Loď SpaceX umožní přistání helikoptéry

Když se budou astronauti v příštích letech vracet z Mezinárodní vesmírné stanice v lodích Crew Dragon od SpaceX, musí být záchranné týmy k dispozici, aby je co nejrychleji dopravily na pevninu. Vždy je ale potřeba počítat s mimořádnou situací – třeba se může stát, že se posádka bude muset vrátit z důvodu vážných zdravotních problémů některého člena. Pro tento případ SpaceX upravila svou loď GO Searcher speciálním lékařským zázemím a na palubu umístila také heliport. Právě s jeho pomocí by měla být pomoc zraněným či nemocným astronautům velmi rychlá.

Nácvik manipulace s raněným astronautem na lodi GO Searcher.

Nácvik manipulace s raněným astronautem na lodi GO Searcher.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov

Nedávno prošla loď zkouškami přistání vrtulníku, které byly spojeny i s nakládáním simulovaného pacienta. V helikoptéře by také mohli na loď letět lékař s paramediky. Ti by pak mohli nemocnému/raněnému astronauti poskytnout pomoc jak přímo na lodi, tak i při letu do nemocnice.

Helikoptéra provádí cvičné přistání na lodi GO Searcher.

Helikoptéra provádí cvičné přistání na lodi GO Searcher.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Za normálního stavu mají Crew Dragony přistávat nedaleko východního pobřeží Floridy, kde bude GO Searcher kotvit. Loď je vybavena jeřábem pro vyzvednutí lodi z mořské vody na palubu. Lékaři z NASA a SpaceX budou spolupracovat při vyhodnocování zdravotního stavu posádky. Poté loď nabere kurs na Mys Canaveral, kde se astronautů ujmou pracovníci SpaceX a dopraví je na nejbližší letiště, aby se mohli přepravit do Houstonu.

Zkouška, která proběhla na lodi GO Searcher je dalším z řady nezbytných kroků, které ve výsledku povedou k zahájení pilotovaných letů astronautů na soukromých lodích. Spojené státy provedly poslední pilotovanou misi ve vlastní režii v roce 2011 a od té doby kupují pro své astronauty místa v ruských lodích Sojuz.

Jak SpaceX, tak Boeing ale mají už příští rok provést zkušební lety svých pilotovaných lodí k Mezinárodní vesmírné stanici. Pak přijde analýza pomocí certifikačního procesu, po kterém budou moci Crew Dragon a Starliner začít vozit astronauty na ISS a zase zpět. Ale heliport by se mohl hodit i nepilotovaným lodím Dragon – NASA chce v druhém kole výzvy CRS po soukromých firmách, aby umožnily rychlé vyložení některých časově citlivých nákladů z lodi a jejich přepravu na pevninu. Vrtulník je v tomto případě skvělá volba.

Přípravy na spuštění pilotovaných startů soukromých lodí jsou v plném proudu.

Přípravy na spuštění pilotovaných startů soukromých lodí jsou v plném proudu.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…Helicopter-Landing-Test_2018_10_19-291_9_.jpg
https://blogs.nasa.gov/…LANDING-20181018-IMG_6604_7_.jpg
https://blogs.nasa.gov/…LANDING-20181018-IMG_6666_10_.jpg
https://blogs.nasa.gov/Helicopter-Landing-Test_2018_10_19-082_10_.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

18 komentářů ke článku “Loď SpaceX umožní přistání helikoptéry”

 1. Jiný Honza napsal:

  A ještě mám další dotazy. To bude mít každá ze tří nových kosmických lodí vlastní záchranou flotilu? Nebo budou nějak spolupracovat? Jasně že Starliner má přistávat na pevnině, ale při jakémkoli průšvihu při startu nebo přistání taky spadne do vody. To si budou držet tři nezávislé záchranné skupiny?

  • Dušan Majer napsal:

   Orion bude zachraňovat armáda (námořnictvo), Starliner sedá na pevninu, takže zbýval vyřešit jen Crew Dragon. A co se těch týmů týče – dokážu si představit, že NASA bude mít jeden tým specialistů, kteří budou obsluhovat všechny lodě, protože asi nikdy nenastane situace, že by v blízké době přistávaly dva různé typy lodí. Ale i kdyby vytvořila pro každou loď speciální tým, nebylo by na tom nic divného. Nepředstavujte si to tak, že by ti lidé nedělali nic jiného a jen by jednou za pár měsíců pomohli astronautům z lodi. Ti lidé by měli mnoho jiných úkolů a povinností, přičemž tohle by byl jen jeden z mnoha bodů, které mají.

 2. Jiný Honza napsal:

  Opravdu budou přistávat na východním pobřeží? Měl jsem pocit, že doteď všechno včetně Dragonů přistávalo v Pacifiku.

  Co když se přistání nepovede a dojde na balistickou trajektorii, to klidně můžou skončit natvrdo v Mexiku.

 3. Jaroslav Jansa napsal:

  Když už jim NASA nedovolí přistání na pevninu tak aspoň na Loď GO Searcher SpaceX umožnit motorové přistání lodi Crew Dragon od SpaceX. To by se pěkně četlo.

 4. David R. napsal:

  Heliport je celkem jasná věc. Jsou ale nějaké informace k tomu kulovitému krytu? A co záhadný plovoucí bazén? Žádné nové konspirační teorie o něm?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.