jsem v šoku, jak lidé dokážou být zhýčkaní, nedočkaví a troufám si říct i nenažraní. „Včera“ žádné česky komentované přenosy nebyly a žili jste. „Předevčírem“ nebyly vůbec žádné živé přenosy raket a taky jste žili. Byli jste rádi, pokud jste po několika dnech viděli třeba fotku. A dnes, když nemáte k dispozici česky komentovaný záznam přímého přenosu pár minut či hodin po odvysílání, máte všichni konec světa, plánujete ukončit sledování těchto událostí, zvažujete sebevraždu a všichni nadáváte na Dušanovo rozhodnutí změnit platformu.

  Milí čtenáři, uvědomte si, na čím rameni pláčete. Mě také netěší, že Mall.tv trvá záznam zveřejnit až podivuhodně dlouho. Rozhodně to není nic dobrého a je potřeba na tom zapracovat. Nejedná se ale o nic katastrofického. Hlavně ale chyba není na Dušanově straně. On se maximálně snaží, aby pro vás všechno běželo tak, jak byste rádi. Chcete-li tedy nadávat, běžte nadávat na Mall.tv zodpovědným osobám.

  Dále se pro váš vlastní klid a pohodu do života zkuste zamyslet, nad čím že to vlastně bědujete. To je pro vás opravdu tak neúnosné, že se na video nemůžete podívat pár hodin po odvysílání? Je opravdu tak nesnesitelné, že se na to nedokážete podívat v pracovní době, protože váš zaměstnavatel má web Mall.tv zablokovovaný, nebo protože záznam ještě není k dispozici? Chcete mi snad říct, že jste takoví zapálení fanoušci kosmonautiky, že nevydržíte pár hodin počkat na zveřejnění záznamu a proto oznamujete, že s našimi komentovanými přenosy končíte? Dovolte, abych se zasmál, vážení „fanoušci“. A pokud těmi fanoušky skutečně jste, mám pro vás několik návrhů: 1. Dívejte se živě v čase vysílání. 2. Pokud náš záznam ještě není k dispozici, a vy start nutně potřebujete vidět, protože „nevíte, jak dopadl“ (jak tady mnohokrát padlo), podívejte se na originální záznam od SpaceX na YouTube nebo na přenosy někoho jiného. 3. Podívejte se na start vícekrát z jiných zdrojů (SpaceX, Everyday Astronaut, kosmonautix, apod). To vám dá nejvíce informací a několik perspektiv. Já sám tento třetí způsob používám.

  Závěrem bych rád vyjádřil touhu, aby současná uspěchaná „civilizace“ značně polevila, zpomalila, zastavila se, zamyslela se nad nutností pořád někam spěchat, všechno stíhat a všechno mít hned. Vážení přátelé, nežijte v uměle vytvořeném mylném přesvědčení, že je potřeba všechno mít všechno hned. Je to prokletí dnešní doby. Zpomalte, zastavte se, opřete se a zatím si třeba něco přečtěte nebo jen tak nechte mysl odpočinout a zasněte se. Prospěje vám to.

  • Radim napsal:

   Aha, takže pokud to chápu dobře, váš přesun k Mall.tv bzl vlastně pro naše dobro, abychom nežili v kvapíku a měli se čas při čekání na lagy nebo nedejbože záznam zamyslet nad smyslem Vesmíru?
   Pravda, jistě vám to tedy přinese spousty nových fanoušků a my se zase procvičíme v angličtině…

   Děkuji!

   R.

  • Jakub S. napsal:

   +1
   Lépe bych to nenapsal. Ráno (ostatně jako už asi 5 let) se kouknu na kosmonautix a místo pochvalných komentářů za přenos vidím tuhle „spoušť“. že by absence záznamu z jednoho zdroje nějakého „fanouška“ takhle zasála jsem opravdu nečekal.
   Kosmonautix je špičkový web a mall.tv má potenciál se jím stát také, proto jim držím palce a děkuji za odvedenou horu práce.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Děkujeme, my budeme v naší práci pokračovat a mohu říct, že i Mall.TV na sobě pracuje.

  • Robo10111 napsal:

   Ano sme zhickany dusanovou kvalitnou pracou a pedantnostou. Nieje nic zle nad tym vyjadrit nespokojnost a spatnu vazbu k webu mall.tv, ako inak sa maju zlepsovat ked k tomu nebudu mat podnety ? Nevidim tu nijaku vaznu kritiku od ludi, nikto tu na dusana alebo na mall nenadava, iba su ludia sklamany. Ty to vidis ako nenazranost, ja to vnimam aj ako lojalnost ludi, ze su tomuto webu stale verny a vracaju sa sem a sleduju prenosy aj o tretej rano, vzdy tu je predsa alternativa a to oficialne vysielanie od SpaceX.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ale tím, že to tady budou lidé psát, ničeho nedosáhnou, pokud něco chtějí řešit, ať to píší na Mall.TV. Tady z toho pak vzniká zeď nářků, kde se všichni navzájem plácají po ramenou, jak je to hrozné.

