ŽIVĚ A ČESKY: Třetí pokus o superrychlý Progress

První pokus o vypuštění lodi Progress k ISS po superrychlé dráze přišel vloni v říjnu, ale raketu Sojuz potkala závada a start se musel odložit, takže už pozice stanice neodpovídala limitům superrychlého přiblížení. Progress MS-07 tak letěl po tradiční dvoudenní dráze. Další pokus přišel letos v únoru, ale ani tentokrát nedokázala raketa Sojuz odstartovat na první pokus. Po odkladu už se vše podařilo, ale Progress MS-08 musel letět k ISS dva dny. Nyní tedy přichází třetí pokus o superrychlý let lodi Progress k ISS. Podaří se to lodi Progress MS-09? Pokus o start budeme vysílat živě a česky.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v pondělí 9. července ve 23:51 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 23:35 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflight101.com/…/sites/97/2016/07/photo_07-12-12-1-800×445.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

40 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Třetí pokus o superrychlý Progress”

 1. bresok napsal:

  Trochu postrádám více informací o vlastním 3-hod manévru. Zatímco samotnému startu byla věnována značná pozornost (nejsem samozřejmě proti a jsem za to rád, tak jako za všechny komentované přenosy), tak vlastně unikátní přibližovací manévr k ISS byl vzat tak nějak jako kdyby o nic nešlo, přičemž právě toto se dá považovat za zcela stěžejní moment tohoto letu a taktéž pro budoucí lety k ISS, ať už se o to pokusí kdokoliv.
  Na webu roskosmosu byly uveřejněny velice zajímavé obrázky porovnání 6-ti a 3-hodinového manévru. [www.roscosmos.ru/25288/]
  Pro mne je zajímavý fakt (pro odborníka na kosmickou mechaniku asi ne), že v tříhodinovém manévru jsou 3 změny delta V, kdežto u „jednoduššího“ 6-ti hod je jich 6. Prostě v každém obletu jeden. Hlavní kumšt asi bude spočítat načasování startu a přesný čas restartu motorů.
  Pokud by někdo dostatečně erudovaný byl nám laikům schopen osvětlit tuto problematiku, byl bych za to vděčen a asi by se našlo více zájemců.
  Pěkný večer všem

  • Lukáš Houška Redakce napsal:

   Dobrý den,

   superrychlému profilu letu jsme se věnovali podrobně třeba zde: https://kosmonautix.cz/2017/10/expresni-linka-na-iss/ (omlouvám se za článek z vlastní zahrádky, ale je tam snad vše podstatné)

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Já myslím, že jsme se významu superrychlého profilu věnovali dostatečně. Je jasné, že v přenosu nemůžeme jít do takových detailů, jaké jsou třeba na Zakově webu, nebo v Lukášově odkazovaném článku. Ale v přenosu jsme tomu podle mého názoru věnovali odpovídající pozornost.

   • bresok napsal:

    Naprostý souhlas. V přenosu to rozebírat nebyl čas. Nicméně taková malá hnidopišská připomínka. O úspěšnosti superrychlého profilu (doufám že se zase nemýlím) se na kosmonautixu dalo dozvědět akorát z diskuzního příspěvku u článku. Takovýto první unikátní profil k ISS by si snad aspoň zasloužil noticku v „Krátké zprávy“ kde se vyskytují i mnohem méně významné informace :-))

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Informovali jsme o tom na Facebooku, Twitterru i na fóru. Na sepsání krátké zprávy neměl nikdo z redaktorů čas, ale určitě to bude v Kosmotýdeníku.

 2. VitaFor napsal:

  Superrychlý profil je úspěch, gratulace je určitě na místě.
  Jsou nějaké informace, o jakých přibližovacích letových profilech k ISS se uvažuje v případě připravovaných amerických pilotovaných lodí? Klasika 2 dny nebo rovnou kratší? Nebo systém postupného učení a zkracování doby letu?

