sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Curiosity má problém s komunikací

Curiosity

V minulých dnech museli inženýři z kalifornské Jet Propulsion Laboratory (JPL) řešit nečekanou situaci. Rover Curiosity na Marsu totiž postihla závada, která mu brání v odesílání velkých objemů naměřených vědeckých dat a inženýrských údajů uložených v palubní paměti. Vozítko stále zůstává v normálním režimu, jeho ostatní systémy jsou v dobrém stavu a obousměrná komunikace funguje. Závada se objevila o minulém víkendu – konkrétně v sobotu 15. září v noci, když rover prováděl svůj víkendový plán. Kromě přenosu dat nahraných do paměti může vozítko vysílat i údaje sbírané v reálném čase – ty se přes retranslační družici přenesou na Zemi systémem Deep Space Network. Tato data v reálném čase se odesílají bez problémů včetně detailů o stavu vozítka.

Pozemní týmy se snaží na základě těchto údajů odesílaných v reálném čase zjistit, co se pokazilo, aby mohli diagnostikovat konkrétní závadu. V pondělí a úterý (17. a 18. září) inženýři probírali, které konkrétní údaje by bylo nejvhodnější získat v proudu dat odesílaných v reálném čase. Nakonec padlo rozhodnutí vypnout vědecké přístrojem, které byly v provozu, protože jejich měření není kam ukládat. Inženýři navíc začali na dálku připravovat záložní počítač vozítka pro případ, že by bylo potřeba jej využít k diagnostice primárního počítače. Zajímavé je, že nyní záložní počítač byl až do solu 200 hlavním počítačem roveru. Tehdy jej však postihla jak hardwarová závada, tak i softwarový problém – obě komplikace se již podařilo vyřešit, ale role hlavního počítače se tehdy ujal do té doby záložní exemplář.

Zatímco se inženýrské týmy snaží pochopit podstatu aktuálního problému, vědecký tým využívá času navíc k rozboru dat nasbíraných v oblasti Vera Rubin Ridge a vytipovat nejlepší místo pro další pokus o vrtání. Hledají hlavně jakékoliv náznaky, ze kterých se dá vyčíst, že je kámen slabší a vhodnější pro vrtání.

Zdroje informací:
https://mars.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia19808-main_tight_crop-monday.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
5 let před

Nějaké novinky o Opportunity? Jakou má ještě šanci?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Štěpán

Šance je vždy, novinky momentálně žádné.

pbpitko
5 let před

Curiosity je čo sa týka Marsu je nenahraditeľný. Aj keď pristane ďalší rover 2020, strata Curiosity by bolo veľmi bolestivá. Dúfajme že sa podarí zíložnému počítaču prevziať riadenie a komunikáciu Curiosity, Už sa to raz robilo keď terajší záložný bol hlavný počítasčom. Podarilo sa to výborne, dúfajme že to podobne dopadne aj teraz. Bude sa musieť asi reštartovať a nahrať nový softvér a všetko poriadne otestovať. Do 1-2 týždňov by mohol byť Curiosity opäť fit a plne O.K.
pb 🙂
Je to moja najobľúbenejšia misia.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před

Curiosity je jediný prototyp extrémně složitého zařízení. Může selhat kdykoli a je prakticky zázrak, nebo genialita konstruktérů, že k fatální poruše zatím nedošlo. To samé platí o Opportunity a o dalších úspěšných sondách.

Dokud nebudou sondy sériové bude to stále příběh „o štěstí“. Těšme se na další díly o JWST.

Komar
Komar
5 let před
Odpovědět  Jiný Honza

Je to tak diky velkemu mnozstvu skusenostiam, nastavenym procesom a testovaniu. Tieto misie sa daria a aj ked to vyzera ako zazrak. Mozno sa raz dockame aj nejakej viac kusovej vyroby ked budu nosice ako BFR. Bolo by to skvele.

https://kosmonautix.cz/2018/09/21/curiosity-ma-problem-s-komunikaci/