   • Robo11111 napsal:

    Mne osobne to nevadi, technicke problemy sa proste stavaju, to je normalna vec. Ja som to komentoval hlavne kvoli tomu ze som netusil vobec co sa deje, mozno mala skromna rad,a napisat to do clanku nabuduce ak nahodou je nejaky problem, lebo ludia nevedia a potom hned panikaria. Drzim palne chce sa problem odstrani 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Díky za tip.

   • Jirka Hadac Redakce napsal:

    Jestli to chapu dobre, podekovani mame psat sem, stiznosti na mall.tv? To mi prijde nefer vuci mall.tv. Bud oboji sem, nebo oboji tam. Vzdy se tu psali jak pozitiva, tak i vyhrady.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Chápeš to špatně. Jde jen o to, že když tady někdo napíše kritický komentář, tak já můžu říct jen – záznam se připravuje, ale nic s tím neudělám. Na Mall.TV by to ale byla přímá zpětná vazba. Protože abych se přiznal. Uniká mi, proč tady desítky lidí napíší to samé, co tu už x-krát je. Já s tím problémem nic neudělám. Neurychlím tvorbu záznamu. O to jde.

  • MartinBk napsal:

   Jasne, ze sa da pozret video priamo na SpaceX. Len tam je to akesi anonymne… My, cz-sk fanusikovia sme radi pozerali a POCUVALI komentar p. Dusana. A on sa tesil kolko ludi je aktualne pripojenych a kolko si pozrelo zaznam. Tusim to bola jeho jedina odmena za vsetku to jeho fantasticku robotu. A nie je to prave jeho komentar co ponuka priestor aj na zamyslenie? Ta fast speech americtina ma teda moc nepohne k zamysleniu.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    A vy jste snad neměl možnost sledovat Dušanův přenos živě? Za vaše sledování záznamu v něm asi Dušan nebude děkovat všem „aktuálně“ připojeným divákům.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Obsah našich přenosů zůstal stejný. Až Mall.TV zapracuje na rychlosti zpracování, bude to ok. I u dnešního přenosu jsem se radoval z toho, kolik lidí nás sleduje. Mall.TV totiž nově nasadil počítadlo sledujících.

  • JaGa napsal:

   Přechod na Mall.tv jsem nekomentoval a ani nehodlám. Ale tento výlev proti vašim čtenářům, divákům a fanouškům se my zdá zbytečný a neuvážený. Ono většina jejich názorů na toto téma totiž není neopodstatněná. Pro diváka se situace skutečně změnila výrazně k horšímu.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    Souhlasím s tím, že se pro diváka změnilo k horšímu. Ostatně to jsem psal i ve svém komentáři. My doufáme, že se to časem zlepší. Pracuje se na tom. Svůj komentář však nepovažuji za žádný výlev a už vůbec ne proti našim čtenářům. Spíše se mělo jednat o pobídnutí k zamyšlení, na co si to tady vlastně všichni stěžují. A pokud už si stěžují, tak úplně zbytečně, protože tady nejsme na Mall.tv. Chcete-li si stěžovat, běžte si stěžovat tam. Tady pláčete na špatném hrobě a Dušan s tím nic neudělá. Jen mu přiděláváte práci, protože je to poctivák, který vám teď na každý jednotlivý komentář odpovídá, čím má méně času na další tvorbu pro vás. A výsledek? Dušan si bude na Mall.tv stěžovat, že byl záznam přenosu zase zveřejněn pozdě. A v Mall.tv někdo nejspíš pokrčí rameny a řekne, že to zkusí zlepšit. Kdyby ale všichni ti čtenáři, kteří si tady stěžují, šli a raději si stěžovali na Mall.tv, už je to tam asi bude tížit trochu víc a Dušana zase trochu míň.