 3. Slamak napsal:

  Mě by jen zajímalo, odkud točili ty záběry nad mraky…je to opravdu nádhera“-).
  Zřejmě nějaký dedikovaný satelit?

 4. Petr napsal:

  Tak se to opravdu podařilo, po dvou obletech zadokováno u ISS.
  Velká gratulace všem co se na tomtu úspechu podíleli, je to úžasný.

  • Jirka Hadač Redakce napsal:

   Musím říct, že jsou to moc pěkné záběry. Posledně měl moderátor šťastnou ruku při výběru přenosu, a tohle taky vypadá hodně dobře.

   • Marián Grega napsal:

    Odpovedajú na otázky zo živého chatu, poriadny pokrok, tak to naozaj palec hore, Roskosmos, konečne sa učia to, čo je dnes klasika. Ďakujem!

  • Fry napsal:

   Ja tých rusov nechápem, tankujú do rakety palivo a obsluha behá popri rakete ako nič 😀

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Teď je to paráda, u boostrů je vidět odpařování, námraza na nich a u toho stojí chlap v pohodičce. Dobře, no, tak má přilbu na hlavě. Po takových záběrech by Dušan nemusel ani vysvětlovat, co to z té rakety odpadává.

   • Marián Grega napsal:

    Tak toto sú proste Rusi, to nepochopí asi nikto. Vážne si veria!

   • EugeneSpace napsal:

    Hold prostě Slovani. 😀 Všechno mají jinak.

   • Donald napsal:

    Asi si veria, za >50 rokov praxe so Sojuzmi/R7 maju statisticky vyratane, co sa moze stat. Kazdopadne vidiet ako sa ‚dymi‘ z raketky a popod nu behaju cloviecikovia…rozdychavam este teraz.

   • Červ napsal:

    No, jsem z toho taky trochu v „šoku“ … 1:30 do startu, natankováno a okolo rakety pobíhá 40 techniků s vercajkem a připojuje a odpojuje kabely a hadice.
    Tohle je snad opravdu možné jen v Rusku 🙂
    Ale jinak parádní záběry, to jsem ještě neviděl …

   • Jirka Hadač Redakce napsal:

    Teď to rozvinutí solárních panelů ze záznamu, podrobná zkouška, osvícení.. Super. Nečekal jsem, ale jsem ohromený

   • Spytihněv napsal:

    V upoutávce na MS ve fotbale je řečeno: „V Rusku? Tam je všechno možné“. Ve studiu poté, co vyřadili Španělsko, zaznělo: „Je vidět, že Rusové jsou schopni opravdu všeho.“ No tak proč by nenaskákali po hlavě do bunkru vteřinu před zážehem? 🙂

   • lvy napsal:

    Já nevím co na tom vidíte tak špatného? Když tankujete palivo do auta, tak se snad schováváte? A to nemluvím o tom, že benzín je mnohem nebezpečnější než RP-1. No a pokud jde o tekutý kyslík, ten máte dneska skoro u každé nemocnice, tankuje se z cisteren, které jezdí normálně po cestách u nemocnice, kde jsou pacienti.

    Mě teda přijde mnohem nebezpečnější hydrazin, který je v tom Progressu a obecně skoro v každém nákladu jakékoliv rakety.

   • Rado napsal:

    Jedná sa o štart ruskej rakety. To je tu často viac emócií ako zdravého rozumu. Tie rakety a ľudia okolo nich majú toľko skúseností ako málokto iný na tomto svete. Blbí určite niesú a vedia čo robia. To večné navážanie sa do nich je tu stále cítiť. Sú to takí istí ľudia ako my, majúci bežné problémy ako my…

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    K žádnému navážení tu nedošlo.

