sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cubesat s butanovým pohonem má hotovo

Osudu cubesatu GomX-4B jsme se věnovali již ve dvou článcích. Nyní se na něj podíváme potřetí a zhodnotíme jeho misi. GomX-4B je unikátní tím, že se jedná o největší cubesat v historii Evropské kosmické agentury, jehož rozměry jsou pro lepší představu přirovnávány ke krabici s cereáliemi. Nyní jeho primární mise skončila a je tedy čas si ukázat, jak si vedl cubesat, který měl otestovat komunikaci mezi malými družicemi (se sesterskou družicí GomX-4A), dále hyperspektrální snímač, sledovač hvězd a pohonný systém na principu butanu.

Tato mnohaúrovňová malá mise si během letu vedla mimořádně dobře,“ hodnotí Roger Walker, který má v ESA na starost dohled nad cubesaty a dodává: „Její výsledky ukazují, že evropské cubesaty jsou připraveny k operačnímu vypouštění, jakožto první generace cubesatové sítě na nízké oběžné dráze Země, kde mohou plnit různé úkoly. Naše poletové zhodnocení zhodnotilo tuto demonstrační misi provedenou ve vesmíru jako úspěšnou. Ale samotný GomX-4B ještě neřekl poslední slovo. Společnost GomSpace, která jej vyrobila, pokračuje v jeho obsluze.

Roger Walker s modelem cubesatu GomX-4B.
Roger Walker s modelem cubesatu GomX-4B.
Zdroj: https://www.esa.int/

Vyrobit cubesat trvá oproti klasické družici mnohem kratší dobu a je to i znatelně levnější. Právě proto přichází těchto družicím složeným z unifikovaných kostiček s hranou délky 10 centimetrů na chuť i velké kosmické agentury. Přitahuje je hlavně možnost otestovat na cubesatech nové technologie. Vzorným příkladem je právě GomX-4B, což je 6U cubesat. Je tedy dvakrát větší než jeho předchůdce  GmX-3, který pro ESA vyrobila firma GomSpace z dánského města Aalborg. Tato společnost stojí i za stavbou družice GomX-4A, který využívá dánské ministerstvo obrany. Dvojice cubesatů GomX-4 byla vypuštěna 2. února letošního roku z čínského kosmodromu Ťiou-čchüan.

GomX-4B a GomX-4A v představách umělce.
GomX-4B a GomX-4A v představách umělce.
Zdroj: http://www.esa.int/

GomX-4B po vypuštění použil svůj manévrovací systém na stlačený butan, aby se vzdálil od svého sourozence. Odletěl až na vzdálenost 4500 kilometrů a přitom si stále udržoval požadovanou orientaci. Více se cubesaty už vzdálit nemohly – bránilo jim v tom zakřivení Země, které by způsobilo, že by na sebe neviděly. Cílem bylo ověřit výměnu informací mezi malými družicemi a ověřit možnost jejich přeposílání mezi družicemi navzájem a také mezi družicemi a povrchem Země.

O zajištění pohonného systému se postarala švédská pobočka společnosti GomSpace a její výtvor cubesatu umožnil upravovat rychlost na oběžné dráze. Limit byl pro misi stanoven na 10 m/s – větší změnu rychlosti pohonný systém nebyl schopen dodat. „I přesto, že jsme manévrovali poměrně hodně, tak má GomX-4B stále dost paliva,“ podivuje se Roger Walker a dodává: „Z původních 130 gramů butanu jsme během primární mise spotřebovali pouze 13 gramů.

Snímkovací zařízení HyperScout
Snímkovací zařízení HyperScout
Zdroj: https://www.esa.int

Další prvenství, které GomX-4B získal, souvisí s hyperspektrálními snímky. Ty totiž ještě žádný cubesat nepořídil. Nizozemská společnost Cosine Research vyvinula pro ESA kapesní snímkovač pojmenovaný HyperScout. Toto zařízení umí rozdělit paprsky přicházejícího světla na mnoho úzkých svazků rozdělených podle vlnové délky. Díky tomu může tohle malé zařízení sbírat cenné informace o životním prostředí.

