sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Indické plány s posledními stupni nosiče PSLV

Jako první mise indické ISRO v lednu 2019 je plánován start polárního nosiče PSLV-C44 se čtvrtým stupněm (PS4). Tento čtvrtý stupeň bude předmětem unikátního experimentu, při kterém se kontrolní středisko bude snažit nad ním znovu získat kontrolu a přimět jej pracovat potom, co splní svůj primární úkol – vynést satelit(y), na plánované orbity ve vzdálenosti 400 – 700 km od Země. PS4 nosiče PSVL má suchou hmotnost kolem 450 kg a je vybaven dvěma kapalinovými motory (MMH a MON) s maximálním výkonem 7.6 x 2 kN – běžně po splnění svého úkolu zůstává na orbitě několik let jako vesmírný odpad, případně může projít deorbitem a shořet v atmosféře.

Předseda ISRO K. Sivan řekl, že tato zkouška dalšího využití použitého čtvrtého stupně by se mohla pravděpodobně stát prvním podobným testem posledního stupně nosiče – doufá, že se prokáže možnost jeho využití jako unikátního úsporného testovacího zařízení pro nové technologie (pro studentské experimenty i pro vlastní technologie ISRO), popř. pro pozorování Země, či déle trvající experimenty v mikrogravitaci. Při tomto letu bude čtvrtý stupeň vybaven solárními panely a bateriemi pro zajištění elektrické energie, která umožní udržení kontaktu a provádění experimentů na palubě. Plánovaná doba této další činnosti je půl roku. Zatím nejsou známy případné experimenty, které při tomto konkrétním letu budou prováděny. Sivan také řekl, že v případě úspěchu tohoto experimentu, lze totéž provádět s posledními stupni GSLV. Přislíbil také, že brzy vyzve studenty a vědce k předkládání návrhů na budoucí experimenty pro základny na posledních stupních PSLV, jejichž vynášení bude údajně zdarma. Podle bývalého předsedy ISRO K. Kumara bude PS4 dovybavena také dodatečnou nádrží s palivem pro zajištění stabilizačních manévrů.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomas mik
Tomas mik
5 let před

Skutecne zajimavy clanek,ale jestli se muzu zeptat,vyklopilo se na rampe 39a rameno?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Tomas mik

Zatím ne.

Tomas mik
Tomas mik
5 let před

Dekuji za odpoved

jakub
jakub
5 let před

Možná jsem to jen nepochopil. Ale čím se vlstně bude lišit čtvrtý stupeň od dejme tomu satelitů pro GEO, kde je také potřeba znovu zažehnout motory pro zakulacení? Vždyť znovuzažehnutí Indové snad umí, ne? Trochu mne to připadá, že se pokoušejí objevit Ameriku.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  jakub

Nejde o odlišnost, rozumím tomu tak, že se prostě využije stupeň se zbytkem paliva který osazen nějakým malým “ parazit satem“ nebo prostě nějakým dalším vybavením, které nesníží nosnost primární mise a test není o znovuzážehu ale o komunikaci a pravděpodobně o manévrování na dráze , v článku je to celkem pěkně polopaticky popsané…
Nebude to poprvé v historii, to máte pravdu, třeba tzv tělesa Agena byla vlastně posledním stupněm raket Thor, Titan a Atlas jen osazená o testované díly, motory a telekomunikaci , pokud vím tak létaly zhruba do roku 1985, jenže většina z nich byla tajná ..

kopapaka
kopapaka
5 let před
Odpovědět  jakub

Ono jde hlavně o to, že spousta szudentů a často i vědců sice dokáže vymyslet a taky zafinancovat aparaturu k provedení nějakého pokusu nebo výzkumu, jenže nacpat to treba do cubesatu vyžaduje ještě něco navíc. Komunikace, napájení a dokonce i konstrukce satelitu je často na síly výzkumných týmů.

Poslední stupeň rakety(po instalaci solárních panelů, atd.)už to všechno má…
Dle mého názoru výborný nápad. Sice to indové nevymysleli(třeba Sputnik 2, Explorer…), ale proč ne.

https://kosmonautix.cz/2019/01/04/indicke-plany-s-poslednimi-stupni-nosice-pslv/