   • Spytihněv napsal:

    Rado: Tohle tu zaznívá také opakovaně. Rusové mají bohaté zkušenosti (ve vašem podání jako málokdo jiný na světě), mají know-how atd… Tak proč toto vše nevyužijí k tomu, aby v novodobější éře kosmonautiky něco uznáníhodného dokázali, přišli s něčím novým, dotáhli do konce svá ambiciozní vyjádření a ne aby se neustále jen opájeli středověkou minulostí, kdy sbírali úspěchy a soutěžili s Američany? A pokud jde o to, že si z nch občas někdo dělá legraci, tak s tím nebojujte. Je to marné 🙂

   • Marw napsal:

    Ono to bude asi preto, ze v minulosti sa uz niekolko krat stalo, ze z roznych dovodov doslo k explozii rakety na rampe. A v momente ked okolo takejto natankovanej rakety beha parta technikov mozu byt nasledky mimoriadne tragicke.

    A porovnavat raketu, kde su pekne vedla seba stovky ton kyslika, petroleja a v pripade sojuzu aj peroxidu vodika by som si s tankovanim auta ci cisternou doplnajucou kyslik do nemocnice rozhodne nedovolil.

   • AKA the A napsal:

    Na druhou stranu v autě neni palivo 90+% jeho celkový hmotnosti a nemá vlastní zdroj kyslíku, takže šance že se najednou kvůli malýmu požáru předělá na ohnivej hřib je citelně nižší 😉

    Kdyby se cokoliv podělalo, tak to, co z techniků zbyde budou odškrabávat špachtlí zametat smetákem…

   • Rado napsal:

    Spytihněv: Myslíš, že ruskí konstruktéri by nechceli niečo iné? Majú kopu nápadov a plánov. Ale bohužiaľ nemajú od vedenia voľnú ruku. Sami vieme, že hlavy na to majú a furt patria medzi špičku vo svete. A čo sa týka stredovekej minulosti, to vážne na tomto webe treba písať rozdiely medzi R7 a Sojuz MS? Že to vyzerá podobne z 10km diaľky, neznamená, že je to to isté. A nieže by ste boli radi, že Rusi sú desaťročia jediní, kto SPOĽAHLIVO vozí ľudí do vesmíru, že aj kopa západných astronautov ďakuje za Sojuz lebo si v ňom boli istejší, radšej budete dookola písať o stredovekom Sojuze. No nič. Idem kukať futbal a otvoriť pivo. Díky za tento super komentovaný prenos. Rád to tu budem čítať a pozerať naďalej. 🙂

   • Spytihněv napsal:

    Na fotbal zrovna koukám taky 🙂 A to, že ruské úspěchy v dobývání vesmíru se dají najít opravdu v kosmonautickém středověku, je prostě fakt. Od té doby nic nového nenabídli. A to s tím, že jako jediní vozí člověka do vesmíru, je sice také fakt, ale neznamená to, že by toho nebyla NASA schopna. Jen se na to před lety vykašlala. To je celé. Takže opět nic originálního. Žádná sonda do meziplanetárního prostoru ani k Měsíci od roku 1988, věda na oběžné dráze také nestojí za delší zmínku. Náklady a lidi vynášejí, to ano, stejně jako různé satelity pro své vlastní potřeby, nicméně žádný přínos, žádný velký posun v rámci vývoje kosmonautiky tam není. Srovnejte si to s vědeckých přínosem jiných agentur, ať už jde o NASA, ESA nebo třeba CNSA. Vy asi víte, že ruští vědci „na to hlavy mají a furt patří mezi špičku na světě“, ale nějaké výsledky by neškodily.

   • Rado napsal:

    Okej. Vieme kto má viac peňazí a viac projektov. Snáď to bude len lepšie na oboch stranách..

  • Marián Grega napsal:

   V tejto chvíli mi padla sánka a to doslova… začali s komentárom, ako pri štartoch Falcon 9… tak toto je vážne prekvapko!!!

 5. David napsal:

  Zdravím,

  v nedávném článku jsem viděl obrázek ISS s aktuální konfigurací. Je tam ještě na tento progress místo? NEbo bude ten co kotvil předtím odhozen?

  Díky.

  David

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.