Výzkum na ISS – tričko, autonomní pohyb a meteory

Zhruba měsíc po vydání posledního podobného článku se vracíme na Mezinárodní vesmírnou stanici, abychom se podívali, co plní dny jednotlivých astronautů. Na stanici probíhá celá řada výzkumných projektů z mnoha různých vědeckých oborů. Navíc se jednotlivé systémy musí udržovat v dobrém stavu, aby vydržely dlouho sloužit. Tento nepravidelný seriál má ukázat, jak pestré jsou úkoly astronautů a co všechno při svém kosmickém pobytu musí řešit. Dnes se tedy podíváme, co dělali obyvatelé západní části stanice v pátek 24. srpna.

Archivní snímek - Japonský astronaut Koiči Wakata na běžeckém pásu v modulu Tranquility.

Archivní snímek – Japonský astronaut Koiči Wakata na běžeckém pásu v modulu Tranquility.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Kromě pravidelného cvičení a údržby posilovacích strojů měla posádka 56. dlouhodobé expedice na programu pestré úkoly. Němec Alexander Gerst se celý týden věnoval experimentu, který připravilo Německé aerokosmické středisko DLR. Při cvičení v rámci experimentu SpaceTex-2 nosil speciální tričko ze zvláštní látky. Cílem experimentu je vylepšit pohodlí astronautů a jejich pocity tepla během práce ve stavu beztíže.

Dvakrát ročně podstupuje běžecký pás v modulu Tranquility důkladnou kontrolu a právě v pátek přišel její čas. Do práce se pustila Američanka Serena Auñón-Chancellor, která se kontrole napínáku pásu, promazávání os a výměně poškozených dílů za nové věnovala prakticky celé dopoledne. Její poznatky budou důležité pro pozemské inženýry, kteří vyhodnotí, v jakém stavu se pás nachází, než jej budou moci astronauti znovu používat.

Velitel 56. dlouhodobé expedice, Andrew Feustel během práce v modulu Harmony. Feustel na snímku provádí experiment Protein Crystal Growth-13, který má pomoci pochopit některé procesy krystalizace proteinů.

Velitel 56. dlouhodobé expedice, Andrew Feustel během práce v modulu Harmony. Feustel na snímku provádí experiment Protein Crystal Growth-13, který má pomoci pochopit některé procesy krystalizace proteinů.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Ale zpět od údržby k vědě. Velitel expedice, Andrew Feustel, měl za úkol experimentovat s malými zařízeními SPHERES, což jsou malé družice určené k provozu v útrobách stanice. Konkrétně šlo o experiment SmoothNav, při kterém dvojice SPHERES zkouší počítačové algoritmy pro vzájemnou spolupráci a komunikaci, když provádí nějakou činnost v prostředí mikrogravitace.

Feustelův krajan, Richard Arnold dostal za úkol botanickou a astronomickou práci. Bývalý učitel během rána předělal zařízení Plant Habitat a pak se přesunul do modulu Kibó, kde se věnoval údržbě racku EXPRESS. Odpoledne se pustil do experimentu METEOR, v rámci kterého nainstaloval do počítače nový program a do modulu Destiny umístil kameru. Ta je umístěná u okna a hledí ven. V rámci tohoto experimentu vědci očekávají, že se jim podaří pozorovat hoření meteorů v zemské atmosféře. Díky tomu by mohli získat spektrální měření, ze kterého se dá určit chemické složení drobných zrníček meziplanetární hmoty, která vstupují do zemské atmosféry.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss046e021365.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/iss038e002210.jpg
https://blogs.nasa.gov/…/uploads/sites/240/2018/08/blog_iss056e142857.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Výzkum na ISS – tričko, autonomní pohyb a meteory”

  1. Štěpán napsal:

    Dá se něco podobného zjistit o Ruskem segmentu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.