  • Spytihněv napsal:

   Michale, pěkně jste slova nakladl. Ale jde o to, že došlo ke změně a ta je k horšímu. Tedy zatím. A že je tu záplava nespokojených příspěvků? Co je na tom divného? Naopak by bylo divné, kdyby se nic nedělo. I vy sám jste přispěl názorem. A to celkem zbytečně ostrým a na hraně.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    Ale prosím vás, to je ta změna opravdu tak hrozná? Ano, první přenos opravdu hrozný byl. Ale to se podařilo napravit. Stejně tak se podaří napravit i ten zbytek. Ta záplava nespokojených příspěvků by měla směřovat na Mall a ne na Dušana nebo kosmonautix. Je samozřejmě dobře, že když jsou diváci nespokojení, dají nám vědět. Ale hromada dnešních příspěvků je zcela zbytečná a přehnaná. Pokud někdo napíše, že se na naše přenosy už nebude dívat a končí s námi, protože zveřejnění záznamu trvá, tak jen ať si jde. V tom případě si ale takovou pózu mohl odpustit a raději ušetřit svůj čas, který musí být nesmírně drahocenný. Takové lidi tady určitě držet nebudeme.

   • Spytihněv napsal:

    Tak jasně, zatracovat kosmonautix kvůli mouchám na Mall je nesmysl. Ale že se strhl takový povyk právě pod tímto článkem je prostě normální a další důkaz velké sledovanosti, což je určitě příjamné zjištěńí. A myslím si, že nikdo z těch, co deklarovali úmysl tu nebýt, to nemyslí úplně vážně, kosmonautix je bezkonkurenční český web a studnice moudrosti. A popularita holt občas přináší i trochu toho tlaku.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Zájmu si samozřejmě ceníme a víme, co všechno s sebou přichází. Myslím, že spousta lidí přehlédla v kolegově příspěvku jednu důležitou pasáž. Ono jde tak trochu o to, že když jsou tady desítky stejných komentářů, tak tady nemají možnost nic změnit. Jak psal kolega, lidé mohou kontaktovat Mall.TV přímo.

   • Miroslav Svoboda napsal:

    Zkuste polevit, zpomalit, zastavit se a zamyslet se nad nutností psát tyto podrážděné komentáře.
    Lidé vám za vaši práci děkují, jen jim vadí ne úplně dobrý přístup mall.tv…
    Zatím si třeba něco přečtěte nebo jen tak nechte mysl odpočinout…
    Prospěje Vám to.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Kolega spíš chtěl říct, že záplava zdejších komentářů je na špatném místě. Tady ty komentáře nic nezmění, lidé si jen sborově popláčou. Pokud něco chtějí řešit, tak ať nepíší sem, ale na Mall.TV.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    No… zajímavý pokus. Bohužel ne úplně trefný. Zkuste zapřemýšlet nad nesmyslností svého výroku: „Lidé vám za vaši práci děkují, jen jim vadí ne úplně dobrý přístup mall.tv“. Ano, děkují a my si toho velice vážíme. Současně nás ale zasypávají horou negativních komentářů, které dehonestují Dušanovu práci, a které nepatří sem, ale na Mall.tv. Takže se příště, než zase napíšete nějaký oxymóron, nejdříve zamyslete nad tím, nepíšete-li hlouposti. Prospěje vám to.

   • Miroslav Svoboda napsal:

    Dal jsem na vaši radu a zamyslel jsem se nad nesmyslností mého výroku “Lidé vám za vaši práci děkují, jen jim vadí ne úplně dobrý přístup mall.tv”.
    Stále doufám, že tento nysmyslný výrok většina diskutujících pochopí.

  • Jaro Pudelka napsal:

   to p. Voplatka: Pôvodne som tu nechcel vôbec reagovať ale nedalo mi to. Vaša reakcia p. Voplatka je mierne povedané neadekvátna. Obvinenia o zhýčkanosti by ste relevantne mohli použiť pri nefungovaní tzv. „nice to have“ funkcionalitách. Ale určite nie v tomto prípade, keď nejde základná funkcia/e. A nie je to prvýkrát. Ako „starý“ IT-čkár to hodnotím ako totálne nezvládnutie prechodu do produkcie a asi tu nemusím písať čo by v tomto prípade urobil klient. Viem o čom hovorím, robil som v banke na prechode do novej aplikácie, presúvali sme celé pobočky.
   Ja pritom nemám problém si to pozrieť aj v angličtine, koľko je ale takých, ktorí to nevedia?
   Tiež nemám „absťák“, keď to nevidím online, ide však o princíp vašich služieb a tie momentálne nefungujú kvôli dodávateľovi služieb.
   Tak prosím „nekopte“ do nás, my si vás vážime, „nakopte“ dodávateľa služieb a to razantne.
   Napriek tomu vám a celej redakcii úprimne ďakujem za vašu úžasnú prácu.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    A co je tedy stěžování si na zveřejnění záznamu o pár hodin později, když ne zhýčkanost? Kdyby přímý přenos nefungoval, tak v pořádku. Je to obrovská chyba, kterou je potřeba akutně řešit. Ale pokud záznam přenosu, který běžel ve tři v noci, není hned ráno k dispozici, tak se nejedná o nějakou zásadní nefunkčnost ale o vámi zmiňované „nice to have“. My samozřejmě chceme, aby byl záznam k dispozici pokud možno ihned po odvysílání. Pracuje se na tom a zlepší se to. Neadekvátní je tudíž ta záplava špatně směřovaných negativních komentářů.

