sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Když otočka prozradí hmotnost

Vizualizace systému TAGSAM. Launch container je zařízení,které drží hlavu na místě při startu.

Sonda OSIRIS-REx se zatím blíží k asteroidu Bennu, ale už se na práci u něj pilně připravuje. V minulém týdnu bylo naplánováno odhození krytky, která byla umístěná na konci odběrného ramene TAGSAM. Sedmnáctého října byl tento úkol vykonán, ale inženýři neměli možnost, jak přímo potvrdit, že došlo k jeho úspěšnému provedení. Nepřekvapilo je to, už dříve věděli, že si budou muset poradit jinak a pro ověření využili jednoduchou fyziku. Právě díky ní mohli ověřit, že se krytku podařilo odhodit.

Ověření spočívalo v tom, že sonda byla dvakrát uvedena do rotace – jednou před odhozením krytky a podruhé po něm. Při otáčení měří senzory v robotickém rameni jeho setrvačnost, která samozřejmě závisí na hmotnosti. Srovnání výsledků z měření před odhozením krytky a po něm ukázala, že se hmotnost změnila o zhruba 1,1 kg, což je v dobré shodě se známou hmotností krytky. Tato rotační zkouška tedy umožnila nejen ověřit, že odhození krytu bylo úspěšné, ale zároveň prověřila přesnost takového měření. Úplně stejné měření se totiž bude provádět i před odběrem vzorků a po něm. Tehdy bude vědce zajímat, kolik materiálu se podařilo sondě odebrat. Bude sice potřeba započítat i palivo spálené mezi oběma měřeními, ale inženýři slibují, že by mohli množství odebraného materiálu určit s přesností na 50 gramů.

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/osiris-rex/wp-content/uploads/sites/103/2016/08/osirisrex-11.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ptpc
ptpc
6 let před

Teraz je mi to už jasné. Díky za vysvetlenie.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  ptpc

Rádo se stalo. 😉

Martin Gembec
Martin Gembec
6 let před

Dušane píšeš, že měřili setrvačnost ramene. Jak by to ale provedli? Neměřili spíš prostě, kolik energie je třeba k roztočení o stejný úhel za stejný čas? Nebo prostě o kolik pomaleji se otáela předtím při udělení stejného impulzu? Je to podle tebe ono měření setrvačnosti ramene? Nevíš, jak přesně to měřili?

Tomáš Hruš
6 let před
Odpověď  Martin Gembec

Tipuji, že definovaným impulzem roztočili sondu. Při druhém pokusu získala sonda působením stejného impulzu jinou úhlovou rychlost. Ten rozdíl byl způsobený změnou momentu setrvačnosti sondy. A protože se vědělo, že se odhazovala krytka a ví se, kde se krytka nachází vzhledem k ose rotace, tak se taky dá zjistit, jaká změna hmotnosti (na pozici krytky) odpovídá zjištěné změně momentu setrvačnosti,

Martin Gembec
Martin Gembec
6 let před
Odpověď  Tomáš Hruš

Přesně tak uvažuji. Přijde mi zajímavé, kdyby se člověk žáků zeptal, jak se změní moment setrvačnosti ramene sondy, když je odhozena krytka té a té hmotnosti. To je celkem hezká praktická úloha. A hned by se dala i navázat, jak se změní při stejném impulzu motorků úhlová rychlost rotace sondy 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Martin Gembec

V článku ,který se věnuje samotnému odběru vzorků se píše: Next is the Baseline Mass Measurement, that rotates the spacecraft with the robotic arm in two different configurations to calculate the spacecraft moment of inertia. Z toho vyvozuji, že se jedné o měření setrvačnosti celé sondy a Tvoje úvaha je správná.

RiMr
RiMr
6 let před

Na jednu stranu je to „supersmart“, jak zjistit takovou informaci bez dalšího HW na palubě, na druhou stranu si říkám, jestli tam opravdu nebylo místo na nějakou kamerku i s všivým rozlišením… ale konstruktéři vědí určitě mnohem lépe než nějaký jouda (já) co a jak.
A jen taková nepodstatná subjektivní odbočka – to tweetování různých sond a strojů v první osobě mi přijde trapně dětinské, svým způsobem znevažující. Chápu proč to dělají (příblížit vědu masám), ale pro mě to nese jakýsi deficit důstojnosti.
Ale jak říkám, čistě můj subjektivní nepodstatný pohled 🙂

Michael Voplatka
6 let před
Odpověď  RiMr

Na jednu stranu s vámi souhlasím, že je to dětinské a podlé mého by se to nemělo přehánět jako už se to asi děje u BepiColombo. Na druhou stranu to ale opravdu hodně přibližuje kosmonautiku běžnému lidu a třeba u Rosetty a Philae se to povedlo bravurně. Otevírá to nové možnosti propagace, které by jinak nebyly možné. A teď, s dovolením, moje nepodstatná subjektivní odbočka – jste Ten pan RiMr z Brna? 🙂

RiMr
RiMr
6 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Souhlasím, po pravdě tu svou averzi k tomu diskutovanému přičítám spíš tomu, že holt asi stárnu obvyklým způsobem 🙂

A k tomu dotazu, nejsem RiMr z Brna, su RiMr z Prahy (původem ze Zlína) – RC modely, vysílače, parní stroje, 3D tisk atd atd a většina toho protruzována na youtube 🙂

Tomáš Hruš
6 let před
Odpověď  RiMr

Já bych se jako konstruktér spíš ptal – potřebujeme nutně další čidlo/kameru jen proto, abychom zkontrolovali odhození krytky? Nešlo by to zkontrolovat jen s tím, co na sondě máme?

RiMr
RiMr
6 let před
Odpověď  Tomáš Hruš

Jo, chápu a rozumím. Určitě zvolili optimální cestu, resp. vybrali jednu z těch možných. Jejich volba, jejich zodpovědnost za vybrané řešení a i jejich statečnost 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.