ŽIVĚ A ČESKY: Třetí pokus o superrychlý Progress

První pokus o vypuštění lodi Progress k ISS po superrychlé dráze přišel vloni v říjnu, ale raketu Sojuz potkala závada a start se musel odložit, takže už pozice stanice neodpovídala limitům superrychlého přiblížení. Progress MS-07 tak letěl po tradiční dvoudenní dráze. Další pokus přišel letos v únoru, ale ani tentokrát nedokázala raketa Sojuz odstartovat na první pokus. Po odkladu už se vše podařilo, ale Progress MS-08 musel letět k ISS dva dny. Nyní tedy přichází třetí pokus o superrychlý let lodi Progress k ISS. Podaří se to lodi Progress MS-09? Pokus o start budeme vysílat živě a česky.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v pondělí 9. července ve 23:51 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 23:35 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflight101.com/…/sites/97/2016/07/photo_07-12-12-1-800×445.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

40 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Třetí pokus o superrychlý Progress”

 1. David napsal:

  Zdravím,

  v nedávném článku jsem viděl obrázek ISS s aktuální konfigurací. Je tam ještě na tento progress místo? NEbo bude ten co kotvil předtím odhozen?

  Díky.

  David

 2. Petr napsal:

  Tak se to opravdu podařilo, po dvou obletech zadokováno u ISS.
  Velká gratulace všem co se na tomtu úspechu podíleli, je to úžasný.

 3. Slamak napsal:

  Mě by jen zajímalo, odkud točili ty záběry nad mraky…je to opravdu nádhera“-).
  Zřejmě nějaký dedikovaný satelit?

 4. VitaFor napsal:

  Superrychlý profil je úspěch, gratulace je určitě na místě.
  Jsou nějaké informace, o jakých přibližovacích letových profilech k ISS se uvažuje v případě připravovaných amerických pilotovaných lodí? Klasika 2 dny nebo rovnou kratší? Nebo systém postupného učení a zkracování doby letu?

 5. bresok napsal:

  Trochu postrádám více informací o vlastním 3-hod manévru. Zatímco samotnému startu byla věnována značná pozornost (nejsem samozřejmě proti a jsem za to rád, tak jako za všechny komentované přenosy), tak vlastně unikátní přibližovací manévr k ISS byl vzat tak nějak jako kdyby o nic nešlo, přičemž právě toto se dá považovat za zcela stěžejní moment tohoto letu a taktéž pro budoucí lety k ISS, ať už se o to pokusí kdokoliv.
  Na webu roskosmosu byly uveřejněny velice zajímavé obrázky porovnání 6-ti a 3-hodinového manévru. [www.roscosmos.ru/25288/]
  Pro mne je zajímavý fakt (pro odborníka na kosmickou mechaniku asi ne), že v tříhodinovém manévru jsou 3 změny delta V, kdežto u „jednoduššího“ 6-ti hod je jich 6. Prostě v každém obletu jeden. Hlavní kumšt asi bude spočítat načasování startu a přesný čas restartu motorů.
  Pokud by někdo dostatečně erudovaný byl nám laikům schopen osvětlit tuto problematiku, byl bych za to vděčen a asi by se našlo více zájemců.
  Pěkný večer všem

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.