   • Jaro Pudelka napsal:

    Ak ide online v čase 2.35 ráno, tak mať k dispozícii záznam nie je „nice to have“ alebo „zhýčkanosť“. V tomto sa nezhodneme ale o to nejde.
    Čo mne chýba je prítomnosť tzv. Rollback scenario, t.j. možnosť/schopnosť sa vrátiť späť na funkčnú platformu – dočasne.
    Ja som ani nepísal, že to máte celé zrušiť a vrátiť sa späť. Skúste to len celé odložiť alebo si naozaj pripravte kvalitný rollback.
    A čo sa týka smerovania sťažností máte v princípe pravdu ale tu funguje efekt skrytosti dodávateľa – vy nesiete kožu na trh a oni vás majú zabezpečiť. Preto sa musíte obrniť hrošou kožou a samozrejme patrične to dať pocítiť dodávateľovi.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Zpětnou vazbu Mall.TV dávám, to se nebojte. 😉
    Momentálně třeba řešíme ten záznam. Problém je v tom, že tady ty komentáře ničemu nepomohou a jen (promiňte mi ten výraz, nemyslím ho zle) zdržují.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    Záznam samozřejmě dostupný bude. To je must have. Mít záznam hned je nice to have, které se pokoušíme vylepšit a časem k tomu určitě dojde. O rollbacku diskutovat nemohu, jelikož se na přímých přenosech a jejich zabezpečení nepodílím, ale rozhodně to je dobrý tip a poučení pro příště.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Ono jde tak trochu o to, že když jsou tady desítky stejných komentářů, tak tady nemají možnost nic změnit. Jak psal kolega, lidé mohou kontaktovat Mall.TV přímo.

  • TV napsal:

   Krásně a klidně napsáno to, co by mělo být jasné na první pohled. Mall.tv má nějaké problémy a nedaří se mu dodat záznam přenosu. Není to ale konec světa, zhlédnout stream od SpaceX zvládne snad každý. A jestli neumím anglicky nebo mám rád komentáře Dušana, holt si dneska výjimečne chvilku počkám.
   A ohledně Mall.tv … je to poměrně nový ČESKÝ projekt a i přes občasné porodní bolesti mu fandím. Calm down přátelé, vztekání se v diskuzích je dost dětinské …

 15. Jirka napsal:

  Dobrý den
  Nelze jinak než souhlasit, přechod na mall.tv byl obrovský skok zpět. Není na vyladěný youtube, který je v každém PC, mobilu a většině TV. Několikrát jsme s přáteli díky jednoduchosti spuštění na TV (např. přes mobil) sledovali starty s kolegy z práce, s přáteli v obýváků nebo i v hospodě. Dříve neměli ani tušení že nějaký Falcon existuje, od té doby jsme sledovali přenosy pravidelně. Bohužel nyní je tomu konec, i kdyby mall.tv vydali aplikaci pro TV, snad i funkční, tak určitě nebude na každé TV/mobilu a nikdy nedosáhne jednoduchosti jako youtube.

 16. fourge napsal:

  Zlatý youtube, dúfam že už redakcia konečne pochopí, že prechod na mall.tv bol obrovský krok späť, ktorý Vám vôbec nepomáha v popularizácii kosmonautiky a čoraz viac z nás je nútených pozerať prenosy z priamych zdrojov. Rovnako ako dnes, keď nie je dostupný záznam. Najhoršie je, že slubované zlepšenie sa nedostavilo a blížia sa zaujímavé štarty.. Zbytočne prichádzate o fanúšikov.

 17. Petr Bilek napsal:

  Opet nefunkcni mall. Prosim prejdete zpet, je to zoufale co predvadeji.

 18. entes napsal:

  tak to mne teda vubec nenapadlo ze ten zaznam ted o pul desate jeste nebude. Predpokladam ze ajtak teprve ted prisel do prace a jeste si dava kafe…

 19. Jose napsal:

  Ahoj,

  škoda že nejde shlédnout záznam, docela rád jsem to sledoval. Asi se budu muset poohlédnout po jiném kanálu, ale třeba se vrátíte na YT.

