sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

BlackSky

Společnost BlackSky oznámila plány na vývoj nového typu družice pro pozorování Země, která bude určena k zachycení velkých oblastí planety. Nová družice se zaměří na aplikace vyžadující široké geografické pokrytí, včetně mapování v měřítku jednotlivých zemí, monitorování námořní dopravy a vytváření virtuálních replik fyzických lokalit.

Astroscale

Společnost Astroscale 16. června oznámila uzavření britské vládní zakázky v hodnotě přibližně 7 milionů dolarů na nasazení dvojice cubesatů v roce 2027, které budou monitorovat vesmírné počasí a zároveň sledovat další objekty na nízké oběžné dráze Země (LEO).

FCC

Federální komunikační komise (FCC) mění způsob regulace vesmírných systémů. Jay Schwarz, šéf kosmického oddělení, nastínil řadu probíhajících reforem zaměřených na modernizaci licencování družic a otevření nových spektrálních pásem.

CSES-2

Raketa Dlouhý pochod 2D vynesla seismoelektromagnetickou družici, jejímž cílem je detekovat elektromagnetické projevy přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení. Družice CSES-2 je založena na sondě CSES-1, která byla vypuštěna v roce 2018 a vyvinuta ve spolupráci s Itálií.

Look Up

Francouzská společnost Look Up, která se zabývá situačním povědomím o vesmíru, získala téměř 50 milionů eur na pokračování ve vývoji radarové sítě pro sledování vesmírných objektů.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile dosáhla dohody, která umožňuje zkrachovalému družicovému operátorovi Ligado Networks zaplatit více než 500 milionů dolarů, které dluží společnosti Viasat, výměnou za dlouhodobý přístup ke spektru v pásmu L.

ESA

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher na tiskové konferenci po zasedání Rady ESA uvedl, že rada schválila usnesení, které umožní program European Resilience from Space (ERS). Program pro pozorování Země, který bude mít civilní i vojenské využití.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Průzkumník exoplanet zažije silný hluk

Evropský teleskop Cheops, který bude mít za úkol výzkum exoplanet, se nyní na svou vesmírnou misi připravuje v nizozemském technologickém středisku Evropské kosmické agentury ESTEC. Tento komplex je vybaven hned několika špičkovými stanovišti, která simulují nejrůznější podmínky startu či kosmického prostředí. Kromě vibračních stolů, které simulují chvění při startu rakety, je tu třeba i obří vakuová komora. Cheops ale nyní pobývá v místnosti označované zkratkou LEAF (Large European Acoustic Facility). V ní se testuje odolnost jeho konstrukce proti hluku, který vzniká při startu rakety.

Teleskop Cheops v komoře LEAF
Teleskop Cheops v komoře LEAF
Zdroj: http://www.esa.int

LEAF dokáže napodobit akustické podmínky plně srovnatelné s hlasitostí na rampě a v aerodynamickém krytu, když se raketa dere k obloze. Jedna stěna této komory (jejíž rozměry jsou 11 m na šířku, 9 metrů do hloubky a 16,4 metru na výšku) má v sobě integrované obří trubice. Puls dusíku skrz tyto rozšiřující se konstrukce umí vytvořit hluk o intenzitě až 154 decibelů, což odpovídá situaci, kterou by člověk zažil, kdyby stál v těsné blízkosti hned několika startujících stíhaček.

Cheops má za úkol měřit velikosti již známých exoplanet pomocí metody detekce drobných odchylek v jasnosti mateřské hvězdy. Na své palubě ponese špičkové přístroje, které se podařilo dostat do poměrně malého těla. Celá sonda má rozměry pouze 1,5 × 1,4 × 1,5 metru a po natankování bude vážit pouhých 300 kilogramů.

Testovací exemplář Cheopsu v akustické komoře.
Testovací exemplář Cheopsu v akustické komoře.
Zdroj: http://www.esa.int

Než se ale do místnosti LEAF podíval skutečný letový hardware, podstoupily zdejší zkoušky hned dva testovací modely – strukturální kvalifikační model a přístrojový strukturální a termální model. Jejich zkoušky byly úspěšně dokončeny v listopadu roku 2015. Jakmile Cheops dokončí zkoušky v komoře LEAF, přesune se jen o kousek vedle do komory Maxwell, kde se bude testovat jeho elektromagnetická kompatibilita. Pokud se nic nepokazí, mělo by ke startu z evropského kosmodromu v Jižní Americe dojít na začátku příštího roku.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://cheops.unibe.ch/wp-content/uploads/2014/11/cheops.png
http://www.esa.int/…/Cheops_inside_LEAF_chamber.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/e7/ESA_CHEOPS_Acoustic_Chamber_20151105_1.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Václavík
6 let před

K vypuštění dojde nejpravděpodobněji až ve druhém čtvrtletí roku 2019.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před

Díky za info, doplním to do článku.

frank
frank
6 let před

Pan Toufar o tom už nic nenapíše, škoda ho, ještě si pamatuji jeho články o letech na měsíc…

Zemřel propagátor kosmonautiky Pavel Toufar

https://www.novinky.cz/domaci/484489-zemrel-propagator-kosmonautiky-pavel-toufar.html

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.