sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Průzkumník exoplanet zažije silný hluk

Evropský teleskop Cheops, který bude mít za úkol výzkum exoplanet, se nyní na svou vesmírnou misi připravuje v nizozemském technologickém středisku Evropské kosmické agentury ESTEC. Tento komplex je vybaven hned několika špičkovými stanovišti, která simulují nejrůznější podmínky startu či kosmického prostředí. Kromě vibračních stolů, které simulují chvění při startu rakety, je tu třeba i obří vakuová komora. Cheops ale nyní pobývá v místnosti označované zkratkou LEAF (Large European Acoustic Facility). V ní se testuje odolnost jeho konstrukce proti hluku, který vzniká při startu rakety.

Teleskop Cheops v komoře LEAF
Teleskop Cheops v komoře LEAF
Zdroj: http://www.esa.int

LEAF dokáže napodobit akustické podmínky plně srovnatelné s hlasitostí na rampě a v aerodynamickém krytu, když se raketa dere k obloze. Jedna stěna této komory (jejíž rozměry jsou 11 m na šířku, 9 metrů do hloubky a 16,4 metru na výšku) má v sobě integrované obří trubice. Puls dusíku skrz tyto rozšiřující se konstrukce umí vytvořit hluk o intenzitě až 154 decibelů, což odpovídá situaci, kterou by člověk zažil, kdyby stál v těsné blízkosti hned několika startujících stíhaček.

Cheops má za úkol měřit velikosti již známých exoplanet pomocí metody detekce drobných odchylek v jasnosti mateřské hvězdy. Na své palubě ponese špičkové přístroje, které se podařilo dostat do poměrně malého těla. Celá sonda má rozměry pouze 1,5 × 1,4 × 1,5 metru a po natankování bude vážit pouhých 300 kilogramů.

Testovací exemplář Cheopsu v akustické komoře.
Testovací exemplář Cheopsu v akustické komoře.
Zdroj: http://www.esa.int

Než se ale do místnosti LEAF podíval skutečný letový hardware, podstoupily zdejší zkoušky hned dva testovací modely – strukturální kvalifikační model a přístrojový strukturální a termální model. Jejich zkoušky byly úspěšně dokončeny v listopadu roku 2015. Jakmile Cheops dokončí zkoušky v komoře LEAF, přesune se jen o kousek vedle do komory Maxwell, kde se bude testovat jeho elektromagnetická kompatibilita. Pokud se nic nepokazí, mělo by ke startu z evropského kosmodromu v Jižní Americe dojít na začátku příštího roku.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://cheops.unibe.ch/wp-content/uploads/2014/11/cheops.png
http://www.esa.int/…/Cheops_inside_LEAF_chamber.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/e7/ESA_CHEOPS_Acoustic_Chamber_20151105_1.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
6 let před

K vypuštění dojde nejpravděpodobněji až ve druhém čtvrtletí roku 2019.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před

Díky za info, doplním to do článku.

frank
frank
6 let před

Pan Toufar o tom už nic nenapíše, škoda ho, ještě si pamatuji jeho články o letech na měsíc…

Zemřel propagátor kosmonautiky Pavel Toufar

https://www.novinky.cz/domaci/484489-zemrel-propagator-kosmonautiky-pavel-toufar.html

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.