 20. klacik napsal:

  Tak nic, no. Líbí se mi Dušanův (a nejen jeho) komentář, ale už se mi nechtělo dál čekat na záznam. Pustil jsem si záznam originálního přenosu SpaceX na YT…
  Pozdravujte Mall TV

 21. Vladimír Todt napsal:

  Nevím co se všichni divíte. Všimli jste si reklamy na mall.tv, které jsou rozesety po netu a očas na vás vyskočí?
  A které vám systémy nabízí:
  1. Vaněk a jeho věci okolo krmení žaludků pro „Frantu Vomáčku“.
  2. Občas Gebrian jako zástupce pořádů s vyšší kultůrností.
  3. Vaněk.

  Nikoho jiného jsem v reklamách na mall.tv vyskakující na mě na netu osobně neviděl a přitom jsem si už projížděl pořady p. Majera na mall.tv, takže koláčky v systému vědí na co koukám, ale cpou mi toto (na Vaňka jsem koukl 1x a na Gebriana a Konáše několikrát). Nikdo jiný mě tam nezajímá, s výjimkou J. Konáše, protože jsem občas hrál hry a viděl jeho krtiické pořady na Streamu.

  V seznamu oblíbenců je pan Majer v druhé polovičce, ale je to OK – reklamní kuchtík Marcín je až za ním. :O Ale před ním jsou lidé o kterých převážně ani nevím kdo jsou.

  A přitom jako živé vysílání mají vlastně hlavně jen reklamy na TV že jsou, pak nějaký snad minikecací pořad a pak už jen starty od D. Majera.

  Takže ráno jsem se narychlo kouk na záznam na SpaceX Youtube kanálu, pomyslel jsem si přitom něco o nafackování někoho v mall.tv a pak odpoledne se kouknu na Everyday astronauta a jeho komentovaný záznam. A A pak pro zajímavost se konu za týden jestli na mall.tv záznam možná je.

  Nezdá se mi, že by nově příchozí přes Facebook Mall.tv (často asi spíše větší laici) byli zapálenější a koukali na živý přenos ve 3 ráno. Případně s nadšením čekali několik dní na záznam startu na Mall.tv.

 22. Tomd napsal:

  Ten mall fakt smutný.
  Zajímal by mne počet diváků s porovnáním když to běželo na yt. Údajně to byl hlavní důvod k přechodu.

 23. Spytihněv napsal:

  Přece nemůže být žádný problém sem ten záznam dát. Nejde o budování trasy D metra, ale stačí jen párkrát ťuknout do klávesnice. Nevěřím, že by to na Mallu neuměli, takže si jen asi neuvědomují, na jaký standard tady byli lidé zvyklí. Mělo by stačit to s nimi prostě vykomunikovat.

 24. Miroslav Svoboda napsal:

  Dobrý den, děláte skvělou práci, ale Mall.tv evidentně ne…

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Kolegové na tom pracují, věřte mi.

   • Pavel Riedl napsal:

    Pane Majere,
    tento komentář už tu čtu poněkolikáté. Nešlo by to s kolegy zařídit tak, aby to nemuseli dělat oni, ale aby se to udělalo samo automaticky? Tak jako na serveru, jehož jméno radši nebudu vyslovovat?

    Tedy: doufám, že to není manuální práce v nějaké střižně nebo kdoví v čem. Protože to by se ty časy zveřejnění záznamu určitě nezlepšovali a nechci ani domýšlet situaci, kdy by start byl třeba v sobotu hodinku po půlnoci. To bychom se dočkali v pondělí kolem oběda.

    Takže stále doufám…

    Pavel Riedl

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Abych to vysvětlil – samozřejmě to má probíhat automaticky. Nyní se ale objevil problém a proto museli zasáhnou kolegové, kteří se snažili systému domluvit, aby záznam vytvořil.

 25. sumec napsal:

  Dobrý den.Tedy.spoléhal jsem na záznam.Dušane,pozdravte je v Mall a nakopejte jim zadek.Dělají si z Vás i z nás blázny.Na rozdíl od Vás tam někdo svojí práci opravdu nezvládá.Mrzí mě to .
  Přeji Vám ať se vše brzy usadí a děkuji za vaší práci.

 26. Rado napsal:

  Priznám sa, že som to v noci nepozeral kvôli malltv, lebo ak by bol problém, bol by som nahnevaný a ráno v robote o to viac unavený. Na veľkej tv to aj tak nejde. Reku pozriem si záznam a ten nikde. Blížia sa zaujímavé štarty, PROSÍM, prejdite zase na starý, zlatý, osvedčený youtube. Díky za vašu prácu.

