Finální vývojová verze rakety Falcon 9 má zvládnout i několik desítek startů – zatím startovaly v této konfiguraci tři rakety a všechny měly nový první stupeň. Nyní nás čeká první mise, při které dojde k opakovanému použití Blocku 5 – půjde o stupeň, který v květnu letěl na misi Bangabandhu-1, což bylo vůbec první použití Blocku 5. Stupeň pak prošel důkladnou kontrolou, aby se technici seznámili s reakcemi premiérového hardwaru na reálné letové podmínky. Nyní je první stupeň připravený na svou druhou misi a opět nás čeká pokus o přistání – budeme rádi, když se přidáte k našemu přenosu.
Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v úterý 7. srpna v 7:18 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 7:05 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.
Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
https://www.spacex.com/
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://www.indotelko.com/images/media/201806/ori/tlkm-merahputih.jpg
Pokud bude mít původní nádrže, tak se nezapočítá do kvalifikace pro lety s lidskou posádkou. Ovšem při stávající kadenci startů to vlastně ani vadit nemusí.
Přesně tak. Nové heliové nádoby budou až na misi DM-1.
Dnes kolem toho proběhla taková kratší diskuze:
https://twitter.com/ChrisDMarshall/status/1026471185025036293
Neřeší to sice nic zásadního, ale značí to, že všichni uvažujeme podobně 🙂
asi spise v utery,7.srpna… 🙂
Pravda, díky!
…ak už poletí tretí krát, tak sa pre mňa znova prepíšu dejiny.
Jsme k tomu stále blíže!
Podle webu ElonX mají teď 5 stupňů verze Block 5: 1046 poletí podruhé zítra, 1047 letěl jednou, 1048 poletí podruhé 5. září (Saocom 1A), 1049 poletí podruhé 24. srpna (Telstar 18), takže u kterých se neví, tak zbývá 1x 1047 + 2x 1050, tedy 3 starty s tím co mají. V říjnu jsou plánovány 4 starty, takže jeden z nich by mohl být třetím použitím prvního stupně. Pokud samozřejmě do té doby nevyrobí stupeň 1051 :).
1051 má být pro DM-1 a podle všeho je již v pokročilé fázi výroby v Hawthorne.
Děkuji za doplnění.
Jediné, co mě trošku mrzí, je, že v tom nebude namočena společnost SES. Ikdyž je pravda, že těch společností, které si lidově „odskákalo“ premiéru nečeho u SpaceX, je víc. Ale kromě SES-10 oceňuju snad nejvíc SES-8. Nechat si vynést družici na raketě, jejíž horní stupeň při předchozí misi nezvládl restart, klobouk dolů.
Nejspíš dostali významnou slevu, ale horní stupeň je vždy nový, takže pokud to není chyba v návrhu, nemělo by se to opakovat.
Tenkrát to právě chyba v návrhu byla, dodatečně doizolovávali palivové potrubí. Byla to první mise na GTO, v podstatě první mise SpaceX mimo LEO. A tam už musíš restartovat, podstatné je, že to zvládli. A s tou slevou máš asi pravdu. 🙂
Gratulace diky
Není zač, rádo se stalo. 😉
Až tyto starty a přistání zevšední, tak se začne drát do popředí Spacex(soukromník obecně)/NASA(ostatní státní agentury obecně) vs lety do vzdáleného vesmíru, případně vynášení těžkých/rozměrných nákladů za levno přes soukromníka/za draho prestižně přes státní NASA. Už to začíná.
Pokud bude trend pokračovat, tak se za pár desítek let mohou státní kosmické agentury dostat do pozice, kdy bude debata proč by měli být „velcí státní výrobci“ „letadel do vesmíru“, když to zajišťuje hromada soukromníků jako v normálním letectví.