Výzkum na ISS – Plodnost, DNA a choroby

Před měsícem jsme vydali krátký článek věnovaný souhrnu činností astronautů na ISS. Z reakcí jsme zjistili, že se Vám tento formát líbí a proto jsme se rozhodli zavést nepravidelný seriál Výzkum na ISS, který čas od času ukáže, čemu přesně se astronauti na největší kosmické stanici v dějinách přesně věnují. Dnes se podíváme, jak to na stanici vypadalo v pátek 20. července. Posádka na ISS v tento den rozdělila svou činnost mezi široké spektrum úkolů – od studia plodnosti, přes výzkum mikroorganismů, až po obsluhu zařízení k hledání pokročilých možností léčby například Alzheimerovy choroby nebo cukrovky.

Velitel expedice, Američan Anfrew Feustel, a jeho kolegyně, Serena Auñón-Chancellor, společně analyzovali biologické vzorky z experimentu plodnosti Micro-11. S pomocí mikroskopu analyzovali vzorky, které následně uložili do staničního mrazáku. Tento experiment si klade za cíl určit, zda by rozmnožování lidí mimo Zemi bylo možné, případně na jaké problémy biologického rázu by bylo potřeba se připravit.

Zařízení Cell Biology Experiment Facility (CBEF), ve kterém probíhá experiment Amyloid, je umístěno v japonském modulu Kibó.

Zařízení Cell Biology Experiment Facility (CBEF), ve kterém probíhá experiment Amyloid, je umístěno v japonském modulu Kibó.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Andrew Feustel kromě toho během rána pracoval na experimentu Amyloid, který má pomoci lékařům vyvinout pokročilou léčbu Alzheimerovy choroby a cukrovky. Astronaut sbíral vzorky vláken bílkoviny amyloidu ze zařízení Cell Biology Experiment Facility a uložil je do staničního mrazáku. Tyto vzorky se dopraví na zemi, kde budou ve špičkově vybavených laboratořích podrobeny mikroskopickému a spektroskopickému výzkumu.

Němec Alexander Gerst a Američan Richard Arnold prováděli odběry vzorky z povrchů stanice, ale i z její atmosféry. Cílem bylo provést dva experimenty související s mikroorganismy. Gerst uložil odebrané vzorky do mrazáku pro molekulární analýzu na Zemi, aby bylo možné v nich vyhledat potenciální patogeny. Arnold pak zpracoval odebrané vzorky a v zařízení Biomolecule Sequencer z nich získal DNA, kterou bylo možné následně s pomocí tohoto přístroje přečíst. Cílem experimentu je ověřit možnost zjištění druhu mikroorganismu přímo na stanici.

Jak již bylo uvedeno na začátku, náš seriál bude vycházet nepravidelně a zdrojem informací pro něj budou překlady článků na blogu Space Station updates, který funguje na webu NASA. Zde vychází články tohoto druhu každý všední den, takže pokud Vám nedělá problémy angličtina a chcete mít těchto informací více, rozhodně sledujte originální zdroj.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/921/29659591198_2785179093_k.jpg
https://www.nasa.gov/…/experiments/explorer/Images/iss054e020555.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Výzkum na ISS – Plodnost, DNA a choroby”

 1. tommy napsal:

  Ještě by tam měli být 2 rusové, ti nedělají žádnej výzkum?! Nebo jen hlídají svou sekci, nebo ji neustále opravují a čekají na rozkaz někoho odvézt dolů na zem?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ruští kosmonauti samozřejmě na ISS jsou. Momentálně na stanici pracují Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev. Ti samozřejmě také dělají vědecké experimenty, ovšem ruská sekce má omezené kapacity a proto tam probíhá méně experimentů. NASA navíc na svém webu informuje pouze o výzkumu v západní sekci, kterou obsluhují Američané, Evropané, Japonci a Kanaďané.

 2. Jan napsal:

  Pane Majere, clanek administratori NASA pro precteni vyzaduje uzivatelske jmeno a heslo. Nevim kde a jak se u Vas Zalogovat… omluva ze pisi zde… nevim jak Vas jinak kontaktovat. Dekuji Jan

 3. Jakub napsal:

  Nedá mne to. Andrew a Serena byli vybráni pro studium plodnosti. Bez dalších informací by manželka Andrewa Indira a případný partner Sereny byli asi krapet nervózní, cože to tam přesně studují 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.