 27. Vlasta Liberácký napsal:

  Dobrý den.Tedy.spoléhal jsem na záznam.Dušane,pozdravte je v Mall a nakopejte jim zadek.Dělají si z Vás i z nás blázny.Na rozdíl od Vás tam někdo svojí práci opravdu nezvládá.Mrzí mě to .

 28. Alois napsal:

  Nyní čeká Izraelce 50 dní tvrdé práce a dvanáct kroků do přistání. Jsem zvědav zda poté popoletí o oněch 500m.

 29. Petr napsal:

  Hezký den,
  video jsem viděl částečně na mall.tv, částečně originál – tedy živě.
  Oddělení landeru jsem moc nepostřehl, obraz byl ovlivněn sluncem v záběru. Zajímavá byla také plasma při přistání ihned po vstupním zážehu okolo prvního stupně. To obvykle nenastává…
  Ráno trochu únava, jinak OK:)
  Dotaz, co kryty? Někdo nějaké info? Pokus o zachycení být měl…

 30. Ondra napsal:

  Doufám že nabídka od Mall.tv stála opravdu za to. Jednak proto že si za to co děláte odměnu rozhodně zasloužíte, ale také kvůli té vší lamentaci co musíte snášet. Nebudu se k ní přidávat, i když pokud by anketní otázka někdy zněla „Máme se vrátit na youtube a Seznam“ moje odpověď by za současné situace byla rozhodně ano. Přeji Vám ať se vše brzy usadí a děkuji za vaší práci.

 31. Mary napsal:

  Taky mě to mrzí a to se blíží DM-1.

 32. AdamB2 napsal:

  Záznam není ani na MallTV. Je to škoda.

  • qa napsal:

   Hmm,
   nejprve děkuji za neustálý perfektní přísun novinek.

   Ale musím taky říct „zlatý YT“.
   Tam, kde máte na stránce přenosu obvykle video, mám:

   The proxy server is refusing connections
   Firefox is configured to use a proxy server that is refusing connections.

   Zcela logicky…:
   Kosmonautix občas shlédnu v práci ve volné chvíli.
   S tím v práci nikdy problém nemáme.
   Ale naše nadnárodní matka (přes kterou všechen náš internet jde) filtruje prakticky všechny servery s videem mimo YT (kde má nějaká služební reklamní videa), takže smůla…

   Podívám se večer doma, 16 hodin po vlastním startu 🙁

   • Radim napsal:

    …pokud bude záznam UŽ k dispozici…

    R.

   • Michael Voplatka Redakce napsal:

    qa: Tak vaší nadnárodní matce sdělte, ať to dá laskavě do pořádku, protože se v pracovní době chcete dívat na starty raket. Určitě vám vyhoví 😀

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Hledejte na všem to lepší – aspoň se budete víc těšit. 😉

   • qa napsal:

    Hmm,
    z nouze se to dá pustit přes TOR.
    Akorát cokoli přes TOR je pomalé a přenos je tak nic moc trhaný.

    No „matka“ nám nevyhoví, to nás spíš vyhodí 🙂
    I když poslední dobou povolili spoustu dříve blokovaného zpravodajství.

    No jsem zvědavý jak to s tím MallTV dopadne.
    Trochu jsem prohlížel jejich obsah nijak mě nenatchli.
    Tak aspoň KOSMONAUTIX pozvedne úroveň 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Tady to bude taky v pořádku, jen klid. 😉

 33. pavel napsal:

  tak sedum ráno a záznam nikde, to je fakt naprd tohle.

 34. Tomas Mik napsal:

  Jak se muzu kouknot na zaznam?

 35. Hubert napsal:

  Ještě ani jeden přenos na Mall jsem neměl bez problémů. A když zaspím a chci se po více než 3 hodinách podívat na záznam (později přes den už nebude čas) tak není ani ten. Opakuji to od začátku a řeknu to i teď „přesun na Mall byla a je velká chyba a velkou část fanoušků kosmonautiky to znechutí“ :-(.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Není pravda, že žádný z přenosů nebyl bez problémů – Delta IV Heavy jela skvěle, dnes byl přenos také v pořád,ku, jen trochu zlobí záznam, ale pracuje se na tom.
   P.S. Můžete to opakovat klidně tisíckrát, nezměníte to. Ty služby se postupně zlepšují a časem se vychytají všechny mouchy. Bude to stát za to.

