sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

SkCube nereaguje na příkazy

První slovenská družice SkCUBE

V noci z 12. na 13. ledna se malá družice SkCube nečekaně odmlčela. Ještě ve 22:32:21 poslala svůj poslední datový balíček a po půlnoci už bylo ticho. Cubesat tehdy přelétával nad jihoamerickou anomálií, v jejímž okolí už operátoři slovenské družice dříve zaznamenali nadměrné ohřívání hardwaru. Další desítky hodin se nesly ve snaze obnovit komunikaci, ale pozitivní výsledek nepřicházel. Začíná se tedy zdát, že první slovenská družice ukončila svůj provoz po 569 dnech. Je tedy čas zhodnotit její přínosy a výhledy do budoucna.

Operátoři i nadále vyhodnocují data, která by jim mohla prozradit více o příčinách ztráty. Svou roli mohla hrát i radiace, jelikož údaje z měření ukazovaly, že palubní vybavení postupně degraduje. Tyto znalosti budou velmi užitečné do dalších projektů. Jak ale můžeme zhodnotit více než rok a půl dlouhou službu? Objektivně se dá říct, že ačkoliv cubesat již dříve potkaly technické problémy, neznamenalo to konec jeho služby. SkCube splnila většinu úkolů a překonala očekávání. Cubesaty jsou specifická oblast kosmonautiky – technická úmrtnost je u nich poměrně vysoká. Některé kusy se po vypuštění ve vesmíru vůbec neozvou, jiné selžou po pár týdnech. Skutečnost, že SkCube fungovala přes rok a půl, je důkazem dobré přípravy.

Maketa cubesatu skCube na stánku SOSA
Maketa cubesatu skCube na stánku SOSA
Foto: Dušan Majer

Nečekali jsme, že (družice – pozn. aut) vydrží pracovat až 569 dní. Z toho některé systémy bez jediného výpadku či anomálie. Během své činnosti družice poslala na Zemi více než milion datových paketů a reagovala na 544 povelů ze Země. Celý projekt hodnotíme jako mimořádně úspěšný. Z 21 naplánovaných experimentů se nám podařilo uskutečnit 19,“ uvádí Jakub Kapuš, hlavní osobnost celého týmu, který stál za první slovenskou družicí.

SkCube ukázala, že na Slovensku mohou vznikat špičkové projekty s technickými inovacemi, že mladí talentovaní lidé umí přetavit teorii do praxe. SkCube mnoha lidem vpravdě změnila život – třeba už jen tím, že díky ní vzniklo několik bakalářských a diplomových prací. Jejím prostřednictvím se podařilo oslovit širokou veřejnost včetně mládeže, pro kterou jde o velmi zajímavou inspiraci. Zkušenosti získané při vývoji SkCube rozhodně nepřijdou nazmar. Už v březnu bychom se měli dočkat oznámení o zapojení týmu těchto slovenských specialistů do mezinárodní cubesatové mise.

Zdroje informací:
http://kozmonautika.sk/

Zdroje obrázků:
http://www.skcube.sk/wp-content/uploads/2016/05/skcube-2-700×524.jpg
Autor

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomas Mik
Tomas Mik
5 let před

Jenom mimo tema,kdy bude startovat New shepard?

JanHonnza
JanHonnza
5 let před
Odpověď  Tomas Mik

NS-10
Through fixing the ground infrastructure issue, we have determined additional systems need to be addressed. We have changed our target to early 2019 for next launch attempt.
Problemy – přeloženo na začátek r.19

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Tomas Mik

Termín neznáme.

Brodský
Brodský
5 let před

Napravo je „Archiv komentovaných přenosů 15.ledna–NROL-71.“
Při kliknutí se nedovím nic bližšího (ani hodinu). Na elonx.cz nic takového není.
Není náhodou odklad???

Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před
Odpověď  Brodský

Upřímně, proč bychom měli na elonx.cz dělat profil pro misi, kterou zajišťuje ULA s raketou Delta IV Heavy?
Co se týká hodiny startu, neuvádí ji ani SFN, tam je jen poznámka TBD. Nedivím se tedy kosmonautixu, že tento údaj nenapsali. Ani stránky ULA tento údaj neuvádí.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Brodský

Nový termín zatím nebyl určen. Budu to muset posunout na nějaký zástupný termín.
P.S. ElonX se věnuje projektům Elona Muska. O misi NROL-71 se tam psát nebude.

android
5 let před

Nečekané přehřívání = něco jako zkrat?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  android

Spíš fyzické ohřívání.

android
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nad tim jsem taky uvažoval. Ale to by znamenalo ztrátu orientace. Je otázkou zda vůbec sonda byla nějak aktivně orientovaná. Taky při pohledu na sondu to nevypadá, že by z nějaké strany by se ohřívala nějak výrazně jinak. Systém stabilizace v prostoru tam měli magnetický pomocí cívek. Poloha byla tedy zřejmě celou dobu stabilizovaná. Jinak by asi těžko nějak komunikovali. Použitá patch antena pro 2.4GHZ měla poměrně výraznou směrovou/sektorovou charakteristiku, takže stabilizace byla podstatná.
Jen si vzpomínám.. neměli na začátku nějaký zásadní výpadek hlavního počítače?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  android

Zřejmě došlo k nějakému selhání prvku, který postupně degradoval.

Zbyněk
Zbyněk
5 let před

zdravím, nějak moc poruch se v poslední době vyrojilo. Nezdá se Vám?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Zbyněk

Hezký den, upřímně řečeno o SkCube informujeme jen kvůli tomu, že je slovenská. Cubesatů se vypouští desítky, stovky ročně. Kdybychom se měli věnovat selháním všech, tak tu máme mnohem více článků. Takže nejde o žádné mimořádné období. A pokud mluvíte o tom, že Hubble a Spektr-R potkaly problémy, tak ano, ale to se stává, oba stroje jsou již za plánovanou životností.

android
5 let před

Aj ta moje hlava. větu “ Ale to by znamenalo ztrátu orientace. Je otázkou zda vůbec sonda byla nějak aktivně orientovaná.“ prosím nečíst páč, když jsem jí napsal, tak jsem si pak dohledal jak to měli stabilizované. A větu nesmazal 🙁

entes
entes
5 let před

Prosimvas, co je to ta Jihoamericka anomalie?

„Cubesat tehdy přelétával nad jihoamerickou anomálií, v jejímž okolí už operátoři slovenské družice dříve zaznamenali nadměrné ohřívání“

entes
entes
5 let před
Odpověď  entes

hmm uz jsem zapojil google 🙂 ale mohlo to byt vysvetleno trochu

Kolisko
Kolisko
5 let před

Dobry den,

Jak je to s cubesaty z hlediska (ne)vytvareni smeti na orbite? Predpokladam, ze casem shori v atmosfere, ale zase kdyz se jich rocne vypousteji stovky …

Dale by me zajimalo, jak s takovym cubesatem operatori komunikuji? Pronajimaji si cas na nejake existujici infrastrukture nebo „to chytaji doma na prut“?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Kolisko

Hezký den,
životnost cubesatů na oběžné dráze se počítá na měsíce (nejnižší dráhy) až nižší jednotky roků (nejvyšší běžně používané dráhy kolem 550 km to mají kolem 5-6 let). Konkrétní doba je závislá třeba na sluneční aktivitě. Ta umí nafouknout zemskou atmosféru a družice pak rychleji třou o její zbytky a dříve zanikají. To, že se vypouští stovky cubesatů ničemu nevadí. Tam nahoře je mnohem víc místa, než se může na první pohled zdát.

Každý cubesat má stanovené své komunikační pásmo, které je nutné velmi přesně specifikovat dlouho před startem – jsou k tomu poměrně dlouhé formuláře a hodně papírování.

tycka
tycka
5 let před
Odpověď  Kolisko

„chytaji doma na prut“
I při komunikace s našem vzlusat1.cz/cs/ používají vlastní anténu s rotátorem.
Přes radioamatérské družice běžně navazují spojení radioamatéři též za pomoci své vlastní antény s rotátorem.
Ona ta vzdálenost není zas tak velká – jen je nutné přesně zaměřit anténu a proto ten rotátor řízený počítačem.
A dříve se též přijímali meteorologické družice podobným vybavením.

tycka
tycka
5 let před
Odpověď  tycka

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.