Curiosity má problém s komunikací

Curiosity

V minulých dnech museli inženýři z kalifornské Jet Propulsion Laboratory (JPL) řešit nečekanou situaci. Rover Curiosity na Marsu totiž postihla závada, která mu brání v odesílání velkých objemů naměřených vědeckých dat a inženýrských údajů uložených v palubní paměti. Vozítko stále zůstává v normálním režimu, jeho ostatní systémy jsou v dobrém stavu a obousměrná komunikace funguje. Závada se objevila o minulém víkendu – konkrétně v sobotu 15. září v noci, když rover prováděl svůj víkendový plán. Kromě přenosu dat nahraných do paměti může vozítko vysílat i údaje sbírané v reálném čase – ty se přes retranslační družici přenesou na Zemi systémem Deep Space Network. Tato data v reálném čase se odesílají bez problémů včetně detailů o stavu vozítka.

Pozemní týmy se snaží na základě těchto údajů odesílaných v reálném čase zjistit, co se pokazilo, aby mohli diagnostikovat konkrétní závadu. V pondělí a úterý (17. a 18. září) inženýři probírali, které konkrétní údaje by bylo nejvhodnější získat v proudu dat odesílaných v reálném čase. Nakonec padlo rozhodnutí vypnout vědecké přístrojem, které byly v provozu, protože jejich měření není kam ukládat. Inženýři navíc začali na dálku připravovat záložní počítač vozítka pro případ, že by bylo potřeba jej využít k diagnostice primárního počítače. Zajímavé je, že nyní záložní počítač byl až do solu 200 hlavním počítačem roveru. Tehdy jej však postihla jak hardwarová závada, tak i softwarový problém – obě komplikace se již podařilo vyřešit, ale role hlavního počítače se tehdy ujal do té doby záložní exemplář.

Zatímco se inženýrské týmy snaží pochopit podstatu aktuálního problému, vědecký tým využívá času navíc k rozboru dat nasbíraných v oblasti Vera Rubin Ridge a vytipovat nejlepší místo pro další pokus o vrtání. Hledají hlavně jakékoliv náznaky, ze kterých se dá vyčíst, že je kámen slabší a vhodnější pro vrtání.

Zdroje informací:
https://mars.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia19808-main_tight_crop-monday.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Curiosity má problém s komunikací”

 1. Jiný Honza napsal:

  Curiosity je jediný prototyp extrémně složitého zařízení. Může selhat kdykoli a je prakticky zázrak, nebo genialita konstruktérů, že k fatální poruše zatím nedošlo. To samé platí o Opportunity a o dalších úspěšných sondách.

  Dokud nebudou sondy sériové bude to stále příběh „o štěstí“. Těšme se na další díly o JWST.

 2. pbpitko napsal:

  Curiosity je čo sa týka Marsu je nenahraditeľný. Aj keď pristane ďalší rover 2020, strata Curiosity by bolo veľmi bolestivá. Dúfajme že sa podarí zíložnému počítaču prevziať riadenie a komunikáciu Curiosity, Už sa to raz robilo keď terajší záložný bol hlavný počítasčom. Podarilo sa to výborne, dúfajme že to podobne dopadne aj teraz. Bude sa musieť asi reštartovať a nahrať nový softvér a všetko poriadne otestovať. Do 1-2 týždňov by mohol byť Curiosity opäť fit a plne O.K.
  pb 🙂
  Je to moja najobľúbenejšia misia.

 3. Štěpán napsal:

  Nějaké novinky o Opportunity? Jakou má ještě šanci?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.