   • Hubert napsal:

    U Delty se zpozdoval a cyklil zvuk, stalo se to me a i jinym, jak se psalo v chatu.
    Ano, pokud jste rozhodnuty zustat na Mall, mate pravdu, nic s tim neudelam, krome toho, ze se prestanu divat.
    Treba nas bude vic, treba se Vam z toho vysypou nejake grafy klesajici sledovanosti a treba se chytite za nos. A nebo mozna ne a opravdu se Vam povede rozsirit pocty divaku, jak uvadite ve zduvodneni prechodu. Cas ukaze.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Problémy tehdy hlásila minorita lidí. Vzpomínám si, že i na YT svého času občas někdo napsal, že má problémy. Důležité ale je, že to jede většině. A věřím, že se Mall.TV v tomto směru zlepší. 😉

 36. pepas87 napsal:

  Potvrzuji, že záznamy jsou opravdu velmi slabá stránka MALL.TV..
  Víc jak 3 hodiny po skončení přenosu a záznam stále není. 🙁

 37. kawapavel napsal:

  Zdravím a taky se přidávám k dotazům…kde je záznam? vždycky byl ke zpětnýmu prohlídnutí pro ty co to chtěj vidět znova, nebo co to z nějakých důvodů nestihli…teď smolík? No teda díky malltv.

 38. Josef napsal:

  Dobré ráno všem. Jak to dopadlo? Odstartoval? Vybuchl? Záznam není a co se stalo taky ne. Předem děkuji za případné doplnění.

 39. Kulich napsal:

  Dobré ráno.
  Chtěl jsem se kouknout na záznam a nic. Je 4:45 to nejsou schopní dát záznam? Tohle mě zklamalo půl hodiny bych ještě pochopil.Jsem zvědav kdy se se objeví,

 40. Nuhu napsal:

  Nema to video nejakej nizkej bitrate?

 41. Radoslav Karásek napsal:

  Ešte 20 minút.. musím zabojovať!

 42. Tomas mik napsal:

  Parada konecne uz bude i jiny stat na mesici nez Rusko,USA a Cina.

 43. Spytihněv napsal:

  Když nepočítáme Falcon Heavy s jeho originálním „balastem“, tak jde teprve o druhou misi SpaceX, kdy vynáší náklad na cestu mimo gravitační pole Země a vůbec první k mimozemskému tělesu.

 44. Vojta napsal:

  Už dlouho jsem se chtěl zeptat… Je to jen můj problém nebo by i ostatní čtenáři uvítali, kdyby u článků se starty byl čas startu uveden už v perexu? Chápu, že takto budete mít nejspíš víc prokliků, ale pokud nežijete z reklamy, tak by to nemělo být moc důležité. Občas je čas startu
  prakticky jedinou další informací (kromě samotného videa), takže to působí i trochu účelově.
  Jinak samozřejmě děkuji za skvělou práci, kterou redakce odvádí nejen v rámci živých přenosů.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Zajímavý nápad, leč naráží na problém nedostatku místa – už třeba i tento název je tak akorát dlouhý. Nechceme totiž, aby nám nadpisy přetekly na druhý řádek – není to pak hezké. U komentovaných přenosů již značnou část zaujímá text ŽIVĚ A ČESKY, který se vypustit nedá. A dávat časy jen k některým článkům (s kratšími nadpisy) a k jiným ne (s delšími nadpisy) mi nepřijde jako dobré řešení. Takže spíše si myslím, že tento návrh nebudeme realizovat.
   Čas startu navíc máte uvedený v pravém menu, které se ukazuje na všech stránkách. A taky si myslím, že jedno kliknutí člověka zase tolik nezdrží.

   • Tomáš Vodička napsal:

    Nechci mluvit za druhé, ale podle mě to bylo myšleno trochu jinak: údaj o čase startu nemusí být přímo v nadpisu, stačí aby byl v úvodním odstavci, který se zobrazuje v přehledu článků. Klidně by to mohlo být hned na začátku prvního odstavce, a pak by na dalším řádku začínal samotný text. Podle mě by to bylo praktičtější, ovšem je to opravdu detail, dosavadní praxe je také v pohodě.
    Co mě ale překvapilo, že se mě prohlížeč ptá „Opravdu chcete opustit tuto stránku?“, když chci z tohoto článku někam odejít. To se mi nikdy před tím nestalo. Jiné články to nedělají.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Jo takhle! Tak to už je jiná, s tím bych neměl problém. Jen si na to vzpomenout, ale věřím, že to zvládnu.

    To je zvláštní, něco podobného slyším od návštěvníků poprvé. Třeba nějaká dočasná chyba serveru.

   • Vojta napsal:

    Skvělé, děkuji za kladnou odezvu.

