sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Start první Ariane v letošním roce

Čína, Spojené státy, Indie i Japonsko už mají za sebou první start roku 2019 a dnes by se k nim měla přidat i Evropa. Firma Arianespace totiž na kosmodromu v Kourou připravuje start své nejsilnější rakety Ariane 5. Startovní okno trvá 61 minut a otevře se ve 22:01 SEČ. Pokud půjde všechno podle plánu, tak úkol rakety skončí přesně 42 minut a 26 sekund po startu. Jak už to bývá u Ariane 5 obvyklé, do vesmíru vynese dvě telekomunikační družice – jedna pokryje Evropu, Jižní Afriku a Střední Východ, zatímco druhá bude umístěna nad 48. poledníkem východní délky.

Družice Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4
Družice Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4
Zdroj: https://farm8.staticflickr.com

Obě družice se od horního stupně oddělí na eliptické dráze přechodové ke geostacionární. Nejnižší bod se bude nacházet 250 km vysoko, nejvyšší pak ve výšce 35 786 km a celá dráha bude vůči rovníku skloněna o 3°. Jako první z dvojice se osamostatní Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4, kterou postavila firma Lockheed Martin na modernizované platformě A2100.

Výsledkem je poměrně masivní komunikační aparát vážící při startu 6495 kg. Energie ze solárních panelů se bude ukládat do dvou Li-Ion baterií a plánovaná životnost družice komunikující v pásmech Ku a Ka je tradičních 15 let. Z hlediska manévrovatelnosti se hovoří dokonce o celých 23 letech.

Dvě minuty a 24 sekund po startu raketa odhodí urychlovací bloky na tuhé palivo a o 57 sekund později se zbaví i aerodynamického krytu. Centrální stupeň spalující směs kapalného kyslíku a vodíku ukončí svou činnost 8 minut a 41 sekund po startu, načež dojde k jeho odhození. Horní stupeň ESC-A je také na kryogenní palivo a jeho zážeh se postará o dosažení cílové oběžné dráhy. Vypnutí je plánováno na 25 minut a 9 sekund po startu. Družice Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4 bude před startem i během něj umístěna na horní pozici na adaptéru SYLDA. Oddělit by se od něj měla 27 minut a 21 sekund po startu.

Družice GSAT-31.
Družice GSAT-31.
Zdroj: https://i.imgur.com/

O 2 minuty a 14 sekund později se od zbývající sestavy oddělí válcovitý adaptér SYLDA, takže dojde k odhalení i druhého cestujícího – družice GSAT-31. Její oddělení je naplánováno na čas 42 minut a 27 sekund po startu. GSAT-31 je indickou telekomunikační družicí, která váží 2536 kilogramů a řadí se tak mezi velmi lehké geostacionární družice. Je schopna poskytovat komunikaci v pásmu Ku a její životnost je plánována na více než 15 let.

Zajímavé je, že GSAT-31 má na oběžné dráze nahradit družici Insat 4CR. Ta byla vypuštěna 2. září 2007, aby nahradila dosluhující Insat 4C. Jenže nosná raketa GSLV Mk 1 tehdy dosáhla nižší dráhy, než měla. Družice Insat 4CR tak musela využít své vlastní palivo. Geostacionární dráhy sice dosáhla, ale kvůli neplánovaně vysoké spotřebě paliva se její životnost zkrátila o 5 let. Náhradu v podobě GSAT-31 tedy potřebuje už nyní.

Společnost Arianespace připravila krátké prezentační video obou družic, ve kterém vidíme hlavně záběry z předstartovních příprav na kosmodromu v Kourou. Pod tímto odstavcem pak najdete okno přehrávače přímého přenosu v angličtině. Pokud preferujete francouzský komentář, můžete využít tento odkaz.

Zdroje informací:
http://www.arianespace.com/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=jMGEinBfBhs
https://farm8.staticflickr.com/7876/46694294111_d73f113d4b_b.jpg
https://i.imgur.com/N6fI8nP.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miloš
Miloš
6 let před

Tá Ariane je tak nádherná raketa. Preto si jej štart nenechám ujsť. Dúfam, že potvrdí svoju povesť a všetko prebehne bez problémov.

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  Miloš

Podarilo sa !
pb 🙂

Jan Pohořelický
Jan Pohořelický
6 let před

Super, mě se líbí, jak je to úplně jinak řešené (asi jsem si moc zvyknul na Falcon 9). Má 2 velké postroní urychlovače, po odhození urychlovačů první stupeň stále letí – celkem dlouho. Po odhození 1. středového stupně se zažehne malé UFO 😀 v poměru ku raketě celkem malý 2. stupěň a ten hoří několik minut. Prostě nádhera.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.