Na palubě probíhal i experiment zaměřený na výzkum vlivu kosmického záření na funkčnost počítačových pamětí. Během základní mise se podařilo nasbírat velké množství informací, které musí odborníci průběžně analyzovat. V získaných datech se nachází zdroje důležitých lekcí do budoucna. Na základě těchto poznatků by měla vzniknout mise nová – GomX-5. Půjde o 12U cubesat a jeho stavba by měla v místnosti společnosti GomSpace začít už příští měsíc. Provoz projektu GomX a jeho misí je plně financován z dánského programu Fly, který je součástí Obecné podpory technologických programů od Evropské kosmické agentury. Jejich cílem je vyvinout a ověřit špičkové vesmírné technologie.

Cubesat QARMAN je složen ze tří základních bloků a má otestovat tepelný štít pro cubesaty.
Cubesat QARMAN je složen ze tří základních bloků a má otestovat tepelný štít pro cubesaty.
Zdroj: http://www.esa.int

Evropská kosmická agentura by v příštím roce ráda vypustila tři technologické cubesaty vyvinuté v Belgii. Qarman bude mít za úkol sbírat informace během vstupu do atmosféry, Simba zmapuje hospodaření země se zářením a Picasso bude sledovat troposféru a stratosféru naší mateřské planety. Technologie, které se levně a rychle otestují na cubesatech mohou být dříve nasazeny na větších družicích, případně mohou dále fungovat na cubesatech. Z nich je možné snadno vytvořit síť mapující sledované jevy na mnoha místech současně – to vše za zlomek ceny jedné velké družice.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.esa.int/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/images/2018/12/gomx-4b/19171004-1-eng-GB/GomX-4B.jpg
https://www.esa.int/…/19171115-1-eng-GB/Roger_Walker_with_GomX-4B_model.jpg
http://www.esa.int/…/16179568-1-eng-GB/GomX-4B_with_GomX-4A.png
https://www.esa.int/…/2018/01/hyperscout/17323417-1-eng-GB/HyperScout.jpg
http://www.esa.int/…/01/qarman_cubesat/15180805-1-eng-GB/QARMAN_CubeSat.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
frank
frank
6 let před

Hodně tomu „cubesatění“ pomáhá s EU domluvený Intel, respektivě jeho irská pobočka ( bývalý Movidius) s jejich čipy Myriad s otevřenou architekturou .

Nedávno v Cernu jeho verzi 2.0 podrobili poměrně drastickým testům odolnosti proti radiaci, předchozí verze čipu by měla být právě v HyperScoutu na palubě GomX-4B

pbpitko
pbpitko
6 let před

„Toto zařízení umí rozdělit paprsky přicházejícího světla na mnoho úzkých svazků rozdělených podle vlnové délky.”
Ďakujem, dobre som sa pobavil. Ešte som sa nestretol s takým zábavným a vcelku pravdivým popisom spektroskopu pre laikov. Podal pravdivú informáciu a pritom nepovedal nič podstatného. Neviem nakoľko to mohlo pomôcť sa trošičku orientovať v tejto problematike, ale pripadá mi to celkom vtipné.
pb 🙂

zvejkal
zvejkal
6 let před
Odpověď  pbpitko

Nahodou, ja ako laik, som si to z toho popisu celkom dobre predstavil. Aspon uz viem, co robi spektroskop 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  pbpitko

Popularizace je o tom sdělit základy technologických tajů laikům. Odborníci mohou říct, že je to nepřesné, ale jejich popisy by zase přišly laikům nesrozumitelné. Proto přichází popularizátoři, aby dělali mezi těmito skupinami tlumočníky. Vždy ale bude jedna skupina nespokojená. Když popularizátor použije řeč odborníka, potěší jej, ale laik může být zmaten. Když použije jazyk laika, potěší ho, ale odborník bude mít připomínky, že daný popis není přesný. On ani nemá být přesný. Cílem je vytvořit povědomí o daném problému. Kdo má zájem o detailní informace, ten si je může dohledat.

maiden
maiden
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Inteligent pochopí, trouba zakejhá.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  maiden

Bez silných slov, prosím! 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.