   • Spytihněv napsal:

    Tomášův prohlížeč je asi skalní fanoušek SpaceX nebo SpaceIL (podobnost čistě náhodná) a prostě nedokáže uvěřit, že by někdo chtěl tuto stránku opustit 🙂

   • Tomáš Vodička napsal:

    Tak to každopádně, můj prohlížeč je hodně zvyklej, koneckonců je tady několikrát denně 🙂
    Ovšem, je zvláštní že tu hlášku hází i když kliknu třeba na Kosmonautix Home, nebo když chci psát komentář. A dokonce i když jen kliknu refresh.
    Asi bych už opravdu měl starý dobrý IE odepsat…

   • MilAN napsal:

    Pokud tedy chcete takhle slovíčkařit, tak jediná mise mimo gravitační pole Země by FH s Teslou. Všechny ostatní jsou na drahách v gravitačním poli Země.

   • Spytihněv napsal:

    Vidím to jinak. Tesla na heliocentrické dráze, TESS zase zcela na geocentrické dráze, librační bod je „něco mezi“ a Beresheet míří natrvalo do gravitačního pole Měsíce. Takže výhradně v gravitačním poli Země z té čtveřice zůstává pouze TESS.

   • MilAN napsal:

    No , tak to vidíme každý jinak. Z libračního bodu je potřeba ještě přidat energii, aby se sonda vymanila z gravitačního pole Země.
    A F9 sice dodá dost energie měsíční sondě, ale jeho akce končí na dráze kolem Země. Takže z gravitačního pole Země se odpoutal pomocí energie rakety SpX pouze FH s Teslou, nic jiného.

   • Spytihněv napsal:

    No vždyť jsem psal, že „vynáší náklad na cestu mimo gravitační pole Země.“, nikoliv, že ho tam veze 🙂

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    MiIan:Ještě ve středu jste úplně stejně slovíčkařil na ElonX…

   • Radoslav Karásek napsal:

    Alebo by ste čas mohli vkládať do úvodného obrázku. Myslím, že jeden riadok textu s datumom a časom by ten obrázok určite zvládol.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To nevím, jestli by bylo přehledné. Text prvního odstavce zní líp.

  • Honza napsal:

   Ano prosím, to by bylo skvělé, taky už jsem na to myslel. Je to pohodlnější, pokud vidím čas přímo v RSS čtečce, kde je jen první odstavec. Díky moc.

 45. Jan Tichavský napsal:

  Falcon určitě na lunární misi nevyráží a nikdy ani nebude. Na lunární misi poletí nejdřív Starship, nejprve testovacím letem a potom s misí #dearMoon. Falcon dopraví náklad na GTO a pak se vací do atmosféry. Na měsíc letí sonda SpaceIL Beresheet, ale ta díky nízkoenergetické dráze přistane až v dubnu.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Zbytečné slovíčkaření. My samozřejmě víme, jak to je. Ale když raketa nese náklad, který bude zkoumat Měsíc, pak je to lunární mise. Stejně tak jako když se letí k Marsu, tak můžeme říct, že ta raketa míří na marsovskou misi.

   • Jakub napsal:

    Škoda že Atlas V neletěl k Marsu https://www.kosmonautix.cz/2018/05/zive-a-cesky-insight-miri-k-marsu/ v posedni době se mi zda že je Falcon moc přeceňovaný…

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Pokud Vám to udělá radost, tak klidně takový obrat příště použiju. Jazyk je bohatý a má mnoho forem, jak něco sdělit. Váš komentář upozorňující na to, že jsem v nějakém článku nepoužil jednu z variant mi připomíná logiku manželky z jednoho vtipu. Ta dala manželovi k narozeninám dvě kravaty. On si jednu z nich druhý den oblíkl, když šel do práce. A manželka se ho zeptala, jestli to má znamenat, že se mu ta druhá nelíbí. 😉 Asi jste z tohoto vtipu pochopil, jak to myslím. Možností je více a vybrání jedné z nich neznamená nic skrytého.
    Falcon, přeceňvoaný? Ne, jen je levný, spolehlivý, pokrokový, znovupoužitelný, ovládl velkou část trhu, prokázal funkčnost motorického přistávání – to ano. Ale přeceňovaný? To opravdu ne.

  • Jirka Hadač Redakce napsal:

   Ikdyž ta GTO bude kapku vyšší než klasická GTO, kapku dost vyšší. A hlavně tomu landeru poskytne 90% vší energie, kterou potřebuje pro cestu na Měsíc. Takže bych řekl, že se na tom SpaceX podílí hodně výrazně.

 46. Zdeněk napsal:

  Paráda, už mám docela absťák 😀

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.