sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Startovní stůl pro Ariane 6

Ocelová konstrukce s hmotností 700 tun, na které bude před startem stát nová evropská raketa Ariane 6 – to je startovní stůl. Nyní byla dokončena jeho hrubá příprava. Stůl je tak velký, že musel do Francouzské Guyany dorazit rozložený na několik dílů. Zásilky se do Jižní Ameriky dostaly v únoru lodí a po kontrole došlo k jejich sestavení zhruba 250 metrů od vznikající rampy. Přesun dílu vysokého 4 metry, dlouhého 20 metrů a širokého 18 metrů na finální místo nebyl snadný úkol. Nejprve byla konstrukce nadzvednuta pomocí hydraulických zvedáků a dva speciální transportéry pak převezly stůl na jeho stanoviště.

Montáž startovního stolu pro Ariane 6.
Montáž startovního stolu pro Ariane 6.
Zdroj: http://www.esa.int

Se správnou orientací konstrukce nad střed rampy pomohl mechanický navigační systém a dočasné koleje. Zde bude v dalších dnech celá konstrukce spuštěna dolů s přesností na milimetry. Tím ale práce rozhodně nekončí. Startovní stůl bude doplněn o mechanické vybavení, elektrické a kapalinové rozvody uvnitř i na vnější části.

V současné době probíhají na rampě i další práce – například integrace deflektoru spalin, který bude umístěný na spodní části kanálu pro odvod spalin zhruba 25 metrů pod startovním stolem. Právě na deflektoru je významná česká stopa, jelikož tato obří konstrukce vznikla ve firmě MCE Slaný. Práce jsou v plném proudu, jelikož první Ariane 6 by odsud měla startovat již v roce 2020.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.spacenewsfeed.com/images/2018-september/further-1.jpg
http://www.esa.int/…/Building_the_Ariane_6_launch_table.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Drto
Drto
6 let před

Můj dotaz je tak trochu mimo téma: Každý větší nosič startuje z velice chytŕe upravené plošiny ( odvod spalin, chlazení vodou,…). Zajímalo by mě, jak bude vyřešena ochrana lodi při startu Muskovy BFS z otevřené krajiny ( Měsíc, Mars). Jedná se o první raketu tak startující , která si svým výkonem mororů při startu nezadá se silou nosičů startujících z ramp. Nakonec i „alobalový LEM s jedním slaboučkým motorem startoval z ukotvení na přistávacím modulu.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Drto

To je dobrá otázka. Zatím to nebylo veřejně specifikováno, nechme se překvapit.

Husita
Husita
6 let před
Odpověď  Drto

Musk má v plánu Měsíc i Mars kolonizovat. Třeba s návratem nepočítá 🙂

Vojta
Vojta
6 let před
Odpověď  Husita

Pak by to nebylo znovupoužitelné. Ne, že by se některé díly z BFS na Marsu osadníkům nehodily, ale celá loď má mnohem větší hodnotu pro přivezení dalšího nákladu.
Tohle mi přijde na Muskově plánu dost nedotažené. Prezentuje se jako dopravce (což je OK), ale nezajímá ho infrastruktura. Nejen startovací/přistávací rampa, ale i tankovací zařízení, výroba a zásobníky na palivo a okysličovadlo a vůbec celý ten podpůrný systém, který se na Zemi buduje dlouho a pečlivě.

gg
gg
6 let před
Odpověď  Vojta

Přijde vám taky na výrobci a provozovateli nákladních vozů a autobusů nedotažené, že ho nezajímá, jak se budou stavět paneláky, ke kterým bude těmi autobusy vozit lidi?

Martin Krupicka
Martin Krupicka
6 let před
Odpověď  Drto

ICBM startují z náklaďáků a ponorek. Nemají takový výkon, jako Ariane a BFR, ale raketě to může být víceméně jedno, co se děje pod ní. Podle mně jde o znovupoužitelnost kosmodromu. Pokud nevadí, že po startu zbude vypálený kilometrový kruh, tak se dá startovat téměř odkudkoli.

frank
frank
6 let před
Odpověď  Drto

Odpověď musíme nejspíš hledat v Boca Chica Village, jak jsem pochopil, tam se chystá Spacex startovat BFR asi 1,7 km od místních obyvatel 🙂

Croco
Croco
6 let před
Odpověď  Drto

Nižší gravitace = nižší výkon motorů. Navíc raketa by se pravděpodobně vracela mnohem lehčí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.